صفحه اصلی / آشنایی با دارو ها / موارد مصرف و عوارض جانبی قرص پنبوتولول

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص پنبوتولول

اطلاعات دارویی قرص پنبوتولول

پنبوتولول (penbutolol) به گروهی از داروها به نام به نام بتا بلاکرها است که بر روی قلب و رگ‌های خونی کار می‌کند. پنبوتولول با متوقف کردن ارسال پیام از برخی اعصاب به قلب، فعالیت قلب را کند می‌کند.

قرص پنبوتولول این کار را با مسدود کردن مناطق کوچکی (به نام گیرنده‌های بتا آدرنرژیک) که در آن پیام‌ها توسط قلب شما دریافت می‌شود، انجام می‌دهد. در نتیجه، ضربان قلب شما آهسته‌تر و با نیروی کمتر می‌شود. پنبوتولول باعث می شود فشار خون در رگ‌های خونی کاهش ‌یابد و در نتیجه پمپ کردن خون به اطراف بدن، آسان‌تر می‌شود.

مقدار و روش درست مصرف قرص پنبوتولول

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی پنبوتولول از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.

معمولا دوز ایتدایی پنبوتولول ۱۰ میلی گرم است، پزشک در ابتدا یک دوز کوچک از این دارو را برایتان تجویز کند و بعد از مدتی ممکن است پزشک دوز داروی شما را افزایش دهد، برای مصرف دارو تنها به دستور پزشک خود توجه نمایید. می‌توانید داروی پنبوتولول را همراه با یا بدون غذا بخورید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه پنبوتولول خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف پنبوتولول

 • به تاریخ انقضای داروی پنبوتولول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی پنبوتولول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی پنبوتولول را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص پنبوتولول

مصرف پنبوتولول در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.

تاثیر مصرف داروی پنبوتولول بر رانندگی

داروی پنبوتولول باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما می‌شود، اگر این علائم را داشتید، از رانندگی کردن بپرهیزید.

تداخلات دارویی پنبوتولول

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با پنبوتولول تداخل کنند عبارتند از: مسدود کننده های آلفا (مثلا پرازوسین (prazosin))، آرتوباتامین (arbutamine)، دیگر بتا بلاکرها (مثلا آتنولول (atenolol)، نادولول، پیندولول)، کلونیدین (clonidine)، اپی نفرین (epinephrine)، فنول دوپام (fenoldopam)، فینگولیمود (fingolimod).

برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای سرماخوردگی، مکمل غذایی و سرفه، داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی و داروهای تسکین درد و تب مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) بررسی کنید، چرا که ممکن است مواد تشکیل‌ دهنده آن‌ها ضربان قلب و یا فشار خون شما را افزایش دهند، از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این دارو‌ها استفاده نمایید.

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، ماری جوانا، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌ کننده‌های عضلانی (مانند کاریوپروتول ، سیکلوبنزاپرین) ، داروهای ضد افسردگی یا ضد سرفه (مانند کدئین، هیدروکودون).

هشدار درباره مصرف پنبوتولول

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی پنبوتولول ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • در صورتی که مشکل کبدی و کلیوی دارید.
 • در صورتی که بیماری قلبی یا عروقی دارید.
 • اگر نارسایی قلبی دارید.
 • در صورتی که مشکل تنفسی مانند آسم دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص پنبوتولول

عوارض مصرف پنبوتولول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس خستگی یا سرگیجه: رانندگی نکنید و تا هوشیاری کامل از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید.
 • احساس بیماری،حالت تهوع (استفراغ)، ناراحتی معده: غذاهای ساده و سبک (کم چربی و بدون ادویه) بخورید.
 • سردرد: از مسکن مناسب استفاده نمایید و مقدار زیادی آب بنوشید.
 • خواب آلودگی
 • افت فشار خون
 • افزایش وزن، ورم دست و پا، تنگی نفس، درد قفسه سینه، خواب آلودگی شدید، ضربان قلب آهسته: اگر هر کدام از این علائم برایتان آزاردهنده شد، با پزشک خود صحبت کنید.
 • علائم آلرژیک مانند کهیر زدن، پوسته پوسته شدن پوست و تنگی نفس : فورا به پزشک مراجعه نمایید.
 • اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی پنبوتولول می باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد پنبوتولول

پنبوتولول را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خستگی و ضعف شدید، ضربان قلب آهسته، سرگیجه شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی پنبوتولول

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

همه چیز در مورد قرص متورال ۵۰ (متوپرولول )

موارد مصرف و عوارض قرص کونکور (Concor)

پروپرانولول ( PROPRANOLOL ) ، داروی تپش قلب و پیشگیری کننده …

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص پنبوتولول


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

چاکرا

چاکرا در اسلام : چاکرا درمانی چیست و چه کاربردی دارد ؟

چگونه چاکراهای خود را باز کنیم ؟ چاکرا به باور آیین هندو به مراکز انرژی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *