چاراویماق

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه بر اساس اصول شهرسازی، آرامستان‌ها باید در فاصله ای معین از شهر قرار گیرد،گفت: از نظر فقهی نیز فاصله آرامستان‌ها باید به گونه ای باشد که باعث شکسته شدن نماز و باطل شدن روزه مسلمانان نشود.
متن خبر

به گزارش پایگاه رسمی چاراویماق :

به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، حجت الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم صبح امروز در دیدار جمعی از پرسنل و کارکنان سازمان آرامستان‌های شهرداری تبریز اظهار کرد: بر اساس طبقه‌بندی ارایه شده از منظر فرهنگی، شاید بتوان آرامستان‌ها را سبب ایفای نقش پایدار، در دسته مناظر اصیل تداوم یافته به شمار آورد.

وی با بیان اینکه در قانون جامع شهرسازی و معماری کشور و در مبحث اول حقوق و مقررات شهرسازی، احداث غسالخانه ها و گورستان ها جزو الزامات مدیریت شهری است، ایجاد و توسعه گورستان‌ها را به عنوان تجهیزات شهری پیش‌بینی شده در اسناد طرح‌های جامع شهری عنوان کرد.

 آل‌هاشم با تاکید بر اینکه آرامستان ها به عنوان تجهیزات شهری شناخته می‌شوند، گفت: از آنجا که تجهیزات شهری به امکاناتی گفته می‌شود که باعث افزایش مطلوبیت زیست در فضاهای شهری می‌شود و بیشتر آنها تسهیلاتی هستند، بنابراین باید به این نیاز به عنوان یکی از کاربری های داخل شهر که حایز اهمیت است، نگاه جدی داشته باشیم.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه بر اساس اصول شهرسازی، آرامستان‌ها باید در فاصله ای معین از شهر قرار گیرد، اظهار کرد: این فاصله باید به گونه‌ای باشد که امکان مراجعه مردم به راحتی فراهم شود.

وی افزود: از نظر فقهی نیز فاصله آرامستان‌ها باید به گونه ای باشد که باعث شکسته شدن نماز و باطل شدن روزه مسلمانان نشود.

آل هاشم تبدیل آرامستان‌ها به جایگاه فرهنگی و معنوی جذاب را مسئولیت مهم اداری شهرداری ها و مسئولان ذیربط دانست و گفت: فضاسازی و منظر چنین اماکنی باید متناسب با ارزش‌های اسلامی و باور های دینی باشد.

وی با ابراز تأسف از فراموش شدن نقش و جایگاه غسالان در جامعه، نقش غسالان را هم‌تراز با کارمند دانست و افزود: در شهر مقدس قم وقتی یک عالم برجسته از دنیا می‌رود، یکی از علما در منزل وی متوفی را غسل می‌دهد. غسالان و خانواده‌های آنان آدمهای بزرگی در جامعه هستند و باید ارزش و اهمیت آنها بیشتر در جامعه نمایان شود.

پایان پیام/


پایان اطلاعات خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت بهره مندی از تمامی امکانات و اطلاع از جدیدترین اخبار، نرم افزار چاراویماق را دانلود و نصب نمایید