صفحه اصلی / تستوسترون / زنان و مردان «واقعا» متفاوت می‌بینند

زنان و مردان «واقعا» متفاوت می‌بینند

[ad_1]

براساس یک تحقیق جدید، نوع دید زنان واقعا با مردها تفاوت دارد. این تحقیق به رهبری پروفسور ایزرائیل آبراموف در کالج بروکلین انجام شده که تمرکز بر تفاوت نوع نگاه زنان و مردان به اشیا با یکدیگر است.

زنان و مردان «واقعا» متفاوت می‌بینند
زنان و مردان

زنان در تفکیک رنگ‌ها بسیار سریع‌‌تر و دقیق‌تر از مردان هستند در حالی که مردان در ردیابی اشیای سریع و دیدن جزئیات و اندازه‌های اجسام دور بهترند. دلیل این برتری احتمالاً به اجداد مردها برمی‌گردد که شکارچی بودند. دلیل تاخیر مردان در تشخیص رنگ‌ها هم به این برمی‌گردد که مردها به طول موج بلندتر و طبیعتا زمان بیشتری برای تشخیص رنگ نیاز دارند اما زنان به سرعت رنگ‌ها را از یکدیگر تفکیک می‌کنند.

از آنجایی که طول موج بلندتر نشان‌دهنده گرم‌تر بودن رنگ‌هاست نارنجی ممکن است برای مردها کمی پررنگ‌تر از زنان باشد و آنچه زن ها به آن می‌گویند صورتی،‌ برای مردان نارنجی باشد. از آن طرف رنگی که مردها به آن می‌گویند سبز، ممکن است به نظر زنان هم سبز باشد اما کمی به زردی بزند و سبزی‌اش رنگ و رو رفته باشد.

براساس این تحقیق، مردان در تشخیص رنگ‌های سایه‌ای (زیرمجموعه) مخصوصا رنگ‌های آبی، سبز و زرد نیز تخصص کمتری نسبت به زنان دارند.

بنا به همین تحقیق با برپا کردن یک آزمایش درمورد تشخیص میله‌های نازک میان چراغ‌های چشمک‌زن، مشخص شد مردان در تشخیص جزئیاتی که سریع عوض می‌شوند بهتر هستند. آنها در تشخیص زرد و قرمز بودن چراغ راهنمایی ثابت و چشمک‌زن هم بهتر از زنان بودند.

براساس نتیجه‌گیری این تحقیق، چنین مزیتی در مردان به دلیل وجود هورمون‌های مردانه در کورتکس (قشر بصری مغز) وجود دارد. وجود تستوسترون باعث می‌شود این قشر از مغز مردان ۲۵درصد نورون (یاخته عصبی) بیشتری نسبت به زن ها داشته باشد.

این تحقیق با حمایت از فرضیه شکارچی – جمع‌آوری‌کننده تاکید می‌کند انسان‌ها براساس جنسیت، از توانایی‌های متمایز روانشناختی بهره می‌برند که از اجدادشان به آنها به ارث رسیده است.

منبع: nationalgeographic
ترجمه: پرویز فغفوری

[ad_2]
منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

مردی از آینده

ماجرای مردی که ادعا می کند از سال ۶۴۹۱ می آید ، مسافر زمان

[ad_1] گفته‌های فردی که که ادعا می‌کند مسافر زمان است، توسط دروغ‌سنج بررسی شد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *