صفحه اصلی / استاتین‌ / همه چیز در مورد مصرف قرص استاتین

همه چیز در مورد مصرف قرص استاتین

عوارض جانبی استاتین‌ها

پزشک غالباً برای پایین‌آوردن کلسترل تام درموارد بالا بودن کلسترل و کاهش خطر حمله‌ی قلب یا استروک، استاتین‌تجویز می‌کند. بسیاری از افرادی که از استاتین‌استفاده می‌کنند باید این دارو را تا آخر عمراستفاده نمایند مگر آنکه بتوانند با استفاده از جیره‌ی‌غذایی، ورزش، کاهش‌وزن و مکمل‌های تغذیه‌یی ازمیزان کلسترل بکاهند. در این بخش از دلگرم با استفاده از استاتین‌ها و عوارض جانبی این داروها آشنا شوید.

همه چیز در مورد مصرف قرص استاتین

داروهای گروه استاتین شامل موارد زیر می شوند:

• آلتوکر،آلتوپرو، مواکور(اواستاتین)
• کرستور(رسوواستاتین)
• لسکل(فلوواستاتین)
• لیپیتور(آتورواستاتین)
• لیوالو(پیتا واستاتین)
• پراواکل(پراواستاتین)
• زکر(سیمواستاتین)

آزمایشات بالینی نشان می دهند که همه این داروهای پایین آورنده کلسترول بین ۲۵% تا ۳۰% خطر بیماریهای قلبی را پایین می آورند.در ایالات متحده حدود ۳۳ میلیون بزرگسال داروی استاتین مصرف می کنند.

آیا داروهای استاتین خیلی خطرناکند؟

اگر بیماری قلبی داشته باشید یا به شدت در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی با کلسترول بالا باشید، استاتین ها جزء بهترین گروههای دارویی برای شما هستند. اگر استاتین ها را با دقت و نظارت دقیق مصرف کنید بسیار ایمن و موثر هستند.همه ما باید مراقب سطح کلسترول مان باشیم. اما درمان با استفاده از استاتین برای همه مناسب نیست.
برخی از مردم می گویند باید استاتین را در منبع آب ریخت تا همه مصرف کنند اما این طرز فکر اشتباه است. استانین باید با رژیم غذایی خوب و ورزش توام باشد. این داروها نمی توانند جایگزین یک شیوه زندگی سالم باشند.

همه چیز در مورد مصرف قرص استاتین

چه کسانی باید استاتین ها را مصرف کنند؟

استاتین ها برای کسانی مناسبند که خطر ابتلا به بیماریهای قلبی در آنها وجود دارد.
این خطر بستگی دارد به سن شما، سطح کلی کلسترول تان، سطح HDL یا همان کلسترول خوب، فشار خون تان و اینکه سیگار می کشید یا نه. سطح CRP خون تان و اینکه پدر یا مادرتان دچار حمله قلبی زود هنگام شده اند یا نه نیز می تواند از عوامل موثر باشد.اما تصمیم در مورد مصرف یا عدم مصرف استاتین ها باید با مشورت پزشکتان گرفته شود، پزشکتان می تواند تمام عوامل خطر را در تجویز این دارو لحاظ کند.

استاتین ها درمان هر دردی نیستند. استاتین ها را باید با ورزش مناسب و رژیم غذایی سالم همراه کرد.
و قطعا” مصرف استاتین ها برای برخی افراد ممنوع است. زنان باردار، زنانی که در سن بارداری قراردارند و از روش های ضد بارداری استفاده نمی کنند نباید این گروه داروها را مصرف کنند. و ممکن است برخی از داروهای خاص و مشخص با این داروها تداخل و تضاد داشته باشند.

درد و صدمه عضلانی

درد‌عضله، شایع‌ترین عارضه‌ی‌ جانبی استاتین‌است. ممکن‌است این درد به‌صورت درد ناشی‌از سفتی، خستگی یاضعف عضلات بروزکند. درد، ممکن‌است به‌صورت ناراحتی خفیف باشد و یا آنقدر شدید شود که انجام فعالیت‌های روزانه دشوار گردد. به عنوان مثال، ممکن‌است بالا رفتن از پلکان یا راه‌رفتن ناراحت‌کننده یا خسته‌کننده باشد.
درموارد بسیار نادر، مصرف استاتین‌ها سبب بروز صدمه در عضله می‌شود که تهدید کننده بوده و رابدومیولیزrhabdomyolysis نام دارد. رابدومیولیز سبب درد شدید عضله، صدمه‌ی‌کبد، نارسایی کلیه و مرگ می‌شود. زمانی که استاتین ‌به‌همراه بعضی داروها یا با مقدار خوراک بالا مصرف می‌شود رابدومیولیز ایجاد می‌گردد.

صدمه کبـد

گاهی، مصرف استاتین‌ها ممکن‌است سبب افزایش تولید آنزیم‌های کبدی شود که به هضم غذا، نوشابه‌ها و داروها کمک می‌کنند. در‌صورتی‌که این افزایش خفیف باشد، می‌توان مصرف دارو را ادامه داد، اما اگر این افزایش شدید باشد، ممکن‌است لازم باشد دارو قطع شود. دراین صورت ممکن‌است ازیک استاتین ‌دیگر استفاده شود. بعضی از سایر داروهای کاهنده‌ی کلسترل مانند جمفیروزیل gemfibrozil ونیاسین niacin سبب افزایش اندک احتمال بروز مشکلات کبد در افراد مصرف‌کننده‌ی استاتین ‌می‌گردند.
با‌وجودی‌که میزان بروز مشکلات کبد نادر است ولی پزشک پیش و اندکی پس‌از شروع مصرف استاتین‌ها دستور انجام آزمایش آنزیم‌های کبدی خواهد داد. به‌جز مواردی که شناسه‌ها و نشانه‌های اختلال کبد موجود است، بیمار به آزمایش اضافی آنزیم‌های کبد نیاز نخواهد داشت. در‌صورت وجود خستگی یا ضعف غیر‌معمول، کاهش اشتها، درد بخش فوقانی شکم، تیره‌شدن رنگ ادرار یا زردشدن پوست یا چشم باید بلافاصله با پزشک تماس گرفت.

مشکلات گوارشی

ممکن‌است درمصرف‌کنندگان استاتین‌، حالت تهوع، بروزگاز، اسهال یا یبوست پس ازمصرف دیده شود. این عوارض جانبی نادر می‌باشند. بسیاری از افرادی که دچار این عوارض جانبی می‌شوند، قبلاً به سایر مشکلات گوارش مبتلا بوده‌اند. برای کاهش بروز عوارض جانبی دستگاه گوارش، باید استاتین‌ را عصرها با یک وعده غذا مصرف نمود.

بثورات یا گرگرفتگی

ممکن‌است پس‌از شروع مصرف استاتین‌، بثورات یا گرگرفتگی بروزکند. درصورتی‌که از استاتین و نیاسین با‌هم استفاده شود احتمال بروز این عوارض جانبی بیشتر است. ممکن‌است مصرف آسپیرین پیش‌از مصرف استاتین‌ به رفع این حالت کمک‌کند، اما در این مورد باید نظر پزشک را خواستار شد.

افزایش قندخون یا دیابت نوع۲

وقتی استاتین ‌مصرف‌می‌شود، ممکن‌است میزان قند‌خون افزایش یابد، که این حالت به بروز دیابت نوع۲ منتهی می‌شود. این احتمال اندک است ولی آنقدر اهمیت دارد که سازمان غذا و داروی آمریکا روی برچسب جعبه‌ی استاتین‌ درمورد افزایش میزان گلوکز و دیابت، اخطاریه‌یی الحاق کرده است. درصورت وجود نگرانی دراین مورد باید نظر پزشک را خواستار شد.

همه چیز در مورد مصرف قرص استاتین

عوارض جانبی پی‌شناسیک

سازمان غذا و داروی آمریکا روی جعبه‌ی استاتین‌ها اخطار دیگری گنجانده است مبنی بر‌اینکه ضمن مصرف استاتین‌ها ممکن‌است کاهش حافظه یا اختلال شعور confusion ایجاد شود. خوشبختانه به محض قطع مصرف این داروها، این عوارض جانبی ازبین خواهد رفت. بیمار درصورت بروز کاهش یا اختلال شعور باید نظر پزشک را جویا شود. همچنین مدارکی دردست است حاکی از آنکه مصرف استاتین ‌دربیماران دچار زوال عقل dementia یا آلزایمر به‌انجام وظیفه‌ی مغز کمک می‌کند. این مسأله هنوز نیاز به بررسی دارد. باز هم تأکید می‌شود که پیش‌از نظرخواهی ازپزشک نباید استاتین‌ها را قطع نمود.

چه کسانی درمعرض بروز عوارض جانبی هستند؟

البته همه‌ی کسانی که از استاتین‌ها استفاده می‌کنند، دچار عوارض جانبی نمی‌شوند اما بعضی از افراد بیش‌از سایرین دچار عوارض جانبی می‌گردند.

عوامل خطرساز عبارتند از:

  1. مصرف چند داروی کاهنده‌ی‌کلسترل
  2. جنس مؤنث
  3. داشتن قالب جسمی‌کوچک‌تر
  4. داشتن ۶۵ سال سن یا بیشتر
  5. وجود بیماری کبد یا کلیه
  6. دچاربودن به دیابت نوع۱‌یا۲
  7. مصرف الکل به مقدار زیاد

علل بروز عوارض جانبی

هنوز معلوم نیست چه عاملی سبب بروز عوارض جانبی به‌ویژه درد عضلانی می‌‌گردد.
استاتین‌ها ازطریق آهسته‌کردن تولید کلسترل تأثیر می‌کنند. بدن انسان با هضم غذا و تولید یاخته‌های جدید تمامی کلسترل مورد نیاز خود را تولید می‌کند. وقتی این تولید طبیعی کند شود، بدن کلسترل مورد نیاز خود را از غذای مصرفی تأمین می‌کند و به این ترتیب میزان کلسترل تام کاهش می‌یابد.
استاتین‌ها نه‌تنها بر‌تولید کلسترل درکبد تأثیر می‌گذارند بلکه بر چندین آنزیم ‌موجود در یاخته‌های ماهیچه‌یی هم تأثیر دارند که مسوول رشد ماهیچه‌ هستند. آثار استاتین‌ها بر این یاخته‌ها ممکن‌است علت درد عضلات باشد.

همه چیز در مورد مصرف قرص استاتین

چگونگی رفــع عوارض‌جانبی استاتین‌ها

برای تسکین عوارض جانبی استاتین‌ها، ممکن‌است پزشک چند گزینه‌ی زیر را توصیه نماید. پیش‌از اجرای توصیه‌ها باید نظر پزشک را جویـا شد:

استفاده از یک دوره کوتاه وقفه. گاهی با دشواری می‌توان گفت دردهای عضلانی یا سایر مشکلات به وجود آمده ازعوارض جانبی استاتین‌ها است یا جزئی از فرآیند پیری است. گاهی با یک وقفه‌ی‌۱۰‌تا۱۴‌روزه مصرف نکردن استاتین‌ می‌توان حالات ایجاد شده را مقایسه کرد. این کار به بیمار کمک می‌کند تا مشخص نماید دردها و مرده‌ دردهایی که وجود داشته است به‌خاطر مصرف استاتین ‌است یا نه.

استفاده از یک استاتین‌ دیگر. اگر چه احتمال آن کم است ولی امکان دارد که یک استاتین‌خاص سبب بروز عوارض جانبی شود ولی استاتین‌دیگر عارضه‌ی جانبی ایجاد نکند. تصور می‌شود سیمواستاتین‌Simvastatin به احتمال زیادتر نسبت به سایر استاتین‌ها، اگر با مقدار خوراک‌ بالا مصرف شود سبب بروز درد عضلانی خواهد شد. داروهای استاتینی جدید تا آنجا که مورد بررسی قرارگرفته‌اند دارای عوارض جانبی کمتر می‌باشند.تغییر مقدارخوراک. با کاستن از مقدار مصرف دارو می‌توان ازشدت بعضی ازعوارض جانبی کاست، ولی همراه آن از منافع کاهش کلسترل نیز کاسته می‌شود. همچنین ممکن‌است، پزشک استفاده از یک داروی استاتینی دیگررا توصیه کند که تأثیر مشابهی دارد ولی میزان خوراکش کمتر است.

به عنوان مثال اگر مدت زیادی است که از آتورواستاتین atorvastatin با دوز بالا استفاده می‌شود و درمان موفق بوده‌است، ادامه‌ی درمان با همین مقدار خوراک انجام می‌شود. اما در افرادی که تازه می‌خواهند درمان را شروع کنند ازمقدار خوراک پایین‌تر استفاده می‌گردد.آسان‌گرفتن ضمن ورزش. امکان دارد ورزش سبب افزایش و تشدید دردهای عضلانی شود. باید با پزشک درمورد تغییر برنامه‌ی ورزشی صحبت کرد.

در نظرداشتن سایر داروهای کاهنده. می‌توان به جای استاتین‌ها ازیک داروی مهارکننده‌ی جذب کلسترل به‌نام ازتیمیب ezetimib استفاده کرد. این دارو سبب می‌شود تا از استاتین‌ها با دوز بالا استفاده نشود. اما، بعضی پژوهشگران تأثیرازتیمیب را در کاهش کلسترل درمقایسه با استاتین ها مورد تأیید قرارداده‌اند.
عدم استفاده از داروهای ضددرد. مرده درد عضلانی ناشی‌از مصرف استاتین‌ها به رغم سایر دردهای عضلانی با استامینوفن یا ایبوپروفن تسکین نمی‌یابد. بدون پرسش ازپزشک، نباید از این داروها استفاده کرد.
استفاده از مکمل Q10. مکمل‌های کوآنزیم Q10 در بعضی افراد به پیشگیری از بروز عوارض جانبی استاتین‌ها کمک می‌کنند ولی برای تعیین منافع آن به انجام بررسی‌های بیشتر نیاز است. درصورت علاقه به‌مصرف مکملQ10 باید مطمئن شد که این دارو با سایر داروها تداخل نمی‌‌کند.

——————————————————————————————–

تداخل اثر با داروهای دیگر

استاتین‌ها دارای تأثیر متقابل بالقوه خطرناکی با سایر داروها و بعضی غذاها هستند. این آثار متقابل سبب می‌شود احتمال بروز عوارض جانبی استاتین‌ها بیشترشود. این موارد عبارتند‌از:

تمامی استاتین‌ها و گریپ‌فروت یا آب گریپ‌فروت:

آب گریپ‌فروت حاوی یک ماده‌ی‌شیمیایی است و با آنزیم‌هایی تداخل می‌کند که سبب تجزیه‌ی‌ استاتین‌ها در دستگاه گوارش می‌شوند. این حالت خطرناک است زیرا معلوم نیست این تأثیر متقابل چه اثری برکلسترل تام خواهد داشت. اما با این وجود بیمار می‌تواند از گریپ‌فروت استفاده کند ولی مقدار مصرف باید توسط پزشک مشخص شود.
لواستاتین‌، سیمواستاتین‌و آمیودارون. افرادی که از لواستاتین lovastatin و سیمواستاتین استفاده می‌کنند، چه به تنهایی و چه با آمیودارون amiodarone که دربی‌نظمی‌ریتم قلب مورد استفاده است درمعرض خطر بروز بیشتر عوارض جانبی استاتین‌ها ازجمله رابدومیولیز می‌باشند.
تمام استاتین‌ها وجمفیبروزیل. افرادی که هم ازجم فیبروزیل وهم استاتین‌استفاده می‌کنند درمعرض خطر بیشتر بروز عوارض جانبی استاتین‌ها هستند.
لواستاتین و داروهای HIV. داروهای مورد استفاده دردرمان HIV هرگز نباید با لواستاتین‌مورد استفاده قرارگیرند.
تمامی استاتین‌ها و بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای ضدقارچ. در‌صورت دچار‌بودن به‌عفونت باکتریال یا قارچی باید حتماً مصرف استاتین‌ را به اطلاع پزشک رساند.
تمامی استاتین‌ها و بعضی از داروهای ضد‌افسردگی. امکان دارد مصرف داروهای ضد افسردگی ازحمله نفازودون nefazodone همراه استاتین‌ها درد عضله را شدت دهد واحتمال بروز درد را بیشتر کند.
تمامی استاتین‌ها و داروهای ایمونوسوپرسیو. درصورتی‌که دارویی برای تضعیف دستگاه ایمنی مصرف می‌شود مثل سیکلوسپورین و همزمان استاتین‌هم مصرف شود، احتمال بروز دردهای عضلانی بیشتر می‌گردد.

موازنه مضار و منافع:

اگرچه عوارض جانبی استاتین‌ها ناراحت‌کننده است ولی پیش‌از تصمیم به قطع دارو باید منافع مصرف‌شان را درنظر داشت. باید به‌خاطر داشت که استاتین‌ خطر بروز حمله‌ی قلب یا استروک راکاهش می‌دهد، ضمن آنکه خطر بروز عوارض‌جانبی ناشی‌از مصرف استاتین‌ها بسیار کم است.
حتی اگر بروز عوارض جانبی بسیار ناراحت‌کننده باشد، بدون مشاوره با پزشک نباید مصرف دارو را متوقف ساخت. پزشک در اینگونه موارد می‌تواند برنامه‌ی درمان دیگری برای کاستن از مقدارکلسترل و بدون بروز عوارض جانبی ناراحت‌کننده توصیه نماید.
خواهشمندیم اگر سوال یا نکته‌ای برای مطلب عوارض جانبی استاتین‌ها

در ذهن شما باقی مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

——————————————————————————————–

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

همه چیز درباره شربت آرژیتال

شربت آرژیتال و شناخت کاربرد ها و میزان تاثیر آن در رشد قد کودکان

از آنجایی که امروزه بیشتر مادران و پدران به دلیل داشتن رژیم غذایی نامطلوب فرزندانشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *