صفحه اصلی / عمومی /  راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم

 راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم

نکاتی در مورد خرید عروس هلندی

عروس هلندی پرنده ای زیبا، باهوش و منحصر به فرد متعلق به خانواده طوطی سانانه که در ایران جزو طوطی های سخنگوی بسیار پرطرفداره. عروس هلندی که نام اصلی اش کاکاتیل هست نوعی طوطی بومی در استرالیاست!!

دلیل اینکه در ایران بهش عروس هلندی میگن شاید به این خاطر باشه که در ابتدا اسم استرالیا رو نیو هلند یا هلند جدید گذاشته بودن و این پرنده ها هم اولین بار اونجا دیده شدن.

عروس هلندی جزو آن دسته از پرندگانیست که همیشه به مراقبت و توجه زیادی احتیاج دارد. اگر از نظر عاطفی آسیب ببینند، شروع به جیغ کشیدن های مداوم می کنند. علاوه بر توجه زیاد سعی کنید برای چند ساعت هم شده آنها را از قفس بیرون بیاورید تا آزادانه در محیط سربسته اتاق پرواز کنند. اگر شرایط روحی و جسمی آنها را، از هر نظر فراهم کنید، می توانند تا ۳۰ سال هم عمر کنند.

معرفی عروس هلندی یا کاکاتیل

عروس هلندی یا کاکاتیل پرطرفدار ترین طوطی سخنگو خونگی در آمریکاست. دلیلش هم اینه که این پرنده ها هم زیبا و باهوش هستن و هم بسیار اجتماعی و حتی گاهی بغلی! خیلی زود و راحت با آدم ها اخت میشن و حرف زدن یاد میگیرن.

این پرنده ها سوت بزن های قهاری هم هستن و اگه تصمیم دارین یه عروس هلندی بخرین بهتره بدونین گوش دادن به کلی سر و صدا و سوت در انتظارتونه.

عروس هلندی ها معمولا با یکی از اعضای خونواده خیلی صمیمی شده و بهش وابسته میشن و اگر ازسن کم اجتماعی بشن و به انسان ها عادت کنن، در بزرگسالی پرنده هایی خوش رفتار، بانمک و آرام خواهند بود.

 راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم

عروس هلندی لوتینو به چه نوع عروس هلندی گفته میشه؟

رنگ های متنوعی از عروس هلندی ها وجود داره. رنگ های مختلف عروس هلندی ها در واقع از جهش های ژنی به وجود اومده که بعدا توسط ما انسان ها پرورش داده شدن. به عبارت دیگه در طبیعت رنگ اصلی عروس هلندی های وحشی فقط و فقط خاکستری هست.

یکی از رنگ های پرطرفدار اون ها به نام لوتینو معروفه. عروس هلندی لوتینو به عروسی گفته میشه که بدنی سفید با سری زرد داره و گونه هاش نارنجی روشن هستن. جنس نر و ماده عروس هلندی لوتینو شبیه هم هستن و نمیشه اونا رو از روی ظاهر تفکیک کرد.

نگهداری از عروس هلندی

اگر دوست دارید عروس هلندی شما همیشه سالم و سرحال باشه و درگیر بیماری نشه، لازمه ۴ مورد رو رعایت کنین:

 راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم

۱٫ دادن غذای مناسب به پرنده

در مورد غذای عروس هلندی و اینکه چی باید بخوره در ادامه مقاله مفصل توضیح دادیم.

۲٫ فراهم کردن محیط زندگی مناسب و کم خطر

داشتن یه قفس بزرگ و لوازم بی خطر و باکیفیت داخل قفس برای پرنده شما جزو حداقل هاست. از گذاشتن لوازم فلزی داخل قفس (بخصوص اسباب بازی هایی که در اون ها فلز به کار رفته) برای عروس هلندی جدا خودداری کنین چون ممکنه باعث مسمومیت در پرندتون بشه (ظرف آب و غذا اگر استیل باشه اشکالی نداره)

اگر پرنده شما اهلی شده و از دم ها نمیترسه، قفس رو جایی قرار بدین که پرده بتونه اهالی خونه رو ببینه و احساس کنه در کنار اعضای خانواده است.

قفس عروس هلندی نباید نزدیک به آشپزخانه باشه چون گازی که موقع داغ شدن ظروف تلفون از اون ها متساعد میشه برای پرنده بسیار سمی هست.

 راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم

نکات مهم در رابطه با خرید عروس هلندی

دوستان قبل از خرید عروس هلندی، باید به این موارد فکر کنید؛ هزینه خرید عروس هلندی، قفس، لوازم جانبی قفس، دانخوری، آبخوری، دانه، وسایل بازی برای سرگرمی.

در مورد پرندگانی مثل عروس هلندی باید مواظب نوک زدن آنها باشید. وقت کافی برای بازی کردن با آنها را داشته باشید. زمان کافی حداقل یکبار در هفته، برای آموزش به عروس هلندی را داشته باشید. مکان مناسبی برای عروس هلندی در نظر بگیرید که در برابر وسایل گرمایشی یا سرمایشی مثل کولر و بخاری قرار نگیرد.

عروس هلندی ها از سر و صداهای زیاد مثل دعواهای خانگی می ترسند. دوستی میگفت یک عروس هلندی داشتم، در خانه به دلیلی بحث پیش آمد و یکدفعه عروس هلندی متاسفانه سکته کرد و جان داد. پس به این موارد قبل از خرید عروس هلندی توجه داشته باشید زیرا عروس هلندی ها پرندگانی حساس هستند.

هنگامی که عروس هلندی را خریداری کردید به این موضوع فکر کنید که وقتی به مسافرت می روید چه کسی از عروس هلندی شما مراقبت میکند.

بعد از خرید عروس هلندی ، اگر در خانه، یک عروس هلندی دیگر یا پرنده دیگری را دارید، عروس هلندی جدید را در کنار عروس هلندی قبلی نیندازید که ممکن است در اثر حمله به یکدیگر مورد آسیب قرار بگیرند. عروس هلندی ای که مورد حمله واقع می شود ممکن است جفتش نگذارد غذا بخورد. عروس هلندی جدید را به مدت دوهفته قرنطینه کنید تا اگر مبتلا به بیماری است به سایر عروس هلندی ها و پرندگان دیگر بیماری را منتقل نکند.

وقتی عروس هلندی را به خانه آوردید او را زیر نظر بگیرید. البته عروس هلندی غریب که وارد محیط جدید می شود احساس غریبگی می کند و ممکن کف قفس خود را قایم کند. برای هر عروس هلندی در هر سنی ممکن است این حالت پیش بیایید. این مورد نمی تواند نشانه بیماری باشد ، مگر اینکه قبل از خرید در پرنده فروشی این حالت را به صورت مدام دیدید می تواند نشانه ی بیماری عروس هلندی باشد.

خیلی از دوستان برایشان سؤال است که آیا می شود عروس هلندی را به مسافرت برد یا خیر؟ در جواب این دوستان باید گفت، هرگز چنین کاری را نکنید و بهترین راه این است که عروس هلندی را بدست کسی بسپارید و آموزش های لازم جهت تغذیه نظافت را به او یاد بدهید.

شما با انتخاب نادرست در خرید عروس هلندی مریض هم هزینه ای را که بابتش پرداخت کرده اید از دست داده اید ولی با خرید و انتخاب صحیح عروس هلندی سالم نه تنها سرمایه خود را از دست نداده بلکه بر آن افزوده خواهید کرد.

 راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم

راهنمای خرید عروس هلندی سالم

در هنگام خرید و بعد از خرید عروس هلندی به نکاتی باید توجه داشته باشید که در این مقاله به شما آموزش میدهم.

۱ . در کف قفس نشستن و خوابیدن به مدت طولانی میتواند نشانه ی بیماری در عروس هلندی باشد. البته در مورد پرندگان جدید که در خانه احساس غریبگی میکنند ممکن است در کف قفس قایم شوند.

۲ . چشم های گرد و درخشان، نشانه ای از سلامتی عروس هلندی است. تنفس پرنده طبیعی و آرام باشد.

۳ . پاهای عروس هلندی هنگام نشستن و ایستادن بر روی میله ی نشیمنگاه باید تعادل داشته باشد. اگر مایل به خرید عروس هلندی جوان هستید قرمز بودن انگشتان پای عروس هلندی ها نشانه جوان بودن آن است.

۴ . به مقعد پرنده نگاهی بیاندازید. مقعد باید از فضولات تمیز باشد، در اثر اسهال و بیماری، فضولات به مقعد عروس هلندی می چسبد.

۵ . عروس هلندی های سالم و شاداب از این سو به آن سو می پرند. برای اطمینان از سالم بودن به قفس عروس های هلندی نزدیک شوید، اگر سریعا واکنش نشان دادند و پر جنب و جوش بودند، نشانه ی سلامتی پرنده می باشد. اگر عروس هلندی خود را بپوشاند احتمال مبتلا به بیماری وجود دارد.

۶ . اگر میخواهید حرف زدن را به عروس هلندی آموزش دهید عروس هلندی نر را انتخاب کنید. زیرا عروس هلندی نر نسبت به ماده مقلد خوبی برای صدا هستند.

۷ . نگاهی به صورت عروس هلندی ها کنید. وجود ترشح در چشم و آبریزش در بینی می تواند نشانه ی بیماری در پرنده باشد.

۸ . محل ناخن های پرنده سالم و انگشتان بدون عیب و نقص باشد. و هنگام راه رفتن عروس هلندی لنگ نزند. این پرنده ها باید دارای منقاری صاف باشند. از منقار عروس هلندی می توانید متوجه شوید این عروس پیر است یا جوان. عروس هلندی پیر دارای منقار تیره تر نسبت به عروس هلندی جوان می باشند.

۹ . پرنده خوش خوراک بوده و بی اشتها نسبت به غذا نباشد.

۱۰ . پرنده در تمام زوایای قفس فعالیت داشته باشد. تنفس پرنده آرام و بدون صدا باشد.

۱۱ . عروس هلندی را انتخاب کنید که دست آموز و ماه های اول زندگیش باشد.

۱۲ . در مورد تعیین جنسیت عروس هلندی از قبل مطالعاتی داشته باشید. نا گفته نماند تا سن شش ماهگی تعیین جنسیت مشخص نیست. ممکن است شما عروس هلندی را به اسم ماده خریداری کنید بعد از گذشت چند ماه متوجه شوید نر است.

۱۳ . بهتر است عروس هلندی جوان را برای خرید انتخاب کنید.

۱۴ . عروس هلندی را انتخاب کنید که دارای پرهای تمیز و بدون آسیب دیدگی بوده و ورم نداشته باشد.

۱۵ . اگر قصد جوجه گرفتن از عروس هلندی را دارید و در این زمینه دارای صبر نمی باشید، بهتر است از عروس هلندی بالغ که مطمئن هستید قبلا جوجه داده خریداری کنید.

۱۶ . عروس هلندی ها با توجه به ویژگی ها ی آن ها مثل رنگ و سن دارای قیمت های متفاوتی هستند.

۱۷ . قفس عروس هلندی باید بزرگ و ارتفاع بلندی باشد. جای نشیمن گاهی در بالاترین ارتفاع قفس برای عروس هلندی در نظر بگیرید، البته توجه داشته باشید کاکل و سر عروس هلندی به قفس برخورد نکند. از قفس های بدون رنگ و سرب استفاده کنید. خوردن رنگ و سرب قفس سبب مسمومیت و مرگ عروس هلندی خواهد شد. برای نظافت روزانه کف قفس از سینی متحرک جهت نظافت و راحتی خود شخص استفاده شود. در قفس از تاب و نردبان جهت جلو گیری از افسردگی و بازی کردن عروس هلندی استفاده کنید.

۱۸ . عروس هلندی ها از این که با آن ها بازی کنید لذت میبرند. در طول روز وقتی را با عروس هلندی سپری کنید. آن را روی انگشتان خود بگذارید و به آرامی آن ها را نوازش کنید تا ترسی که به شما دارند از بین برود. بعد از مدتی خودتان خواهید فهمید که عروس هلندی به شما خو گرفته است.

 راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم

جمع بندی و سخن آخر در رابطه با خرید عروس هلندی

در این مقاله راه های خرید عروس هلندی را به شما پرورش دهنده عزیز آموزش دادیم. قبل از خرید عروس هلندی آموزش های لازم جهت تغذیه و نگهداری از پرنده را کسب کنیم .ما در برابر جان عروس هلندیمان مسئولیم. هنگامی که قصد خرید عروس هلندی و رام کردن آن را داریم بهتر است آنها را با هم خریداری نکنیم. پس از رام کردن عروس هلندی اولی، دومی را خریداری کنید.

در هنگام آوردن عروس هلندی جدید یک دفعه عروس جدید را کنار عروس هلندیتان نیندازید. عروس هلندی جدید را به مدت دو هفته قرنطینه کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. ممکن عروس دارای بیماری باشد وبه سایر پرندگان منتقل کند. هنگام خرید،عروس هلندی های شاداب و دارای جست و خیز و فعال را انتخاب کنید.

در هنگام خرید به چشمان عروس هلندی توجه کنید براق و درخشان باشد، به پاهای عروس هلندی توجه کنید تمیز و بدن پف باشند، به پرها دقت کنید. عروس هلندی هایی که خجالتی هستند ممکن است رام شوند، ممکن رام نشوند.

 راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم

بیشتر بخوانید:

همه چیز درباره ی عروس هلندی

سوالات رایج درباره عروس هلندی | غذا خوردن و رام کردن کوکاتیل ها

۷ مرحله آموزش حرف زدن به عروس هلندی + فیلم

 راهنمای خرید یک عروس هلندی سالم


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

عکسهای زیبا برای پروفایل

عکسهای زیبا | عکس گل | عکس طبیعت ۹۹ و ۲۰۲۰

عکس های زیبایی از طبیعت را مشاهده میکنید عکس طبیعت رویایی تصاویر طبیعت زیبای ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *