صفحه اصلی / عمومی / چگونه در کنکور موفق عمل کنیم؟

چگونه در کنکور موفق عمل کنیم؟

در کنار تقویت حافظه کوتاه مدت یا تقویت حافظه بلند مدت، روش انجام اصولی مطالعه برای موفقیت نیز بسیار مهم است. این اصول را در زیر با هم تمرین می کنیم.

اصول مطالعه موثر

با اینکه داشتن رنامه ریزی منظم و دقیق حرف اول را در بهتر درس خواندن می زند اما نکات مهم دیگر را نیز باید در نظر گرفت. برای بهبود و افزایش توان یادگیری باید اصولی را با دقت اجرا کنید؛ زیرا فقط با رعایت این اصول می‌توانید بهتر بیاموزید و از وقت خود حداکثر استفاده را ببرید. برخی از این اصول عبارتند از:

  1. تعیین هدف: شما باید قبل از مطالعه برای خودتان هدفی را مشخص کنید، به این معنی که این درس را به چه منظوری می‌خواهید مطالعه کنید، آیا فقط نکته‌های اصلی درس را می‌خواهید یا قصد دارید همه مطالب کتاب را بفهمید.
  2. تعیین مدت زمان مطالعه: باید معلوم کنید چه مقدار زمان می‌خواهید صرف مطالعه کنید. تعیین زمان و مقدار مطالعه به فراگیر آرامش می‌دهد و این آرامش موجب افزایش میزان یادگیری و سرعت مطالعه می‌شود.
  3. مطالعه فعالانه داشته باشید: دانش‌آموزی که به منظور یادگیری و به صورت هدفدار مطالعه می‌کند، برای یادگیری بهتر باید مطالعه فعال داشته باشد. شما می‌توانید با خلاصه‌برداری، حل تمرین، علامت‌گذاری و گزینش نکته‌های مهم، مطالعه خودتان را فعال کنید.
  4. جدیت داشته باشید: وقتی تصمیم به مطالعه می‌گیرید، فورا شروع کنید و اجازه ندهید افکار مزاحم مانع شما شود. شخصی اگر در خواندن کمر همت ببندد و با فعالیت‌های ذهنی خویش به درک بیشتری نائل شود، کار بزرگی انجام داده است.
  5. به خودتان استراحت دهید: برای داشتن یک مطالعه مفید و به منظور داشتن درک بهتر مطالب باید پس از حدود ۴۵ دقیقه مطالعه به خود استراحت کوتاهی (۱۵ ـ ۱۰ دقیقه) بدهید.

 

بهترین و جدیدترین راههای موفقیت در کنکور در کمترین زمان با نکات طلایی:

چگونه در کنکور موفق عمل کنیم؟

۱ – توکل بر خدا و ناامید نشدن :

وظیفه شما تلاش برای بهتر درس خواندن است و در نهایت توکل کردن به خدا. سپردن نتیجه به خدا آرامش روانی رو ایجاد می کنه و باعث میشه از استرس دور باشید و اینجوری می تونید جزو افرادی باشید که موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو تجربه کردند. خیلی چیزها میتونه تو این زمان تغییر کنه و عامل موفقیت شما بشه.به قول معروف از این ستون تا اون ستون فرج.و زمان نمیتونه تنها ملاک قبولی باشه چون خیلی از داوطلبین تونستند موفقیت در کنکور در کمترین زمان رو داشته باشن.

۲ – فکر نکردن به نتیجه :

فکر کردن به نتیجه کار باعث می شود استرس بر شما غالب شود. بجای فکر کردن به نتیجه کار تمرکز بیشتری روی دروس خود داشته باشید تا با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت آمادگی بیشتری برای کنکور بدست بیاورید.

۳- عدم تمرکز بر روی مطالب جدید :

این یکی از اشتباهات بزرگ خیلی از دانش آموزان و داوطلبان است. این افراد زمانی که مشغول مطالعه هستند متوجه یک سری نکاتی میشن که شاید تا به حال با اون برخورد نکردند و سعی می کنن تا توی این فرصت باقی مونده به اون مباحث مسلط بشن. این کار اشتباه بزرگیه چون شما زمان زیادی تا کنکور ندارید و باید به تنها چیزی که فکر کنید موفقیت در کنکور در کمترین زمان باشه .چون هم باعث استرس شما و هم باعث آشفتگی ذهنیتون میشه و همچنین هیچ نتیجه ای هم در بر نخواهد داشت.

۴ – مطالعه دفترچه های کنکور سال قبل :

آشنایی با ساختار سؤالات علاوه بر اینکه باعث می شه شما با کلیت سؤالها آشنا بشید، کاملا شما رو برای سرعت عمل و تست زنی آماده میکنه. این کار معجزه میکنه. دقیقاً مثل این میمونه که سازمان سنجش سوالات رو به شما داده.

منبع: هنرفردی

این مطالب را نیز ببینید!

نقش مقالات ترجمه شده در ارتقای سطح علمی

ترجمه روندی چند بعدی از دریافت و تفسیر و تعبیر است که ما را از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *