• تاریخ: آذر 19, 1395
 • شناسه خبر: 14131

“فرهنگ ارزشی ؛ ارزش فرهنگی”

کتاب( پرتو عشق )نهج البلاغه منظوم یک اثر ماندگار و بیانگر ارزش و هویت فرهنگی نه تنها چاراویماق بلکه همه ی شیعیان می باشد و با اینکه هیچ کدام از ما نتوانسته ایم دین خود را به این شاعره ی نامدار ادا کنیم ...

۷۶

به گزارش ندای چاراویماق بهنام فهامی در یاداشتی نوشت:

“فرهنگ ارزشی ؛ ارزش فرهنگی”

نزدیک به یک هفته است که از درگذشت شاعره ی نامدار چاراویماق ،نگارنده ی کتاب نهج البلاغه منظوم(پرتو عشق) خانم ثریا محمدپور میگذرد.این شاعره ی نامدار که نهج البلاغه امیر مومنان علی (ع) را به نظم درآورده است پس از تحمل رنج بیماری جان به جان آفرین تسلیم گفت.ایشان این کار بزرگ را از سال ۸۸ شروع کرده و همانطور که در مطلع کتاب هم نوشته اند “پس از اینکه از بیماری خود مطلع شدم به لطف یزدان قریحه ی شعری را در خود احساس کرده و با تمام وجود به معنای ژرف این شعر پی بردم:
خدا گر زحکمت ببندد دری
ز رحمت گشاید در دیگری”
شاعره ی فقید آذربایجان در بخش دیگری از مطلع این کتاب می گوید: تا قبل از اتمام ترجمه تحرک دستانم را از دست دادم اما با ضبط گفتار خود و تایپ آن توسط دوستان توانستم که این کار را با موفقیت به پایان برسانم و این شعر را در مقدمه ی کتابشان بیان فرمودند:
به ظاهر گرچه داد ایزد به من درد
ولی در حق به من لطفی عطا کرد

اما لازم میدانیم نکاتی را در این باب یادآور شویم:
🔹خانم محمدپور کتاب نهج البلاغه ای را که سید جعفر شهیدی از عربی به فارسی ترجمه کرده است را تمام و کمال به نظم زیبای فارسی درآورده اند.
این کار شگرف توسط شاعره ی شهرستان چاراویماق و با وجود بیماری به بهترین وجه به انجام رسیده است.و اگر بخواهیم به آن افتخار کنیم نه تنها چاراویماق و نه تنها آذربایجان بلکه یک ایران و یک شیعه باید به آن افتخار کند و ببالد. زیرا جغرافیای کلام امیر مومنان قلوب همه شیعیان جهان است.

🔹اما این شاعره نامدار از زمانی که اثرش به زیور طبع و نشر آراسته شد مورد بی توجهی نهادهای مسئول بود در دوران همین بی توجهی ها هم رحلت فرمودند و مراسم تشییع و خاکسپاری ایشان هم همانند مردم عادی و در سایه ی انفعال نهادهایی که داعیه ی فرهنگ و دین دارند برگزار شد.با وجود اینکه روز قبل تشییع تمامی کانال ها و گروههای خبری و اجتماعی نهادها و ادارات مختلف خبر درگذشت خانم محمدپور را منتشر کردند در مراسم تشییع تنها تعداد انگشت شماری از مسئولین حضور داشتند.
🔹شایسته بود که برای این شاعره ی فقید مراسم تشییع و یادبودی در خور شان و منزلت دیگر هنرمندان و مفاخر کشورمان از طرف نهادهای متولی برگزار می شد . خبری را هم که شبکه ی استانی گفت به دلیل ضعف اطلاع رسانی بدون اینکه گزارشی پخش شود تنها با یک عکس سه درچهار آن هم گوینده خبر به اشتباه بیان فرمود که در وادی رحمت تبریز به خاک سپرده شد.مگر چاراویماق چند بار چنین بزرگانی را به خود خواهد دید الا اینکه قرن ها بگذرد.
🔹دوسال پیش در سفری که دکتر جبارزاده استاندار تبریز به شهرستان چاراویماق داشت بیان فرمودند که چاراویماق چهار وجه دارد که وجه اول آن به خاطر اثر خانم محمدپور فرهنگ می باشد.
سوال اینجاست که آیا برای متصدیان امر فرهنگ ارزش ندارد را یا ارزش فرهنگ را نمی دانند؟
فرهنگی که مالامال از عشق و معرفت به ولایت علی(ع) است.
🔹در همان سفر آقای استاندار از کتاب پرتو عشق خانم محمدپور رونمایی شد و پس از آن آقای استاندار به دیدار ایشان رفته وبادیدن ایشان در بستر بیماری گریه کردند و قول مشهد به ایشان دادند که هرچه بود و گفتند همان جا ماند! و دیگر هیچ.
🔹پس از آن مسئولین مختلف هیچ کمک و یاری در جهت تیراژ انبوه این کتاب نکرده و تنها از این کتاب به عنوان دکور در پشت میز مدیریت خود استفاده کرده اند.
برخی وعده و وعیدهایی هم از طرف برخی مسئولین بوده که در حد همان گفته باقی مانده است.
هزینه انتشار کتاب را هم خانواده ی مرحومه محمدپور تقبل کردند و ۱۰۰۰نسخه به چاپ رسید که تماما به صورت اهدایی تقدیم مردم گردید.
🔹سخن پایانی اینکه کتاب( پرتو عشق )نهج البلاغه منظوم یک اثر ماندگار و بیانگر ارزش و هویت فرهنگی نه تنها چاراویماق بلکه همه ی شیعیان می باشد و با اینکه هیچ کدام از ما نتوانسته ایم دین خود را به این شاعره ی نامدار ادا کنیم در خواست ما از مسئولین مختلفی که در راس امور می باشند این است که کمک و همیاری کنند تا حداقل این اثر به تیراژ انبوه رسیده و وارد نمایشگاه کتاب تهران شود و دیگران نیز از این اثر بهره ی وافی را برده و با این کار آرامش را به روح مطهر مرحومه محمدپور تقدیم کنیم.

و من الله التوفیق

 • ایلدیریم - آذر 21, 1395 در 2:18 ب.ظ

  به نام خدا

  مسئولین محترم شهرستان چاراویماق نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی

  سلام علیکم

  شهر قره آغاج مرکز شهرستان چاراویماق وسعت چندانی ندارد .آیا شما شناختی از نگین های محل مسئولیت تان

  واقعا خبر ندارید؟؟؟جناب جبار زاده استان دار آذربایجان شرقی چاراویماق را مانند وعده یک زیارت مشهد به مرحومه

  محمد پور که گفتین می بینید؟؟؟چاراویماق یتیم آذربایجان است آنا تبریز سالها مانند نامادری به گوشه چشم به

  چاراویماق می نگرد.مردم آن دیار چاراویماق مظلوم ساده ترین بی نظیر ترین کم توقع ترین ایران هستن .چرا نباید

  زحمت های یک شخص که در راه اسلام و ائمه بوده این همه بی توجهی گردد .چاراویماق مروارید هایی در دل کویر

  دارد آنان که به خواست پدران شان در غربت ساکن شده اند.

  خداوند روح مرحومه بانوی عارفه ثریا محمدپور را شاد بکند .