• تاریخ: آبان 3, 1394
  • شناسه خبر: 7931

قویترین نیروی نظامی “غرب آسیا” + تصاویر

چرا سپاه پاسداران قویترین نیروی نظامی غرب آسیاست؛ در این گزارش به این سوال پاسخ می‌دهیم. ...

به گزارش ندای چاراویماق به نقل از باشگاه خبرنگاران، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و به خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقش مهمی در توسعه امنیت ملی ایران دارند و امنیت امروز ما مرهون تلاش‌های شبانه روزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جممهوری اسلامی ایران است.
سپاه پاسداران از زمان تاسیس در اواخر دهه ۵۰ منشا خدمات بسیاری در دوران دفاع مقدس و پس از آن بوده و امروز به عنوان یک نیروی تاثیر‌گذار در منطقه شناخته می‌شود.  این نکته مورد تاکید “علی لاریجانی” رئیس مجلس شورای اسلامی نیز بود و وی به نقش ممتاز سپاه پاسداران به عنوان قویترین نیروی نظامی غرب آسیا و منطقه و همچنین قدرت پاسداران انقلاب در آرامش بخشی به منطقه تاکید کرد.

**چرا سپاه پاسداران به قویترین نیروی نظامی غرب آسیا تبدیل شده است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس با تشکیل هسته‌های اولیه در عملیات‌های مختلف همچون “فتح المبین” و “بیت المقدس” و … ایفای نقش فعالی داشت و با همکاری ارتش و نیروهای مردمی باعث آزادسازی هزاران کیلومتر مربع از دست صدامیان شد و کارنامه قابل قبولی در دوران دفاع مقدس از خود برجای گذاشت .

دانشمندان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچون سردار سرلشکر شهید “حسن تهرانی مقدم” نقش مهمی در افزایش توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران ایفا کردند و اولین جرقه‌های قدرت موشکی دوران دفاع مقدس به دست این دانشمند فرهیخته و به فرموده رهبر معظم انقلاب “دانشمند پارسا” رقم خورد و امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راس بنیه موشکی منطقه غرب آسیاست.

** سردار موسوی: قدرت موشکی ایران حاصل مدیریت جهادی شهید تهرانی مقدم

سردار سرتیپ “سید مجید موسوی” جانشین فرماندهی نیروی هوافضای سپاه در گفتگو با خبرنگار  دفاعی امنیتی  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با برشمردن خصوصیات اخلاقی شهید تهرانی‌مقدم اظهار داشت: مهم‌ترین و بهترین ویژگی‌ها را درباره ایشان رهبر معظم انقلاب بیان کردند که ایشان را دانشمند پارسا نامیدند.

وی افزود: شهید تهرانی‌مقدم ویژگی‌های برجسته‌ای داشت و خصوصیات مدیریت جهادی ایشان بسیار ارزشمند بود و مصداق همان کلام رهبر معظم انقلاب است.

جانشین فرمانده هوافضای سپاه با اشاره به نقش‌آفرینی مهم شهید تهرانی‌مقدم در صنعت موشکی خاطرنشان کرد: اگر در منطقه حائز رتبه اول موشکی و در جهان رتبه قابل قبولی را به خود اختصاص داده‌ایم، حاصل مدیریت جهادی شهید تهرانی‌مقدم است که توانست در دوران پر برکت زندگی‌اش مرز ناتوانی را بشکند.

**نیروی زمینی سپاه عامل توسعه امنیت در مرزهای کشور

نکته دومی که نشان دهنده توانمندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است ؛ توانمندی حاصل از تجربیات دوران دفاع مقدس در نبرد ناهمگون و نبرد در شرایط بحران با کمترین امکانات است که باعث شده کشورمان امروز از نظر مواجهه با تهدیدات نیابتی هیچ نگرانی نداشته باشد. امروز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در توسعه امنیت ملی و به خصوص امنیت مرزها اقدامات مهمی را انجام داده که از جمله آن می‌توان به  “قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه”  اشاره کرد که با توانمندی و مدیریت ویژه توانسته اند از اختلال در مرزها جلوگیری کرده و باعث توسعه امنیت در مرزهای جنوب شرقی کشور شوند.

**سردار عراقی:  “قرارگاه قدس”  امنیت پایداری را در شرق کشور ایجاد کرده است

سردار سرتیپ “عبدالله عراقی”  جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه در گفت و گو با خبرنگار  دفاعی امنیتی  گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در زمینه نقش نزسا در توسعه امنیت مرزها عنوان داشت: قرارگاه “قدس” امنیت پایداری را در منطقه جنوب شرق “سیستان و بلوچستان”، بخشی از “کرمان” و جنوب استان “خراسان” که حوزه استحفاظی این نیرو بوده، ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: این قرارگاه با به‌کارگیری یگان‌های سازمانی و مأمور در منطقه و با آموزش و مسلح کردن طوایفی که با جمهوری اسلامی  همراهی می‌کند،  یک امنیت پایدار را ایجاد کرده است.

جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه  تصریح کرد: امنیت ملی هر کشور تنها نیروهای مسلح نیستند و یک مؤلفه اقتصاد است که سپاه با ایجاد راه، توسعه کشاورزی در ابعاد مختلف و ساخت بیمارستان و نقش آفرینی در امر بهداشت و درمان به ویژه در استان  “سیستان و بلوچستان” و استان‌های هم‌جوار با ساختن بیمارستان‌های صحرایی پیشرفته‌ترین عمل‌های جراحی را انجام داده‌ایم و امکانات بسیار خوبی برای درمان ایجاد شده و نفس این حرکت یک احساس آرامش را در منطقه ایجاد کرده است.

**”نیروی هوافضای سپاه”  در راس بنیه موشکی غرب آسیا

اما در حوزه موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرچمدار قدرت موشکی ایران است که با داشتن انواع موشک ‌ها با برد تا ۲ هزار کیلومتر توانمندی بالایی را در منطقه نشان داده است. موشک‌های کلاس “زلزال”، “فاتح ۱۱۰ “، “خلیج فارس”، “قدر F و H “، “شهاب ۳ “، “سجیل”، “قیام” ، “هرمز ۱ و ۲ ” و …. نیروی هوافضای سپاه را در راس بنیه موشکی غرب آسیا قرار داده است که البته این قدرت موشکی بدون هیچ وقفه‌ای به کار خود ادامه می‌دهد.

سردار سرلشکر “سیدیحیی  رحیم صفوی” دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به قدرت دفاعی جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: هم‌اکنون نیروی هوافضای سپاه قدرتمندترین نیروی عمل‌کننده غرب آسیا بوده و برد موشکی آن به ۲ هزار کیلومتر می‌رسد که اساس این قدرت در دوران دفاع مقدس شکل گرفته است.

**تمام پایگاه‌های آمریکا در تیررس موشک‌های نیروی هوافضای سپاه

تمام پایگاه‌های آمریکایی در تیررس موشک‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که از جمله آن می‌توان به پایگاه “شیخ السالم ” و “الخلید الصابر” در امارات عربی متحده، پایگاه  “العدید” در قطر، پایگاه نظامی “اینجرلیک” و “پرینچلیک” در ترکیه، پایگاه نظامی “شیخ عیسی” در بحرین، پایگاه “شاهزاده سلطان” در عربستان  و … اشاره کرد.

در حوزه دفاع دریایی هم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد ؛ تا آنجا که “پنتاگون” از نیروی دریایی سپاه به عنوان نیروی مدیر و عمل کننده در تنگه هرمز و خلیج فارس هراس دارد و نیروهای آمریکایی تلاش می‌کنند تا کمترین درگیری و بحث در خلیج فارس ایجاد نشود.

**ندسا ضامن اقتدار ایران در خلیج فارس

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (ندسا) با داشتن انواع “مین‌های دریایی” و “پاترول کرفت‌ها” و “پهپادها” و موشک‌های ضد کشتی هرگونه جسارت را از آمریکایی ها گرفته‌اند که شناور تندرو “ذوالفقار”، پهپاد “آریو” و موشک ضد کشتی “نصر ” و اژدر “حوت” از جمله آن است.

** شناور موشک‌انداز “ذوالفقار”

شناور موشک‌انداز “ذوالفقار” با طول ۱۶ متر، عرض ۴/۹ متر، آب‌خور  ۸۵صدم متر، وزن ۲۵ تن سرعت ۴۵ گره دریایی، ظرفیت مخازن ۲ ضرب در هزار، جنس بدنه آلومینیوم دریایی، موتور ایزوتای دارای  توانمندی‌های ویژه‌ای دارد.

**شناور تندروی موشک‌انداز JMT۱۶

شناور تندروی موشک‌انداز JMT۱۶ با طول ۱۶ متر، عرض بیش از ۳ متر، وزن ۱۶ تن، جنس بدنه آلومینیوم دریایی و دارای سیستم رانش دو سری شفت و پروانه است.

**پهپاد شناسایی “آریو”

مداومت پروازی ۶۰ دقیقه، برد عملیاتی ۱۰ کیلومتر، وزن برخواست ۲ کیلوگرم، استفاده از دوربین‌های پیشرفته در تصویربرداری و کنترل پرواز، عبور از مسیر با دقت ۱۰ متر از ویژگی‌های آن است.

***انواع مین‌ها
**مین کف خواب

مین کف خواب با قطر ۴۵۰ میلی‌متر، طول ۲هزار میلی‌متر، وزن کل ۴۸۰ کیلوگرم و جنس بدنه ST ، دارای عمق مین‌ریزی محرمانه بوده که اطلاعات آن در دسترس نیست.

** مین لنگردار

مین لنگردار با قطر  ۱۰۵۰ میلی‌‌متر، ارتفاع ۱۳۲۴ میلی‌متر و وزن کلی ۴۸۰ کیلوگرم، دارای عمق مین‌ریزی محرمانه که اطلاعاتی در دسترس نیست.

**مین چسبان

مین چسبان با قطر ۵۵۰ میلی‌متر، ارتفاع ۳۳۰ میلی‌متر، وزن کلی ۴۲ کیلوگرم و جنس بدنه آلومینیومی دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است.

**پهپاد “ابابیل ۳”

مأموریت این پهپاد کشف و شناسایی اهداف بوده که سقف پروازی آن ۱۵۰ هزار پا، وزن ۲۸۰ کیلوگرم و برد عملیاتی ۱۵۰ کیلومتر است.

**موشک‌های ضد کشتی

انواع موشک‌های ضدکشتی و سطح به سطح ندسا از جمله نصر و ظفر، صاعقه و راکت‌‌های فجر ۳ و ۵ است. موشک‌های ضدکشتی “نصر۱ ” و  “ظفر” با برد حداکثر ۵۰ کیلومتر از روی پاترول کرافت‌ها از خشکی از طریق لانچرهای ثابت یا متحرک شلیک می‌شود. موشک ضد کشتی برد بلند جمهوری اسلامی ایران موشک‌های “قادر” و “قدیر” بوده و موشک‌های کروز “نصر” و “صاعقه ” موشک‌های برد متوسط نیروی دریایی سپاه پاسداران می‌باشد.

**موشک “حوت”

موشک “حوت” سریع‌ترین اژدر زیرسطحی جهان است که با برد موثر ۱۰ کیلومتر و سرعت ۱۰۰ متر بر ثانیه دارای قدرت تخریب بالاست که دو کشور ایران و فدراسیون روسیه از این اژدر دارند.

**تدابیر نیروی دریایی سپاه پاسداران در جنوب

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال ۸۶ با انجام رزمایش پیامبر اعظم (ص) و ادامه این سلسله رزمایش‌ها بخشی از قدرت دریایی خود را به نمایش گذاشته  و این توانمندی ادامه پیدا کرد تا در اواخر سال ۹۳ ، ۴۰۰ فروند موشک از پاترول کرفت های  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به محل ناوهای هواپیمابر ساخته شده “یو اس اس جان نیمیتز” بود که پس از وارد آوردن خسارت‌های جدی به این ناو، توسط نیروهای ویژه سپاه به تصرف درآمد.

**واکنش‌های سه‌گانه چیست؟

“واکنش‌های سه‌گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی” به مجموعه‌ای از اقدامات گفته می‌شود که منجر به ایجاد بازدارندگی قبل از هرگونه درگیری می‌شود. این اقدامات شامل استفاده از پاترول کرفت‌ها یا شناورهای تندرو مجهز به موشک (Patrol Craft)، مین ریزی دریایی (Mine Warfare) و موشک‌های ضد کشتی (Antiship Missile) که مجموعه این اقدامات از سوی ندسا برای افزایش امنیت منطقه انجام می‌شود و این تدابیر  یک بازدارندگی قابل قبولی در خلیج فارس ایجاد کرده است.

در مجموع به دلیل توان موشکی بالای نیروی هوافضای سپاه در منطقه غرب آسیا با دارا بودن موشک‌های  خاص (حداکثر برد ۲ هزار کیلومتر)، واکنش‌های سه گانه ندسا در تامین امنیت خلیج فارس، تلاش انبوه نیروی زمینی سپاه در گسترش امنیت در مرزها و به خصوص تلاش قرارگاه قدس نزسا در توسعه امنیت مرزهای شرقی، وجود دانشمندان  صاحب سبک در این نیروی انقلابی ؛ سپاه پاسداران در راس بنیه دفاعی غرب آسیاست.

انتهای پیام/