صفحه اصلی / دانستنی ها / قدیمی ترین ساختمان ضد زلزله جهان در کجا واقع شده است؟

قدیمی ترین ساختمان ضد زلزله جهان در کجا واقع شده است؟

کولاک ، محمد سیمری : یکی از پدیده ها و حوادث طبیعی که از نخستین روز بشر تا اکنون با اون همراه بوده است، پدیده ی زلزله یا زمین لرزه می باشد. زمین‌ لرزه یا زلزله، لرزش و جنبش زمین است که به علت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسلهای پوسته ی زمین در مدتی کوتاه روی می‌ دهد! دقت داشته باشید زمین لرزه‌ ها اغلب نتیجه ی حرکت گسل‌ ها هستند و همین‌ طور فعالیت‌ های آتشفشانی، ریزش کوه‌ ها، انفجار معدن‌ ها و همچنین آزمایش‌ های هسته‌ ای. زمین لرزه همیشه خطرناک نیست و می توان با اقداماتی مانند ساختمان ضد زلزله به مقابله با آن پرداخت.

قدیمی ترین ساختمان ضد زلزله جهان در کجا واقع شده است؟
زلزله

ساختمان ضد زلزله ؛ ایمنی در برابر زلزله

پیش بینی زلزله تقریبا غیر ممکن است. زلزله در سراسر نقاط جهان، متاسفانه سالانه عده ی قابل توجهی را به کام مرگ می کشاند؛ به همین سبب انسان نیز آرام و بدون واکنش ننشسته است! بلکه او نیز با فکر و درایت خود به طراحی ساختمان ضد زلزله روی آورده است تا  صدمات ناشی از وقوع آن را به حداقل رساند.

ساختمان ها اصلی ترین عناصری هستند که هنگام وقوع زلزله، بیشترین صدمه را متحمل می شوند! ساختمان ضد زلزله، سازه ای می باشد که در مقابل زلزله مقاوم است و کم ترین آسیب ممکن را می بیند. دقت داشته باشید ساختمان ضد زلزله دارای استانداردها و ویژگی هایی هستند که هنگام ساخت بایستی آن ها را رعایت کرد؛ هم چنین برخی مصالح به کار رفته در آن ساختمان ها، از مصالح معمولی، متفاوت می باشد.

اما شاید بسیار جالب باشد که بدانید تحقیقات تاریخی و باستانی نشان می‌ دهند که تمدن‌ های باستان میز دانش ساخت‌ ساختمان‌ های مقاوم در برابر زلزله را داشته اند! برای نمونه در سرزمین یونان و درجزیره کرت، بسیاری از ساختمان‌ ها را از بلوک‌ های سنگی و اتصالاتی با عناصر چوبی می ساختند تا ساختمان‌ های سفت و خشک را انعطاف پذیر نمایند! این ساختمان های انعظاف پذیر به هنگام زلزله ترک نمی خورند.

قدیمی ترین ساختمان ضد زلزله جهان در کجا واقع شده است؟
تلفات پس از زلزله

همچنین ساختمان‌ ها را روی ماسه و یا شن سست می ساختند تا لرزه‌ ها را به هنگام وقوع زلزله، به خود جذب کنند! دقت داشته باشید معبد آتن در تروی مربوط به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح! روی پایه‌ ای ضخیم از ماسه قرار گرفته است! همچنین معابد دوریک در یونان قدیم مربوط به ۲۷۳ سال قبل از میلاد مسیح نیز از این تکنیک بهره جسته اند!

یونانیان و ایرانیان باستان نیز بی تفاوت نبودند و آن ها نیز تکنیک جدیدی را به کار بستند! تکینیکی که در آن یک ماده ی متفاوت همچون سرامیک و گِل بین زمین و پی ساختمان تزریق می‌ شد. بنابراین هنگام زلزله، یک لایه روی لایه ی دیگر می‌ لغزید و آسیب ناشی از زمین لرزه را به حداقل خود می‌ رساند! این یکی از قوی‌ ترین روش‌ های امروزی حفاظت از ساختمان ها در برابر زلزله است. توجه داشته باشید در ساختمان‌ های مدرن، مهندسان سازه از یاتاقان‌ های لاستیکی، یاتاقان‌ های توپی و همچنین سیستم‌ های فنری خاصی استفاده می‌ کنند تا ساختمان را از زمین‌ِ لرزان، جدا کنند!

قدیمی ترین ساختمان ضد زلزله جهان در کجا واقع شده است؟
قدیمی ترین عکس از مقبره کوروش

شاید جالب باشد که بدانید یکی از اولین نمونه‌ های جداسازی پی از زمین یا به بیان ساده تر اولین نمونه یک ساختمان ضد زلزله، در مقبره ی کوروش در پاسارگاد، پایتخت امپراتوری هخامنشی (۵۵۹-۵۳۰ قبل از میلاد) وجود داشته است! بی شک شما نیز می دانید که آرامگاه کوروش کبیر بسیار ساده و متواضع است؛ این مقبره، تقریبا مکعب شکل است و ابعاد آن حدود ۶ در ۵ متر می باشد.

یک در کوچک به اتاق درونی منتهی می‌ شود؛ سقف مثلثی شکل است. اتاقک بالای یک پایه ی هرمی با شش پله بزرگ قرار دارد و همه چیز از بلوک‌ های سنگی بزرگ ساخته شده است. اما درباره ی پی مقبره ی کوروش لازم به توضیح است که این پی از چند لایه سنگ آهک ساخته شده است.

قدیمی ترین ساختمان ضد زلزله جهان در کجا واقع شده است؟
کوروش

لایه اول یا پایه، از سنگ‌ هایی تشکیل شده است که با ملات مخلوط گچ آهک و خاکستر یا ماسه به هم متصل شده اند و سپس صاف شده اند. لایه بالایی از بلوک‌ های سنگی ساخته شده است که با میله‌ های فلزی به هم بسته شده اند، اما به پایه متصل نیستند! این به لایه‌ های بالایی این اجازه را می‌ دهد که به هنگام زلزله، روی لایه اول بلغزند.

به این نکته توجه داشته باشید که مقبره ی کوروش کبیر از ۲۵۰۰ سال پیش تاکنون، زلزله‌ های بی‌ شماری را پشت سر گذاشته است؛ زلزله های بزرگ و کوچک.

 

امتیاز کاربران: اولین نفری باشید که امتیاز می دهد!

منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *