صفحه اصلی / salvigol / قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

موارد استفاده از قطره سالویگل

  • کم کننده ترشح عرق بدن در شرایط معمولی و دوران ( یائسگی )
  • خشکاننده شیر مادران
  • خشکاننده شیر مادران با توقف شیر دهی
  • کاهش ترشح عرق بدن در شرایط معمولی و دوران ( یائسگی )

قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

شرایط نگهداری قطره سالویگل

در جای خشک و خنک و به دور از نور خورشید نگهداری شود.

قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

روش مصرف قطره سالویگل

روزی ۳ بار هر بار یک تا دو قرص با کمی آب میل شود.

قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

هشدار مصرف قطره سالویگل

در دوران بارداری و شیردهی مجاز نمی باشد.
مصرف این دارو در مردان برای یک دوره طولانی توصیه نمی شود.

قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

مواد مؤثره در قطره سالویگل

سر شاخه های جوان و برگ گیاه مریم گلی حاوی ۸% – ۳% تانن های گروه کاتشین (سالویاتانن)، اسیدهای فنولیک (رزمارینیک، کافئیک، کلروژنیک، فرولیک و گالیک)، ۳% – ۱% فلاونوئیدها (اپی ژنین و لوتئولین)، ۲٫۸%-۱٫۵% اسانس های فرار (آلفا و بتا توجون، کامفر و سینئول)، هومولن، آلفا پی نن و کامفن، لیمونن، استات بورنیل، کارنوسول می باشد.

قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

آثار فارماکولوژی

گیاه مریم گلی یکی از پر سابقه ترین گیاهان داروئی در جهان است که در موارد متعددی به کار گرفته می شود. مطالعات آزمایشگاهی و بالینی آثار ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد ویروسی گیاه مریم گلی را به اثبات رسانیده اند. این گیاه قادر است به طور قدرتمندی ترشح عرق را مهار نماید و این اثر را به تانن های گروه کاتشین و اسیدهای فنولی نظیر رزمارینیک نسبت می دهند.

مطالعات بالینی متعددی در کشور آلمان انجام شده و نشان داده شده است که این گیاه دارای خاصیت مهارکننده ترشح عرق است. در مطالعه دیگری در یک کلینیک بیماران سرپائی اثرات فرآورده هائی از عصاره خشک مریم گلی و چای تهیه شده از آن روی ۸۰ بیمار مبتلا به ترشح عرق زیاد به مدت ۴ هفته مورد تجربه قرار گرفت. چهل بیمار دیگر با ۴۴۰ میلی گرم عصاره خشک (تهیه شده به روش عصاره گیری آبی) معادل ۲٫۶ گرم برگ خشک و چهل نفر دیگر با دم کرده گیاه معادل ۴٫۵ گرم برگ خشک در روز مورد تحقیق قرار گرفتند. کاهش ترشح عرق به میزان ۵۰% در هر دو گروه مشاهده شد. لیکن عصاره خشک اثر بیشتری نشان داد.

در مطالعه دیگری در انگلستان (۱۹۹۷) نشان داده شده است که گیاه مریم گلی ترشح عرق ناشی از ( یائس گ ی ) را مهار می کند. این گیاه همچنین ترشح شیر را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. هر چند مکانیسم اثر ضد ترشح عرق و شیر آن روشن نشده است. لیکن چندین ماده مؤثره ترپن مانند که دارای خاصیت ضد اکسیدانی هستند، اثر ضد میکروبی و سایر آثار آن را ظاهر می کنند. به نظر می رسد تانن های موجود با اثر قابض از یک طرف و اثر آنتی کلی نرژیکی بعضی از ترکیبات دیگر از جمله فلاونوئیدهای گلیکوزیدی موجب کاهش ترشحات شوند.

کمیسیون E در کشور آلمان مصرف سیستمیک فراورده گیاه مریم گلی را برای مهار ترشح عرق توصیه نموده است. گیاه مریم گلی علاوه بر این دارای خاصیت قابض و ضد میکروب نیز می باشد.

قطره سالویگل چه کاربردی دارد؟

عوارض جانبی قطره سالویگل

در صورت مصرف صحیح و طبق مقادیر درمانی فاقد عوارض جانبی می باشد.


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

آشنایی کامل با قطره سیپروفلوکساسین (سیپلکس)

مقدار و موارد مصرف قطره سیپروفلوکساسین قطره ی سیپروفلوکساسین با نام تجاری سیپلکس یک قطره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *