صفحه اصلی / آشنایی با دارو ها / نحوه مصرف میانسرین و عوارض جانبی آن

نحوه مصرف میانسرین و عوارض جانبی آن

اطلاعات دارویی قرص میانسرین

میانسرین (Mianserin) متعلق به گروهی از داروها بنام داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای می‌باشد. علت دقیق افسردگی شناخته‌شده نیست. این بیماری بدون هیچ دلیل روشنی یا توسط یک رویداد در زندگی مانند مشکل در روابط، مرگ و یا بیماری خاص می‌تواند ایجاد شود.

افسردگی باعث می‌شود به‌طور مداوم شما خلق‌ و خوی بد داشته باشید و همچنین علائم دیگری در شما ایجاد می‌کند که باعث می‌شود با فعالیت‌های روزانه شما تداخل کند.

سلول‌های مغزی (عصبی) به نام نورون‌ها، مواد شیمیایی (به نام انتقال دهنده های عصبی) را ترشح می‌کنند که بر سایر نورون‌ها اثر تحریکی دارند. این روند منجر به ایجاد یک پالس الکتریکی می‌شود که بسیاری از عملکردهای مغز از آن طریق به انجام می‌رسد.

میانسرین با مواد شیمیایی خاص مغز که ممکن است در ایجاد علائم افسردگی دخالت داشته باشند، تداخل می‌کند و این دارو می‌تواند برای افراد افسرده بسیار مفید باشد به خصوص اگر مشکلات خواب دارند.

فارماکوکینتیک میانسرین

میانسرین براحتی از طریق گوارش جذب می شود ولی فراهم زیستی آن با اثر متابولیسم عبور اول از کبد کاهش می یابد. راههای متابولیسم این دارو شامل آروماتیک هیدروکسیلاسیون، N اکسیداسیون و N دمتیلاسیون است. دمتیل میانسرین و ۸ هیدروکسی میانسرین از نظر فارماکولوژیک فعال اند.

تقریباً بطور کامل متابولیت این دارو چه به صورت آزاد و چه به صورت کونژوگه از طریق ادرار دفع می شود و مقداری از آن نیز در مدفوع قابل کشف است.

میانسرین به میزان وسیعی در بدن توزیع شده و به میزان زیادی به پروتئینهای پلاسما، باند می شود. این دارو از سطح خونی مغزی و جفت عبور کرده و وارد شیر هم می شود.

روش درست مصرف داروی میانسرین

قبل از شروع درمان با میانسرین ابروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی میانسرین از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که روانپزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً شروع درمان با داروی به میانسرین صورت ۴۰-۳۰ میلی گرم در روز است.

قرص میانسرین را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص (قبل یا بعد از غذا) به همراه مقداری آب مصرف کنید.

اگر فراموش کردید که دوز میانسرین روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

نحوه مصرف میانسرین و عوارض جانبی آن

موارد منع مصرف میانسرین

 • به تاریخ انقضای داروی میانسرین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی میانسرین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی میانسرین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف میانسرین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی میانسرین در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی میانسرین بر رانندگی

میانسرین می‌تواند باعث تاری دید و خواب آلودگی در شما شود، تازمانی که این علائم بر طرف نشدند، از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخلات دارویی میانسرین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.

دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

میانسرین با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با این دارو از مهارکننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid) ، لینزولید (linezolid)، متیلن بلو (methylene blue)، موکلوبماید (moclobemide)، فنلزین (phenelzine)، پروکاربازین (procarbazine)، رازاگیلین (rasagiline)، سلجیلین (selegiline) ، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)) استفاده نکنید.

اکثر مهارکننده‌های MAO حتی نباید تا ۲ هفته قبل و بعد از شروع استفاده از داروی میانسرین استفاده شوند.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

هشدار درباره مصرف میانسرین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی میانسرین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که به اختلالات کبدی و یا کلیوی دچار هستید.
 • اگر به بیماری قلبی و عروقی خاصی مبتلا هستید.
 • در صورتی که مشکل پروستات یا دفع ادرار دارید.
 • در صورتی که پرکاری تیروئید دارید.
 • اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید.
 • اگر دچار گلوکوم (آب سیاه-افزایش فشار درون چشم) هستید.
 • اگر دچار یبوست هستید.
 • اگر به نوعی به مشکلات روحی و روانی (به خصوص بیماری‌های دو قطبی) دچار هستید.
 • اگر بیماری ارثی خونی به نام پورفیری دارید.
 • در صورتی که تومور غده آدرنال به نام فئوکروموسیتوم دارید.
 • اگر در طی دو هفته گذشته از داروی ضدافسردگی مانند داروهای مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) استفاده کرده‌اید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

نحوه مصرف میانسرین و عوارض جانبی آن

عوارض جانبی مصرف میانسرین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • تاری دید، احساس خواب‌ آلودگی
 • خشکی دهان
 • یبوست
 • احساس بیماری، تهوع، اسهال
 • احساس ضعف و سرگیجه

احساس اضطراب، مشکلات خواب، مشکلات ادراری، احساس سوزن سوزن شدن، حساسیت پستان، مشکلات در هنگام داشتن رابطه جنسی، تغییر در اشتها و وزن، تغییر در حس چشایی، صدای زنگ در گوش، خارش پوست، ریزش مو، افزایش عرق، تغییر ضربان یا ریتم قلب

نکته مهم: در برخی از افراد که از داروی میانسرین استفاده می‌کنند ممکن است این دارو باعث تغییراتی را در برخی از آزمایشات خون شود. اگرچه پزشک این موارد را چک می‌کند. اما اگر علائم تب یا عفونت در خود مشاهده کردید به پزشکتان اطلاع دهید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی میانسرین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد با میانسرین

میانسرین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی میانسرین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد قرص ضد افسردگی سیتالوپرام (Citalopram)

فواید داروی ضد افسردگی سرترالین

همه چیز در مورد داروی ضد افسردگی سیتالوپرام

نحوه مصرف میانسرین و عوارض جانبی آن


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

قرص نوترارست کارن

معرفی کامل قرص نوترارست مکمل غذایی کاهش استرس

نوترارست مکمل غذایی کاهش استرس نوترارست : از جمله مشکلات شایع در دنیای امروز، استرس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *