صفحه اصلی / جدید ها / کلونازپام چیست؟ – سپند جام

کلونازپام چیست؟ – سپند جام

[ad_1]

قرص خوراکی کلونازپام به عنوان داروی ژنریک و این دارو با نام تجاری، کلونوپین در دسترس است. همه داروها به شکل ژنریک معمولاً هزینه کمتری دارند. در برخی موارد، ممکن است به هر عنوان و نسخه ای به عنوان نسخه نام تجاری در دسترس نباشد. کلونازپام به صورت قرص خوراکی و قرص تجزیه کننده (حل کننده) خوراکی موجود است. کلونازپام برای درمان اختلال وحشت استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از تشنج استفاده می شود.

کلونازپام ممکن است به عنوان بخشی از یک درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که ممکن است لازم باشد فرد آن را با داروهای دیگر مصرف کند.

کلونازپام چگونه اثر می کند؟

کلونازپام چیست؟ - سپند جام

کلونازپام به یک دسته از داروها به نام بنزودیازپین ها تعلق دارد. یک کلاس داروها گروهی از داروها هستند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های مشابه استفاده می شوند.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

کلونازپام چیست؟ - سپند جامکلونازپام چیست؟ - سپند جام

کلونازپام با افزایش فعالیت اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) کار می کند. این ماده شیمیایی است که سیگنال هایی را به سراسر سیستم عصبی فرد ارسال می کند. اگر فردی به اندازه کافی GABA نداشته باشد، بدن او ممکن است در حالت هیجان باشد. این وضعیت ممکن است باعث حملات وحشت یا تشنج شود. وقتی فردی این دارو را مصرف می کند، GABA بیشتری در بدن خود دارد. این به آنها کمک می کند حملات هراس و تشنج کمتری داشته باشند.

عوارض جانبی کلونازپام

کلونازپام می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست زیر شامل برخی از عوارض جانبی اصلی است که ممکن است هنگام مصرف کلونازپام رخ دهد. این لیست شامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی کلونازپام یا نکاتی در مورد چگونگی کنار آمدن با یک عارضه جانبی نگران کننده، فرد باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کند.

عوارض جانبی شایع کلونازپام

عوارض جانبی شایع قرص خوراکی کلونازپام می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خواب آلودگی
 • مشکلات در راه رفتن و هماهنگی
 • سرگیجه
 • افسردگی
 • خستگی
 • مشکلات حافظه

اگر این اثرات خفیف باشد، ممکن است طی چند روز یا دو هفته از بین بروند. اگر شدت آنها بیشتر است یا از بین نمی روند، فرد باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کند.

عوارض جانبی جدی کلونازپام

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، فرد باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد. عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • روحیه افسرده یا افکار خودکشی (صدمه زدن به خود)
 • تشنج (این موارد بیشتر در صورتی که شخصی به سرعت مصرف این دارو را متوقف کند یا اگر قبلاً اختلال تشنج داشته باشد، اتفاق میفتد.)

نحوه مصرف کلونازپام

دوز کلونازپام که پزشک تجویز می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع و شدت بیماری که فرد از کلونازپام برای درمان استفاده می کند.
 • سن فرد
 • شکل کلونازپام که مصرف می کنید.
 • سایر شرایط پزشکی که ممکن است فرد به آن مبتلا باشد.

به طور معمول، پزشک دارو را با دوز کم شروع می کند و به مرور تنظیم می کند تا به دوز مناسب با وضعیت بیمار برسد. آنها در نهایت کمترین دوز را ارائه می دهند که اثر مطلوب را فراهم می کند. با این حال، فرد باید حتما دوز مصرفی پزشک را برای او تجویز کند.  پزشک بهترین دوز را متناسب با نیازهای فرد تعیین می کند.

در افراد سالمند و مسن، کلیه های بیمار ممکن است عملکرد مناسبی نداشته باشد و مثل سابق کار نکند. این وضعیت می تواند باعث شود که بدن آنها داروها را با سرعت بیشتری تجزیه کند. در نتیجه، مقدار بیشتری از دارو برای مدت طولانی تری در بدن آنها باقی می ماند. بر همین اساس، خطر ابتلا به عوارض جانبی داروها را افزایش می دهد. پزشک ممکن است دارو را با دوز کمتری شروع کند.

قرص خوراکی کلونازپام برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود. عدم مصرف دارو طبق دستورالعمل آن می تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد.

اگر فردی مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع کند یا به طور کامل آن را مصرف نکند ، احتمال دارد اختلال وحشت یا تشنج وی بهتر نشود و حتی بدتر هم شود. قطع ناگهانی مصرف دارو می تواند با بروز علائم ترک همراه باشد. این علائم شامل تحریک پذیری، مشکل خواب و اضطراب است.

عوارض مصرف بیش از حد کلونوزپام

کلونازپام چیست؟ - سپند جام

علاوه بر آن، مصرف بیش از حد دارو می تواند منجر به بروز عوارض خطرناک دیگری شود، از جمله:

 • خواب آلودگی
 • گیجی
 • مشکل در هماهنگی یا رفلکس های کند
 • کما

در صورت مصرف بیش از حد دارو باید با پزشک یا مرکز کنترل مسمومیت محلی تماس بگیرد.

در صورت فراموش کردن دوز دارو، باید به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. اما هرگز نباید دوز فراموش شده را با مصرف قرص اضافی جبران کنید. این کار می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناکی شود.

هشدارهای کلونازپام

کلونازپام چیست؟ - سپند جام

مصرف این دارو می تواند با بروز چندین هشدار همراه است. این دارو دارای هشدار جعبه سیاه است. این جدی ترین هشدار سازمان غذا و دارو (FDA) است. هشدار جعبه سیاه در مورد اثرات دارویی که ممکن است خطرناک باشد، به پزشکان و بیماران هشدار می دهد.

استفاده از کلونازپام همزمان با داروهای افیونی می تواند اثرات خطرناکی ایجاد کند. این اثرات می تواند شامل خواب آلودگی شدید، تنفس کند، کما و مرگ باشد. اگر پزشک همزمان با کلونازپام دارو های مسکن قوی دیگری را تجویز کند، به طور حتم شما را از نزدیک کنترل می کند. نمونه هایی از این دارو ها شامل هیدروکدون، کدئین و ترامادول است.

خطر وابستگی

استفاده از کلونازپام، حتی طبق دستورالعمل، در صورت قطع ناگهانی مصرف دارو، می تواند منجر به وابستگی جسمی و ترک آن شود. مصرف این دارو همچنین می تواند منجر به سوءاستفاده و اعتیاد شود. سوءاستفاده از کلونازپام خطر مصرف بیش از حد و مرگ را افزایش می دهد.

این دارو را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت نگرانی در مورد مصرف بی خطر این دارو با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

کلونازپام تعدیل کننده سیستم عصبی مرکزی (CNS) است. این نوع از دارو می تواند فعالیت مغز را کند کرده و در قضاوت، تفکر و زمان واکنش فرد اختلال ایجاد کند. هنگام مصرف این دارو، فرد نباید الکل بنوشد و یا از داروهای دیگری که فعالیت مغز را کند می کند نیز استفاده شود. همچنین فرد نباید بعد از مصرف دارو رانندگی کنند، از ماشین آلات استفاده کنند یا فعالیتهای دیگری را که نیاز به هوشیاری دارند را انجام دهند.

افکار و رفتار خودکشی

کلونازپام می تواند خطر افکار یا رفتار خودکشی (افکار یا اعمال صدمه به خود) را افزایش دهد. اگر فرد دچار افسردگی، افکار یا رفتار خودکشی یا هرگونه تغییر غیر عادی در خلق و خو یا رفتار می شود، باید به پزشک خود اطلاع دهد.

تداخل الکل

استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل همزمان با این دارو می تواند خطر ابتلا به اثرات آرام بخشی کلونازپام را در فرد افزایش دهد. این وضعیت می تواند خطرناک باشد. بهتر است در  هنگام مصرف این دارو، نوشیدن الکل را به طور کامل ترک کنید.

هشدار آلرژی

کلونازپام می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. علائم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مشکل تنفس
 • تورم گلو یا زبان

اگر فردی واکنش آلرژیک دارد، باید فوراً با پزشک یا مرکز کنترل مسمومیت محلی تماس بگیرد. علاوه بر آن، در صورت حساسیت فرد نباید این دارو را دوباره مصرف کند. مصرف مجدد آن می تواند کشنده باشد.

هشدارها برای افراد با شرایط خاص

کلونازپام چیست؟ - سپند جام

مصرف کلونازپام برای افراد مبتلا به افسردگی: ممکن است افسردگی فرد هنگام مصرف این دارو بدتر شود. اگر شخصی علائم افسردگی رو به وخامت دارد یا هرگونه افکار خودکشی (فکر آسیب رساندن به خود)، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

مصرف کلونازپام برای افراد مبتلا به گلوکوم حاد زاویه باریک: اگر فرد مبتلا به گلوکوم زاویه باریک حاد است نباید از این دارو استفاده کند. این می تواند وضعیت را بدتر کند.

مصرف کلونازپام برای افراد مبتلا به بیماری کبد: اگر شخصی به مشکلات کبدی مبتلا باشد، بدن او نتواند این دارو را به خوبی پاک کند. این می تواند باعث تجمع دارو در بدن شود. این امر آنها را در معرض خطر بیشتری برای عوارض جانبی قرار می دهد.

مصرف کلونازپام برای افراد مسن: کلیه های افراد مسن ممکن است مانند گذشته کار نکند. این می تواند باعث شود که بدن آنها داروها را با سرعت بیشتری پردازش کند. در نتیجه، مقدار بیشتری از دارو برای مدت طولانی تری در بدن آنها باقی می ماند. این خطر ابتلا به عوارض جانبی آنها را افزایش می دهد.

مصرف کلونازپام برای کودکان: این دارو در کودکان مبتلا به اختلالات هراس مطالعه نشده است. در افراد زیر ۱۸ سال نباید برای درمان این بیماری استفاده شود.

مصرف کلونازپام برای زنان باردار

کلونازپام یک داروی بارداری دسته D است. این به معنای دو چیز است:

 1. مطالعات نشان می دهد که خطر مصرف عوارض جانبی برای مادر در هنگام مصرف دارو وجود دارد.
 2. این دارو فقط باید در دوران بارداری در موارد جدی که برای درمان یک بیماری خطرناک در مادر مورد نیاز است استفاده شود.

اگر فردی باردار است یا قصد بارداری دارد، فرد باید با پزشک خود صحبت کند. این دارو باید فقط در صورت استفاده از مزایای بالقوه خطر احتمالی برای جنین استفاده شود. اگر حین بارداری این دارو باردار شد فرد باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرد.

کلونازپام به شیر مادر منتقل می شود و در کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند عوارض جانبی ایجاد می کند. اگر شخصی به کودک خود شیر داد باید با پزشک خود صحبت کند. ممکن است لازم باشد آنها تصمیم بگیرند که شیردهی را قطع کنند یا این دارو را قطع کنند.

تداخل دارویی کلونازپام

کلونازپام چیست؟ - سپند جام

کلونازپام می تواند با چندین داروی دیگر تداخل کند. فعل و انفعالات مختلف می تواند تأثیرات مختلفی ایجاد کند. به عنوان مثال، برخی می توانند در عملکرد دارو اختلال ایجاد کنند، در حالی که برخی دیگر باعث افزایش عوارض جانبی می شوند.

در زیر لیستی از داروهایی وجود دارد که می توانند با کلونازپام تداخل کنند. این لیست شامل تمام داروهایی که ممکن است با کلونازپام تداخل داشته باشند نیست.

قبل از مصرف کلونازپام، فرد باید اطمینان حاصل کند که تمام داروهای تجویز شده، بدون نسخه و سایر داروهای مصرفی خود را به پزشک و داروساز خود اطلاع دهد. آنها همچنین باید در مورد ویتامین ها، گیاهان و مکمل هایی که استفاده می کنند به آنها بگویید. به اشتراک گذاری این اطلاعات می تواند به جلوگیری از تعاملات احتمالی کمک کند.

اگر شخصی در مورد تداخل دارویی سوالاتی   دارد که ممکن است روی او تأثیر بگذارد، باید از پزشک یا داروساز خود سوال کند.

مصرف کلونازپام با داروهای خاص دیگر ممکن است عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:
 • بنزودیازپین ها مانند لورازپام، کلونازپام، تریازولام و میدازولام. ممکن است فرد احساس آرامش و خواب آلودگی بیشتری کند.
 • مواد افیونی، مانند کدئین و هیدروکدون. مصرف این داروها با کلونازپام فرد را در معرض خطر جدی خواب آلودگی، کندی تنفس، کما یا مرگ قرار می دهد.
 • داروهای خواب باربیتورات و غیر باربیتورات، مانند آموباربیتال، بوتاباربیتال، ازوپیکلون، پنتوباربیتال، زالپلون و زولپیدم. ممکن است فرد احساس آرامش و خواب آلودگی بیشتری کند.
 • داروهای دیگری که برای درمان اضطراب استفاده می شوند مانند بوسپیرون و هیدروکسی زین. ممکن است فرد احساس آرامش و خواب آلودگی بیشتری کند.
 • داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، مانند آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین. ممکن است فرد احساس آرامش و خواب آلودگی بیشتری کند.
 • داروهای دیگری که برای درمان تشنج استفاده می شوند، مانند گاباپنتین و پرگابالین. ممکن است فرد احساس آرامش و خواب آلودگی بیشتری کند.

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/clonazepam-oral-tablet#take-as-directed

[ad_2]
منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فروش در اینستاگرام

افزایش فروش در اینستاگرام – سپند جام

[ad_1] اینستاگرام با داشتن بیش از چندین میلیون کاربر فعال به یکی از بهترین پلتفرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *