صفحه اصلی / جدید ها / درمان خانگی عفونت قارچی – سپند جام

درمان خانگی عفونت قارچی – سپند جام

[ad_1]

9 درمان خانگی برای عفونت قارچی وجود دارند که شاید شما از آنها بیخبر باشید. اما این درمان های خانگی بسیار ساده و کاربردی برای عفونت قارچی می توانند علائم شما را تسکین دهند. قارچ ها موجوداتی عادی هستند که در همه جا، حتی روی پوست انسان یافت می شوند. اغلب، برخی از این قارچ ها، مانند کاندیدا و مخمر، ممکن است باعث عفونت شوند، به خصوص اگر پوست گرم یا مرطوب باشد.

در حالی که عفونت های قارچی بسیار مکرر هستند، خبر خوب این است که اقدامات ساده خودمراقبتی و داروهای خانگی می تواند به کنترل و پیشگیری از این عفونت ها کمک کند.

استفاده از این روش های درمانی مهم است زیرا عفونت های قارچی که بدون درمان رها می شوند می توانند خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهند.

در این مقاله انواع درمان های خانگی برای کمک به درمان عفونت های قارچی مورد بحث قرار گرفته و همچنین موارد مختلف مراقبت از خود و پیشگیری که می تواند به دفع چنین عفونت هایی کمک کند، اشاره شده است.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

درمان خانگی عفونت قارچی - سپند جامدرمان خانگی عفونت قارچی - سپند جام

درمان های خانگی عفونت های خفیف قارچی

درمان های خانگی زیر می توانند در مدیریت عفونت های خفیف قارچی کمک کنند. با این حال، اگر عفونت قارچی شدید باشد یا قسمت داخلی بدن مانند مننژها، خون یا ریه ها را تحت تأثیر قرار دهد، باید با پزشک مشورت کنید.

از آنجا که علائم عفونت های قارچی ممکن است شبیه مشکلات پوستی مانند پسوریازیس باشد، بهتر است قبل از انجام هرگونه روش درمانی، یک تشخیص مناسب انجام دهید.

همه این روش های درمانی می توانند همراه با درمان تجویز شده توسط پزشک برای بهبود سریعتر مورد استفاده قرار گیرند.

روغن نارگیل بزنید.

برای درمان خانگی عفونت های قارچی، از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل در درجه اول از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط تشکیل شده است که دارای فعالیت ضد قارچی هستند. این خاصیت روغن نارگیل در کنترل رشد مخمر یا کاندیدا مفید است.

ناحیه آسیب دیده را با صابون بشویید و خشک کنید. چند قطره روغن نارگیل فوق العاده بکر را روی منطقه بمالید.

از روغن های اساسی ضد قارچ استفاده کنید.

درمان خانگی عفونت قارچی - سپند جام

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی قوی است که می تواند به شما در دفع عفونت های قارچی کمک کند. این روغن اساسی هم از شواهد حکایتی و هم از شواهد علمی در مورد استفاده از آن به عنوان یک ماده ضد قارچ برخوردار است.

علاوه بر روغن درخت چای، روغن پونه کوهی و روغن چریش نیز دارای خواص ضد قارچی هستند.

تمام روغن های اساسی باید قبل از استفاده رقیق شوند. بنابراین، چند قطره روغن درخت چای را در یک روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید. همچنین می توانید روغن درخت چای را با نسبت ۳: ۱ با ژل آلوئه ورا مخلوط کنید. این مخلوط را روی مناطق آسیب دیده بمالید.

یک خمیر سیر درست کنید.

سیر یک ماده رایج در آشپزخانه است که دارای خواص دارویی مختلفی، از جمله اثرات ضد میکروبی است. سیر حاوی ترکیبات ارگانیسم گوگرد است که فعالیت ضد قارچی از خود نشان می دهند.

یک مطالعه نشان داد که سیر به اندازه کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت های قارچی کارآمد است.

دو حبه سیر را خرد کرده و در روغن زیتون مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. این خمیر را به ناحیه آسیب دیده بمالید. بعد از ۳۰ دقیقه محل را با آب ولرم بشویید. این دارو را دو بار در روز تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

از زردچوبه به صورت موضعی استفاده کنید.

کورکومین، ترکیب فعال زردچوبه، یک ماده ضد قارچی بسیار قوی است که عوارض جانبی بسیار کمی دارد و بنابراین می تواند به درمان موثر عفونت های قارچی کمک کند.

۱ قاشق چایخوری زردچوبه را با روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کنید تا به صورت خمیر در آید. ناحیه آسیب دیده را بشویید، آن را خشک کنید و یک لایه نازک از خمیر را روی محل عفونت قرار دهید. بعد از حدود ۱۵ دقیقه با آب بشویید.

عسل بزنید.

درمان خانگی عفونت قارچی - سپند جام

عسل دارای خواص ضد قارچی در برابر طیف وسیعی از قارچ ها از جمله Candida albicans است. این ماده حاوی ترکیبات مختلفی از جمله آنتی اکسیدان ها، لیزوزیم ها، پراکسید هیدروژن، پپتیدهای زنبور عسل، فلاونوئیدها، پلی فنول ها، اسید فنولیک و متیل گلیوکسال است که آن را به عنوان یک ماده ضد میکروبی مناسب تبدیل می کند. عسل خام، ارگانیک یا دارای درجه پزشکی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه بشویید.

یا در یک روش دیگر می توانید عسل را با روغن نارگیل، روغن زیتون یا ماست مخلوط کنید و خمیر را به محل آلوده بمالید.

یک خمیر بی کربنات سدیم درست کنید.

مطالعات نشان می دهد که بی کربنات سدیم در از بین بردن عوامل عفونت قارچی پوست و ناخن موثر است. با این حال، برای ایجاد سازوکار آن، تحقیقات بیشتری لازم است. بی کربنات سدیم را با آب مخلوط کرده و به شکل خمیر درآورید و آن را روی مناطق آسیب دیده بمالید. محل آلوده را به مدت ۱۵ دقیقه در محلول بی کربنات سدیم قرار دهید.

مقداری سرکه سیب بزنید.

سرکه سیب (ACV) می تواند به عنوان یک عامل ضد قارچ عمل کند، به ویژه در برابر گونه های کاندیدا، آن را به عنوان یک گزینه عالی برای درمان استوماتیت دندان مصنوعی تبدیل می کند.

کاربران همچنین اثر ACV را در درمان عفونت های پوست سر و کرم حلقوی مفید گزارش می دهند. با این حال، هیچ مدرک علمی این ادعا را تأیید نمی کند. یک قسمت ACV را با ۳ قسمت آب رقیق کنید. مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. بعد از ۱۵-۲۰ دقیقه محل را با آب ساده بشویید.

مقداری ماست بریزید.

از ماست به طور سنتی برای درمان عفونت های قارچی استفاده شده است، اگرچه هیچ مدرک علمی در مورد آن وجود ندارد. اعتقاد بر این است که محتوای اسید لاکتیک باکتری های مفید در ماست از رشد قارچ جلوگیری می کند.  با استفاده از یک پنبه تمیز ماست را به منطقه آسیب دیده بمالید. بعد از ۳۰ دقیقه با آب گرم بشویید. محل آسیب دیده را خشک کنید.

داروهای بدون نسخه را امتحان کنید.

داروهای ضد قارچی بدون نسخه مختلفی در دسترس است. بیشتر این عوامل موضعی باید دو بار در روز، حداکثر ۴ هفته یا ۱ هفته پس از برطرف شدن بثورات، استفاده شوند.

می توانید کرم های ضد قارچ، پمادها، اسپری ها، شامپوها و پودرهای پا را نیز امتحان کنید. این مواد معمولاً حاوی موادی مانند میکونازول، تولسیکلات، کتوکونازول، سیکلوپیروکس و سلنیوم سولفید هستند.

برای عفونت ناخن، می توانید از لاک های ضد قارچ ناخن، یک تا دو بار در هفته استفاده کنید. به دنبال محصولاتی باشید که حاوی کلوتریمازول، روغن اکالیپتوس یا اسید آنسیلنیک باشند.

عفونت های کرم حلقوی را می توان با پمادهای تربینافین یا کلوتریمازول درمان کرد.

اقدامات خودمراقبتی برای کمک به درمان

درمان خانگی عفونت قارچی - سپند جام

اقدامات خودمراقبتی زیر می تواند به درمان علامت ناشی از عفونت های قارچی کمک کرده و می تواند از شیوع عفونت از یک منطقه به منطقه دیگر جلوگیری کند:

  • ناحیه آلوده را تمیز و خشک نگه دارید.
  • از خاراندن در محل عفونت خودداری کنید.
  • حوله ها، جوراب ها و حمامها را با آب گرم حداقل ۶۰ درجه سانتیگراد بشویید.
  • در صورت ابتلا آلت تناسلی یا واژن به عفونت قارچی از آمیزش جنسی خودداری کنید.
  • برای جلوگیری از رشد اسپورها هر روز از پودرهای ضد قارچ مخصوصاً روی پاها استفاده کنید.
  • حتماً بعد از دوش گرفتن، پوست خود را به خصوص تمام چین های پوست و بین انگشتان پا خشک کنید.
  • از لوازم بهداشتی شخصی مانند لباس، برس و حوله اشتراکی استفاده نکنید. برای مناطق آسیب دیده و آسیب دیده از حوله های جداگانه استفاده کنید.
  • برای کمک به درمان عفونت های پوست سر یا درماتیت سبورئیک از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید.

پیشگیری از عفونت های قارچی

اقدامات مختلفی می تواند از بروز و حتی عود و بازگشت مجدد عفونت های قارچی جلوگیری کند، مانند:

پوست خود را خشک نگه دارید.

همیشه پوست خود را به خصوص پا و سایر مناطق مستعد عفونت مانند زیر بغل و کشاله ران تمیز و خشک نگه دارید.

پوست خود را با صابون های ضد عفونی کننده مانند آنهایی که حاوی چریش هستند بشویید. پوست خود را با حوله تازه خشک کرده و از مالیدن خودداری کنید. از به اشتراک گذاشتن ملحفه، حوله، لباس یا حتی کفش با افراد دیگر خودداری کنید.

از لباس های مناسب استفاده کنید.

استفاده از لباس های آزاد و قابل تنفس مانند پنبه که می تواند از تجمع عرق روی پوست شما جلوگیری کند ضروری است. استفاده از لباس های نامناسب مانند جوراب شلواری نایلونی می تواند خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهد.

علاوه بر این، از پوشیدن کفش های تنگ خودداری کنید. کفش های قدیمی، شامل کفش های کتانی، دمپایی، چکمه و کفش را دور بریزید.

از راه رفتن با پای برهنه خودداری کنید.

هنگام بیرون رفتن همیشه از کفش، صندل یا دمپایی استفاده کنید. در استخرهای عمومی یا رختکن از جوراب های آبی یا دمپایی استفاده کنید.

پس از بازگشت به خانه یا قبل از خواب لباس تمیز بپوشید. همیشه بعد از ورزش یا گذراندن وقت در فضای باز اگر زیاد عرق می کنید، دوش بگیرید و از لباس های تمیز استفاده کنید.

علاوه بر این، بلافاصله پس از شنا یا سایر ورزش های آبی لباس های خیس را عوض کنید.

همچنین مهم است که هر روز جوراب و لباس زیر را عوض کرده و بشویید. برای شستن لباس ها می توانید از شوینده های ضد عفونی کننده استفاده کنید.

بهداشت ناخن را حفظ کنید.

درمان خانگی عفونت قارچی - سپند جام

توصیه می شود برای جلوگیری از به دام انداختن آلودگی یا ناخن های فرو رفته، ناخن های پا را کوتاه نگه دارید. برای ناخن های آلوده از ناخن گیر دیگری استفاده کنید. علاوه بر این، از استفاده از ناخن مصنوعی خودداری کنید.

دستان خود را بشویید.

بعد از تعامل با حیوان خانگی، دستان خود را کامل بشویید. علاوه بر این، حیوانات خانگی و خانه های خود را تمیز نگه دارید.

وزن مناسب را حفظ کنید.

افرادی که اضافه وزن یا کسانی که چین های پوستی چند برابر دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های قارچی هستند.

محیط اطراف خود را تمیز نگه دارید.

تمیز نگه داشتن خانه بسیار حیاتی است. در اولین مراحل لوله ها یا شیرهای خراب را تعمیر کنید، زیرا قارچ ها می توانند به راحتی در مناطق مرطوب و سرد رشد کنند.

فیلتر رطوبت گیرهای داخلی و دستگاه های تصفیه هوا را مرتباً عوض یا تمیز کنید. در صورت لزوم خانه خود را از نظر رشد کپک به خصوص در حمام بررسی کنید.

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید.

از آنجا که قارچ ها می توانند افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف را به راحتی آلوده کنند، پیشنهاد می شود یک رژیم غذایی پروبیوتیک، آنتی اکسیدان و غنی از مواد معدنی مصرف کنید. برخی از نمونه های غذاهای پروبیوتیک، ماست و کلم ترش هستند.

شما همچنین باید سیب زمینی شیرین و هویج بخاطر ویتامین A بخورید. بادام، فندق، و دانه های آفتابگردان برای ویتامین E، و غذاهای دریایی، آجیل و محصولات لبنی به عنوان منبع روی را هم در رژیم غذایی خود بگنجانید.

علاوه بر این، غذاهای تقویت کننده سیستم ایمنی مانند ویتامین B 12، مس، سلنیوم، فولات، آهن و ویتامین B 6 را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. همچنین می توانید آب قره قاط را مصرف کنید زیرا حاوی خواص ضد قارچی است.

مصرف الکل و دخانیات را محدود کنید.

استفاده از الکل و تنباکو می تواند رشد بیش از حد کاندیدا در دهان را تحریک کند.

حرف آخر

در حالی که عفونت های قارچی گسترده هستند، اما معمولاً خفیف بوده و با مراقبت و درمان مناسب در طی یک هفته برطرف می شوند. برای کمک به درمان و بهبودی می توانید درمان های خانگی و خودمراقبتی فوق الذکر را امتحان کنید. پیگیری عفونت هنگام آزمایش داروهای خانگی و یادآوری پاسخ آن به آنها بسیار حیاتی است.

اگر در طی ۵ روز بهبودی مشاهده نکردید، برای تشخیص و درمان پزشکی با پزشک مشورت کنید.

منبع:

https://www.emedihealth.com/fungal-infections-remedies.html

[ad_2]
منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فروش در اینستاگرام

افزایش فروش در اینستاگرام – سپند جام

[ad_1] اینستاگرام با داشتن بیش از چندین میلیون کاربر فعال به یکی از بهترین پلتفرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *