صفحه اصلی / اخبار داغ / چه کسانی مشمول دریافت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی کالا می شوند؟

چه کسانی مشمول دریافت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی کالا می شوند؟

در این مطلب از کولاک نیوز ، توضیحاتی درباره مشمولان دریافت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی کالا خواهیم داشت! با ما همراه باشید. طبق طرحی که کلیات آن توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی تصویب شد، قرار است به ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور یارانه ۶۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی هزار تومانی پرداخت شود. اما شاید این سوال پیش آید که چه کسانی مشمول دریافت این یارانه می شوند؟

چه کسانی مشمول دریافت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی کالا می شوند؟

کلیات طرح حمایت معیشتی از مردم با موافقت ۲۱۳ نماینده مجلس شورای اسلامی تصویب شد که براساس آن یارانه خرید کالا به ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور داده می‌ شود. با تصویب این طرح، جامعه هدف به دو گروه تبدیل می‌شود که گروه اول افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزییستی هستند و میزان یارانه دریافتی آنها دو برابر گروه دیگر است، گروه دوم نیز ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور مثل کارگران و بازنشستگان هستند.

مبلغ یارانه برای گروه اول (۲۰ میلیون نفری) ۱۲۰ هزار تومان به ‌ازای هر نفر تا سقف ۶۰۰ هزار تومان است، یعنی به خانوارها تا سقف پنج نفر یارانه پرداخت می‌ شود و از نفر ششم به بعد مشمول دریافت یارانه نخواهند شد. این یارانه برای گروه دوم (۴۰ میلیون نفری) معادل ۶۰ هزار تومان است که سقف پنج نفر برای این گروه نیز در نظر گرفته شده و حداکثر ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌ شود.

اما چه افرادی مشمول دریافت این یارانه می شوند؟

۷۸ میلیون نفر (۲۴ میلیون خانوار) یارانه نقدی دریافت می ‌کنند که اگر مطابق بودجه قرار باشد یارانه سه دهک حذف شود، حدود ۲۰ میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی منع می ‌شوند. از سوی دیگر دولت در راستای طرح ‌های حمایتی دوره کرونا به یارانه ‌نقدی بگیران وام یک میلیون تومانی پرداخت کرد که به گفته سخنگوی پیشین ستاد تسهیلات کرونا، حدود ۲۱ میلیون نفر از جمعیت یارانه‌بگیر معادل ۸۷ درصد از خانوارهای یارانه بگیر تسهیلات مذکور را دریافت کرده ‌اند که معادل ۶۷ میلیون نفر است.

از آنجایی که مسئولیت شناسایی مشمولان دریافت یارانه خرید کالا با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه‌وبودجه است و این دو سازمان اطلاعات بسیاری از گروه‌های جمعیتی را در اختیار دارند، احتمالا سه دهکی که چند سال است دولت و مجلس به دنبال حذف آنهاست جزء مشمولان یارانه نقدی محسوب نمی‌شوند.

از سوی دیگر در سال گذشته نیز که بنا شد دولت مابه‌ التفاوت افزایش قیمت سوخت را به صورت یارانه پرداخت کند، تا پایان اسفند ماه گذشته لیست یارانه‌بگیران معیشتی به ۶۰ میلیون نفر رسید، بنابراین به احتمال زیاد این افراد جز مشمولان دریافت یارانه خرید کالا محسوب شوند.

 


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

تصویرسازی زیبا از فیلم‌های ایرانی با نقاشی های معروف جهان

تصویرسازی زیبا از فیلم‌های ایرانی با نقاشی های معروف جهان

چند تصویرسازی زیبا از فیلم‌های ایرانی با نقاشی های معروف جهان انتخاب شما کدام فیلم‌ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *