صفحه اصلی / اصفهان / فاصله اصفهان تا تخت جمشید شیراز

فاصله اصفهان تا تخت جمشید شیراز

تخت جمشید شیراز، یکی از بهترین و پرآوازه‌ترین بناهای ایران است. این بنا که مربوط به دوران هخامنشی است، در شهر شیراز قرار دارد. به این دلیل ‌که شیراز پایتخت حکومت هخامنشی انتخاب شد بنای پادشاهی و مقر آن یعنی تخت جمشید را هم در شیراز ساختند. پس از حمله اسکندر مقدونی به پایتخت امپراتوری هخامنشی این بنای مجلل و زیبا، توسط لشکرش به آتش کشیدند و اغلب بنای تخت جمشید در آتش سوخت.

بقایای تخت جمشید پس از چندین هزار سال باقی مانده و علاقه مندان زیادی هر ساله از آن بازدید می‌کنند. در این متن قصد بررسی جاده‌هایی را داریم که از اصفهان به تخت جمشید منتهی می‌شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا با شناخت کامل این مسیرها انتخاب مناسبی برای سفر خود داشته باشید.

راه‌های منتهی به تخت جمشید از اصفهان

برای سفر به تخت جمشید می‌توانید به هر سه روش هوایی، ریلی و جاده‌ای اقدام کنید. اما هواپیما برای مسافرت‌های دور و سفر با قطار برای مقاصدی خوب است که جاده‌های مناسب یا خوش منظره‌ای نداشته باشند. اما بین اصفهان و شیراز دو جاده امن و خوش منظره وجود دارد که شما از مناظر آن لذت می‌برید و امنیت و امکانات بسیار خوبی هم دارند.

جاده آباده مسیر تخت جمشید از اصفهان به شیراز

اولین جاده‌ای که برای انتخاب پیش روی شماست مسیر آباده است که به سمت شیراز می‌رود. این مسیر برای سفر با اتوبوس بی‌عیب و نقص است و شما می‌توانید بلیط اتوبوس اصفهان شیراز علی بابا را تهیه و با اتوبوس به تخت جمشید سفر کنید. اگر بازهم قصد سفر با ماشین شخصی دارید نگران بی‌بنزینی یا شرایط خانواده نباشید زیرا جاده آباده امکانات رفاهی مناسبی دارد که در کل مسیر یکسان پخش شده است. از جمله این امکانات می‌توان به استراحتگاه‌ها، جایگاه‌های سوخت، نمازخانه، غذا‌خوری‌ها و… اشاره کرد.

از جمله شهرهایی که در مسیر آباده از آن‌ها عبور می‌کنید شهررضا، آباده، مرودشت و شیراز هستند. این شهرها آب‌وهوایی گرم‌وخشک دارند و این تنها عیب مسیر آباده است. پس اگر خودرو شما به گرما حساس است و هوای گرم منجر به خرابی آن می‌شود با اتوبوس به این سفر بروید.
از مسیر آباده دو راه برای رسیدن به تخت جمشید هست. قبل از مرودشت یک خروجی به سمت تخت جمشید می‌رود و فرعی دوم از داخل شهر به آن‌جا می‌رسد. تنها کافیست شما تابلو‌های تخت جمشید را دنبال کنید.

فاصله اصفهان تا تخت جمشید شیراز

اتوبوس‌هایی که مقصدشان شیراز است انحرافی از جاده آباده ندارند و بدون توقف تا شیراز می‌روند. اگر از افرادی هستید که با اتوبوس به مسافرت آمدید، به شیراز که رسیدید در یکی از تورهای گردشگری شیراز ثبت نام کنید و با آن‌ها راهی تخت جمشید شوید. حداقل اگر دفعه اول است که به تخت جمشید می‌روید بهتر است با یک راهنمای گردشگری باشید تا جزییات تاریخ این بنای عظیم را برای شما شرح دهد.

فاصله اصفهان تا تخت جمشید شیراز

جاده یاسوج مسیر تخت جمشید از اصفهان به شیراز

جاده یاسوج مسیری کوهستانی و زیبا است که هر فرد، یک دفعه باید از آن عبور کند. این مسیر مکان‌ها و زیبایی‌های مثال زدنی دارد که با یک بار دیدن آن‌ها، عاشقشان می‌شوید. آبشار سخره‌ای، دره‌های زیبا و شهرهای دیدنی فقط گوشه‌ای از ویژگی‌های جاده یاسوج است. امکانات جاده کم نیست؛ فکر نکیند به دلیل این‌که موقعیت جاده کوهستانی است شرایط سخت و امکانات رفاهی کمی دارد. اکثر جاده یاسوج به صورت دو باند است، اما قسمت‌هایی از جاده که به دلیل کوهستانی بودن دوطرفه می‌شود.

مقاله سفر به اردبیل در تابستان را در سایت تابناک اردبیل بخوانید.

شرایط هر دو راه منتهی به شیراز از اصفهان از نظر امکانات برابر است. پس حتی اگر دوست دارید با اتوبوس هم سفر کنید تماشای مناظر این جاده را از دست ندهید. این جاده از شهرهای سمیرم، یاسوج، سییخت، اردکان و.. عبور می‌کند.

فاصله اصفهان تا تخت جمشید شیراز

سفر در جاده یاسوج مخصوص ماشین شخصی است تا که فرد هر زمان مکانی به‌نظرش، زیبا آمد کنار بزند و از آن منظره لذت ببرد. ولی افرادی هستند که دوست دارند، زیبایی‌های جاده را بدون دغدغه رانندگی، نگاه کنند و با اتوبوس به سفر می‌روند. اگر جزء این دسته هستید بلیط اتوبوس اصفهان شیراز را بگیرید از این سفر لذت ببرید.

در هر صورت چه با ماشین یا اتوبوس آخر این جاده به شهر شیراز ختم می‌شود. کسانی که می‌خواهند به تخت جمشید بروند یا باید در یکی از تورهای گردشگری ثبت نام کنند و با آن‌ها به بازدید از مناظر بپردازند یا باید با ماشین شخصی به سمت شهر زرقان و مرودشت بروند. اگر جزء افرادی هستید که با خودرو شخصی به تخت جمشید می‌روید باید در شهر مرودشت تابلوهای تخت جمشید را دنبال کنید.

سخن پایانی

سفر به شیراز و تخت جمشید بهترین انتخاب برای بازدید از تمدن کهن ایران و سفر به دوران باستان کشور ماست. اما انتخاب این‌که چگونه به این سفر برویم هم بسیار مهم است. اگر شما راهی را انتخاب کنید که شرایط خوبی برای شما نداشته باشد سفر شما به جهنم تبدیل می‌شود. پیشنهاد ما به شما این است که بلیط اتوبوس اصفهان شیراز را تهیه و در مسیری که به آن علاقه‌مندید سفر کنید. این بهترین روش برای سفری بدون دغدغه است.


منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *