صفحه اصلی / درمان سردرد / در هنگام سردرد چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟

در هنگام سردرد چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟

در هنگام سردرد چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟

روش هایی برای درمان سردرد

سردرد یکی از مریضی های ثانویه و دردناک برای یک فرد هست که ناشی از استرس و عصبانیت چندان بوجود می‌آید برای درمان سریع سردرد در ادامه ما را دنبال نمایید .

 

به گزارش صراط ، در این مقاله به نقل از «Readers Digest» ، به چند نوع سردرد شایع و راه های درمان آن اشاره شده هست که امیدواریم مفید واقع شود.

 

۱-درد در دو طرف سر :

* علایم: درد هرروز در دو طرف سر به طوری که فشار شدیدی به سر وارد می شود.

 

درمان: اگر سردرد غیرقابل تحمل باشد، دکتر داروی ضد افسردگی و ضد صرع تجویز می کند که آستانه تحمل درد را بالا می برد، مصرف این داروها را می توان کم کم زمان کم کرد.

 

* دلیل احتمالی: با کنار گذاشتن مصرف مسکن، سردرد برمی گردد و علایم ناشی از ترک دارو به وجود می آید. مصرف «پاراسیتامول» و «آسپرین» بیش از ۲ بار در هفته یا داروی مخصوص میگرن به نام «تریپ تن» برای بیش از ۱۰ روز در ماه، خطر بروز سردردهای شدید را در فرد افزایش می دهد.

در هنگام سردرد چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟
 در هنگام سردرد چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟

۲ – درد همراه با احساس فشار در قسمت بالای جمجمه :

این نوع سردرد که احتمالا مربوط به استرس و اضطراب هست، شایع هست و ۵۰ تا ۷۰ درصد مردم ماهی یک بار دچار این نوع سردرد می شوند.

 

علایم: درد همراه با احساس فشار در قسمت بالا یا کنار سر

 

دلیل احتمالی: استرس و اضطراب

 

هرچند دلیل اصلی این نوع سردرد مشخص نیست اما به نظر می رسد دندان قروچه هنگام شب که به سفت شدن عضله فک منجر می شود، در بروز این نوع سردرد تاثیرگذار باشد. حالت نشستن نادرست هنگام تماشای برنامه تلویزیونی که به عضله گردن و شانه فشار وارد می کند و اعصاب سر را تحت فشار می گذارد، ممکن هست دلیل دیگر این نوع سردرد باشد.

 

درمان: بهرهگیری از محافظ دندان که ازدندان قروچه پیشگیری می کند، قرار گرفتن در هوای تازه و مصرف کوتاه مدت مسکن، انجام یوگا، ماساژ و یک حمام داغ مفید هست.

 

۳ – سردرد انفجاری:

علایم: احساس زُق زُق کردن و گنگی در قسمت جلوی سر، احساس فشار روی سر، آبریزش و قرمز شدن چشم ها و تب.

 

دلیل احتمالی: سینوزیت مسدود یا ملتهب شده پشت چشم، بینی و گونه ها.

 

سینوس ها بر اثر عفونت باکتری یا ویروسی اغلب در فصل سرما ممکن هست متورم شود. مجرای متورم مانع از تخلیه خلط می شود و در صورت عفونی شدن سینوس ها فرد در ناحیه سر و دندان های بالا احساس درد می کند.

 

درمان: سردرد بر اثر سینوزیت طی چند روز از بین می رود. داروهایی مثل ایبوبروفن یا پاراسیتامول در کاهش التهاب موثر هست. در صورت ادامه درد به مدت بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز، به دکتر مراجعه شود زیرا ممکن هست برای درمان به مصرف آنتی بیوتیک نیاز باشد.

 

۴ – احساس سبکی درسر:

علایم: درد، احساس سبکی گاهی همراه با حالت تهوع و اضطراب: دلیل احتمالی: کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه یا کوکا.

 

مصرف کافئین در عملکرد پیام رسان های شیمیایی که رگ های خون را گشاد می کند، تداخل پیدا می کند. در صورت افت ناگهانی میزان کافئین، بدن قادر به جبران کردن نیست.

 

درمان: سعی کنید روزی بیش از ۳۰۰ میلی گرم«۳ فنجان قهوه» یا ۴ فنجان چای مصرف نکنید. هر یک قوطی کولا حاوی حدود ۵۰ میلی گرم کافئین هست.

در هنگام سردرد چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟

۵ – سردردهای پشت چشم:

علایم: درد گنگ مداوم پشت حدقه چشم

 

دلیل احتمالی: فشار وارده روی چشم که سردرد ایجاد می کند.

 

این نوع سردرد که دلیل آن ممکن هست بیماری حادتری مثل سرطان یا بیماری آب سیاه باشد، باید هرچه زودتر تشخیص داده و درمان شود. یکی از علل زیاد این نوع سردرد، بهرهگیری نکردن از عینک هست.

 

در این نوع سردرد به عضله چشم که نقش آن صاف کردن عدسی و ایجاد دید دور شفاف هست، برای نگه داشتن عدسی در حالت صحیح، فشار شدیدی وارد می شود که این امر باعث سردرد مزمن می شود. تماشای طولانی مدت تلویزیون یا صفحه رایانه حتی اگر به عینک نیاز نباشد، به سردرد منجر می شود.

 

درمان: هر ۲۰ دقیقه نگاه خود را از صفحه تلویزیون یا رایانه بردارید تا عضله چشم استراحت کند.

 

۶ – سردرد فلج کننده:

اگر میگرن های هفتگی با دارو برطرف نشود، دکتر داروی ضد افسردگی با دوز پایین به نام «آمی تریپتیلین» تجویز می کند.

 

علایم: درد شدید همراه با حساسیت به نور.

 

دلیل احتمالی: میگرن حدود ۱۵ درصد جمعیت را درگیر می کند.

 

بعضی از مردم زمینه ابتلا به میگرن دارند که با عواملی چون تغییر رژیم غذایی و آب وهوا و قرار گرفتن در نور مصنوعی بروز می کند.این درد غیرقابل تحمل از عصب سه قلو، عصب اصلی در صورت شروع می شود و ساعت ها طول می کشد و در صورت درمان نشدن، چندین روز ادامه پیدا می کند.

 

درمان: دراز کشیدن در اتاق ساکت و تاریک تا سلول های عصبی آرام شوند. ورزش کردن هفته ای ۳ بار به مدت ۴۰ دقیقه در کاهش درد موثر هست.

 

۷ – سردرد هنگام خم شدن:

علایم: سردرد هنگام خم شدن یا تکان دادن سر از یک جهت به جهت دیگر آغاز می شود.

 

دلیل احتمالی: مصرف نکردن مایعات کافی برای حفظ میزان آب بدن و الکترولیت مثل سدیم، کلراید و پتاسیم، منجر به کم آبی می شود. متخصصان معتقدند، کم آبی بدن باعث تنگ شدن رگ های خونی می شود و در نتیجه جریان خون و اکسیژن به مغز کاهش پیدا می کند. از آنجا که مغز گیرنده درد ندارد، گیرنده های جداره آن، درد را ایجاد می کند.

 

درمان: روزی ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.

در هنگام سردرد چه کارهایی را باید انجام دهیم ؟

۸ – سردردهای ماهانه:

علایم: درد زُق زُق کننده که ماهی یک بار بروز می کند.

 

دلیل احتمالی: در بیشتر موارد زنان هنگام قاعدگی که میزان استروژن بدن آنها پایین هست، دچار سردرد می شوند. در برخی موارد این سردرد همراه با حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صداست. نتایج تحقیقات نشان می دهد تغییر در میزان استروژن، رگ های خون را در مغز حساس می کند و رگ های خونی دچار اسپاسم می شود. زنان یائسه به دلیل کاهش استروژن دچار سردردهای بیشتری می شوند.

 

درمان: مصرف مسکن و داروهای گیاهی مثل بابونه مفید هست.

 

۹ – سردرد ناشی از عطر و ادکلن

علایم: دردهای زُق زُق کننده که پس از مصرف ادکلن یا اسپری خوش بوکننده ایجاد می شود.

 

دلیل احتمالی: ماده شیمیایی موجود در این مواد در افراد حساس، سردرد ایجاد می کند و ممکن هست به میگرن نیز منجر شود. نتایج مطالعات متعددی نشان می دهد، ماده ای که در ادکلن و عطر یافت می شود، روی گردش خون در مغز تاثیر می گذارد و درد ایجاد می کند.

 

بعضی مواد نیز مثل روغن دارچین و میخک باعث سردرد می شود.

 

درمان: از لوازم آرایشی بدون بو بهرهگیری کنید.

 

۱۰ – سردرد ضربه ای

 

علایم: درد شدیدی در قسمت چشم شروع و در شقیقه و گونه ها اکران می شود. مدت این سردرد از ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت متغیر هست.

 

دلیل احتمالی: ابتلا به سردردهای خوشه ای

 

این نوع سردرد به شکل خوشه ای طی یک ماه و هر روز در یک ساعت معین آغاز می شود. یک چشم قرمز و دچار آبریزش می شود و پلک نیز به دلیل اختلال در عصب سه قلو، افتادگی پیدا می کند.

 

آقایان بیشتر دچار این نوع سردرد می شوند. این نوع درد به دلیل ایجاد ناهنجاری در هیپوتالاموس «قسمتی از مغز که ترشح هورمون ها و مواد شیمیایی گوناگون را هماهنگ می کند» رخ می دهد. پیغام های متفاوت باعث گشاد شدن عروق خونی مغز می شود.

 

درمان: با نظر دکتر داروی تزریقی به نام سوماتریپتن تجویز می شود که رگ های خون را جمع می کند.

 

منبع :jamnews.ir


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

همه چیز درباره شربت آرژیتال

شربت آرژیتال و شناخت کاربرد ها و میزان تاثیر آن در رشد قد کودکان

از آنجایی که امروزه بیشتر مادران و پدران به دلیل داشتن رژیم غذایی نامطلوب فرزندانشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *