صفحه اصلی / آشنایی با دارو ها / موارد مصرف و عوارض جانبی قرص تیوپروپرازین

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص تیوپروپرازین

اطلاعات دارویی کامل قرص تیوپروپرازین

تیوپروپرازین (Thioproperazine) یک نورولپتیک قوی است که خواص ضد روانپریشی دارد. تیوپروپرازین فعالیت کاتالیزوری و ضد اپورفینی مشخص دارد که با اثرات آرام بخش ، هیپوترمی و اسپاسمولیتیک نسبتاً جزئی همراه است.اسکیزوفرنی و اختلالات دو قطبی ، مشکلات روانی هستند که باعث اختلال در ایده‌ها و باورها می‌شود. افراد مبتلابه اسکیزوفرنی دچار توهم نیز می‌شوند.

تیوپروپرازین برای تسکین علائم اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی یا بیماری مانیا (علائمی مانند شنیدن، دیدن، توهم، باورهای اشتباه و توهم) استفاده می‌شود. اگر چه علت دقیق بیماری اسکیزوفرنی و اختلالات دو قطبی شناخته شده نیست، اما تصور می‌شود که این بیماری با عدم تعادل برخی مواد شیمیایی (انتقال‌دهنده‌های عصبی) در مغز همراه است. تیوپروپرازین جزء فنوتیازین ها است و موجب تعادل مواد شیمیایی در مغز می‌شود.

مقدار و روش درست مصرف داروی تیوپروپرازین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی تیوپروپرازین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک اعصاب و روان به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً پزشک درمان را با دوز پایین آغاز کرده و سپس با توجه به وضعیت بیماری شما دوز دارو را افزایش می‌دهد.

دوز این دارو به وزن و وضعیت بیمار بستگی دارد. قرص تیوپروپرازین را همراه با مقداری آب قورت دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف داروی خود را قطع نکنید. ممکن است ۳-۲ هفته طول بکشد تا داروی تیوپروپرازین تاثیر کامل خود را بر شما بگذارد.

اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف تیوپروپرازین

 • به تاریخ انقضای داروی تیوپروپرازین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
 • هرگز داروی تیوپروپرازین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • تداخل دارویی تیوپروپرازین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص تیوپروپرازین

مصرف تیوپروپرازین در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی تیوپروپرازین در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد. همچنین ممکن است به شیر شما نیز ترشح شود و برای جنین شما خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی تیوپروپرازین بر رانندگی

تیوپروپرازین ممکن است باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما شود و بر توانایی شما در رانندگی تأثیر بگذارد. در دوران استفاده از این دارو بهتر است قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی تیوپروپرازین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی داروی تیوپروپرازین (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، ماری جوانا، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین و هیدروکدون) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

هشدار ها درباره مصرف تیوپروپرازین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی تیوپروپرازین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی‌ که باردار هستید و یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر بیماری مغر استخوان دارید.
 • اگر مشکل کبدی و کلیوی دارید.
 • در صورتی که مشکل قلبی دارید.
 • اگر مشکل صرع یا تشنج دارید.
 • اگر سابقه ضربه به سر یا جراحی مغزی دارید.
 • در صورتی که فئوکروموسیتوم دارید.
 • در صورتی که مشکل تنفسی دارید.
 • اگر سابقه مصرف الکل یا مواد مخدر دارید.
 • اگر بیماری گلوکوم چشم دارید.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص تیوپروپرازین

عوارض مصرف داروی تیوپروپرازین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • احساس خواب‌ آلودگی
 • یبوست
 • کاهش میل جنسی
 • بی قراری خفیف
 • خستگی

لرز و تب، سفتی عضلات، اسپاسم عضلات صورت یا گردن، تعریق، تغییر رنگ پوست، احساس گرما، غش کردن : اگر چنین عوارضی داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

علائم آلرژی به دارو مانند راش پوستی و تنگی نفس: اگر چنین عوارض جدی داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی تیوپروپرازین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض مصرف بیش از حد تیوپروپرازین

تیوپروپرازین را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید. اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند اشکال در بلعیدن، افزایش ناگهانی دمای بدن، سندرم ریوی، حالت شوک همراه با رنگ پریدگی و تعریق زیاد، تشنج، کما، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی تیوپروپرازین

 • دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با موارد مصرف قرص کوتیاپین (Quetiapine)

همه چیز در مورد داروی ریسپریدون (Risperidone)

معرفی موارد مصرف و عوارض داروی ابیلیزول

موارد مصرف و عوارض جانبی قرص تیوپروپرازین


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

قرص نوترارست کارن

معرفی کامل قرص نوترارست مکمل غذایی کاهش استرس

نوترارست مکمل غذایی کاهش استرس نوترارست : از جمله مشکلات شایع در دنیای امروز، استرس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *