صفحه اصلی / جدید ها / حسادت در رابطه عاطفی – سپند جام

حسادت در رابطه عاطفی – سپند جام

[ad_1]

حسادت در رابطه عاطفی، وقتی رابطه از رقابت و جلب توجه طبیعی به حسادت تبدیل شود، ممکن است که تهدیدی برای رابطه عاطفی و عاشقانه شما و همسرتان گردد. حسادت غیر منطقی و بیش از حد در رابطه عاطفی، در نهایت می تواند زندگی زناشویی شما را نابود کند. ولی اگر درگیر این حسادت در رابطه خود هستید، نگران نباشید. با انجام برخی راهکارها می توانید بر احساس حسادت خود غلبه کنید. اما قبل از آن باید معنی حسادت و فرق بین حسادت و رقابت را بدانید.

علائم و علل بروز حسادت در رابطه عاطفی را بشناسید تا در صورت بروز بتوانید به راحتی با آن مقابله کنید. بر همین اساس، ما سعی کرده ایم در این مقاله از پزشکت، حسادت در رابطه عاطفی و راهکارهای مقابله با آن را بررسی کنیم. برای یادگیری آنها ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

حسادت در زندگی زناشویی چیست؟

 حسادت، واکنشی در برابر تهدید ادراک شده- واقعی یا خیالی- نسبت به یک رابطه ارزشمند است. بررسی ها نشان می دهد که حسادت یکی از مشکلات مهم زندگی زناشویی است. به طوری که یک سوم زوجین به دلیل آسیب های روانی ناشی از حسادت به مشاوران خانواده مراجعه می کنند. حسادت حتی می تواند در یک رابطه اطمینان بخش نیز وجود داشته باشد. با این حال، بسیاری از حسادت ها طاقت فرسا و ترسناک هستند. زیرا می تواند سلامت روان افراد را به خطر بیندازد. علاوه بر آن حسادت می تواند منجر به بروز رفتارهای خطرناکی مانند خشونت و آزار جسمی شود.

حسادت احساسی نیست که خود به خود از میان برود. زیرا حسادت ریشه های عمیقی دارد و برای غلبه بر این احساس مخرب آگاهی و تلاش زیادی لازم است.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

حسادت در رابطه عاطفی - سپند جامحسادت در رابطه عاطفی - سپند جام

حسادت سالم در مقابل حسادت ناسالم در روابط عاطفی

حسادت در رابطه عاطفی - سپند جام

 بروز حسادت گاه به گاه، طبیعی است، اما وقتی شدید یا غیر منطقی شود، می تواند آسیب جدی به یک رابطه برساند. توانایی تشخیص حسادت سالم و ناسالم برای موفقیت ازدواج شما مهم است.

حسادت سالم

حسادت همیشه احساس بدی نیست. بلکه برعکس در بعضی مواقع می تواند مفید باشد. حسادت نشان می دهد که شما دارای استعدادها و توانمندی های زیادی هستید که از آنها در زندگی خود استفاده نمی کنید. بنابراین حسادت به عنوان یک تلنگر به شما نشان می دهد که باید برای پیشرفت زندگی خود بیشتر تلاش کنید. در روابطی که احساس حسادت اندک و گاه به گاه است، مشکلی برای زندگی زناشویی ایجاد نمی شود. حسادت کم باعث می شود که زوجین مراقب روابط عاطفی خود باشند. وجود یک حسادت عادی و سالم در زندگی زناشویی نشان می دهد که شریک زندگی شما احساس ارزشمندی شما را درک کرده و پذیرفته است. در واقع همسر شما با تلاش آگاهانه ای که از خود نشان می دهد سعی می کند که خود را به موقعیت شما نزدیک تر کند.

حسادت همچنین احساسات را افزایش داده و باعث می شود که عشق شما پرشورتر و قویتر شود. حسادت در صورت کم و قابل کنترل بودن، می تواند یک نیروی مثبت در ازدواج باشد. زیرا حسادت سالم باعث می شود که شما برای حفظ بنیان زندگی و روابط زناشویی خود تلاش بیشتری کنید.

هر زن و شوهری ممکن است در زندگی خود حسادت سالم را تجربه کنند. حسادت کم و عادی تهدیدی برای ازدواج نیست. زن و شوهر به طور کاملا منطقی در مورد موضوع مورد نظر بحث کرده و در مورد چگونگی حرکت رو به جلو به توافق می رسند. آنها هر دو به این رابطه متعهد هستند و حسادت نمی تواند کوچکترین خللی به روابط آنها وارد کند.

حسادت ناسالم

حسادت شدید یا غیر منطقی می تواند بسیار مشکل آفرین باشد. حسادت غیر منطقی یا بیش از حد، اغلب نشانه هشدار است. فرد حسود شروع به اعمال کنترل بر شریک زندگی خود می کند. یک همسر حسود حتی ممکن است برای حفظ کنترل و کاهش احساسات خصمانه خود به سوء استفاده مالی، خشونت کلامی و آزار جسمی متوسل شود. ریشه حسادت ناسالم بیشتر در ترس از رها شدن است. همسر حسود می ترسد که مورد محبت واقع نشود. حسادت ناسالم نشانه های زیادی دارد از جمله:

 • خیانت کردن و دروغ گفتن
 • احساس ناامنی و ترس غیرمعمول
 • تعقیب کردن همسر برای فهمیدن آدرس محل کار
 • حساسیت نسبت به رفتارها و رفت و آمدهای همسر
 • زیر سوال بردن بیش از حد رفتارها و انگیزه های شریک زندگی
 • خواندن ایمیل ها و متن های خصوصی یا گوش دادن به پیام های صوتی
 • نقض آزادی شریک زندگی یا ممنوعیت او از دیدن دوستان یا اعضای خانواده

علل حسادت در روابط عاطفی و عاشقانه

حسادت در رابطه عاطفی - سپند جام

در زندگی روزمره بسیاری از موقعیت ها می توانند باعث تحریک حسادت افراد شوند. فرد حسود با احساسات منفی زیادی مانند ترس، عصبانیت، غم و اندوه، نگرانی، شک و ناراحتی دست و پنجه نرم می کند. حسادت باعث می شود فرد در چشم خودش حقیر و کوچک به نظر برسد. حسادت به دلایل زیادی ممکن است اتفاق بیفتد، از جمله:

 • ترس از رها شدن یا خیانت
 • احساس تملک شدید یا تمایل به کنترل
 • داشتن احساس مالکیت نسبت به همسر
 • احساس عدم عزت نفس و بی ارزش بودن
 • داشتن انتظارات غیرمعقول درباره ازدواج
 • داشتن یک تجربه مخرب از رها شدن، در گذشته
 • نگرانی در مورد از دست دادن شخص یا چیز مهم
 • ناامن بودن یا داشتن تصور ضعف و ناتوانی از خود

عواقب حسادت در رابطه عاشقانه

حسادت، تاثیر مخربی بر روابط اجتماعی دارد. خصوصاً اگر حسادت ناسالم و همراه با احساسات خصمانه باشد. در روابط زناشویی هر چقدر ترس و عصبانیت و کنترل همسر حسود بیشتر باشد به همان میزان رابطه زناشویی آسیب بیشتری خواهد دید.

ترس از دست دادن عشق و احترام باعث تحریک بیشتر حسادت در زوجین می شود. حسادت معمولا با کینه از شخص مقابل همراه است. حسادت همچنین اعتماد به رابطه را از بین می برد و مشاجرات بیشتری را در پی خواهد داشت. این مساله به خصوص وقتی شدید می شود که فرد حسود خواسته های خود را مطرح کرده و دائما شخص مقابل را زیر سوال ببرد.

تجربیات عاطفی شدید همچنین می تواند منجر به علائم جسمی شود. گاهی اوقات افراد حسود با واکنش های جسمی مانند لرزیدن، سرگیجه، افسردگی و اختلالات خواب روبرو می شوند. عصبانیت مداوم همراه با حسادت همچنین می تواند به پایان ازدواج یا رابطه منجر شود.

یک همسر حسود معمولا بد دهن شده و نمی تواند  از راه های سالم با حسادت خود برخورد کند. حسادت همیشه با اضطراب، استرس و عصانیت همراه است. فرد حسود ممکن است برای ارضاء حس حسادت خود، به رفتارهای خطرناک و ناخوشایندی دست بزند. به همین علت حسادت به خصوص در درازمدت می تواند باعث ابتلا به بیماری های قلبی، پیری و حتی مرگ زودرس شود.

چگونه با حسادت در رابطه عاشقانه کنار بیاییم؟

حسادت در رابطه عاطفی - سپند جام

اگر در ازدواج خود حسادت همسر را تجربه می کنید، باید هرچه سریع تر به فکر کنترل آن باشید. زیرا در صورت شدید شدن حسادت، کنترل این مشکل از دست شما خارج شده و آسیب های زیادی به زندگی شما وارد خواهد شد. بنابراین شما و همسرتان باید یاد بگیرید که چگونه حسادت را به روشی سالم کنترل کنید.

راهکارهای زیر می توانند در غلبه بر حسادت به شما کمک کنند:

قبول کنید که برخی حسادت ها عادی است.

همیشه در زندگی افراد و شرایطی وجود دارند که امنیت ازدواج شما را تهدید می کنند. خواه یک همکار باشد یا شغلی که همسرتان به واسطه آن به ماموریت های کاری زیادی می رود. تجربه کمی حسادت در زندگی طبیعی است. نکته مهم این است که باید وقت گذاشته د و در مورد نگرانی های خود با همسرتان صحبت کنید. شما باید در مورد برخی حد و مرزها که از ازدواج و رابطه شما محافظت می کنند، به توافق برسید. به عنوان مثال، ممکن است هر دو توافق کنید که محدود کردن تماس با یک همکار مجرد برای حفظ بنیان زندگی شما مهم است. یا ممکن است به این نتیجه برسید که تماس های مکرر با همسرتان هنگامی که در ماموریت است می تواند نگرانی های شما را کمتر کند. نکته اصلی این است که شما با آرامش در مورد مسائل بحث کرده و یکدیگر راه حل ارائه بدهید.

ریشه حسادت را پیدا کنید.

وقتی همسر شما به طور مداوم احساس حسادت می کند، باید دلیل این اتفاق را بفهمید. به عنوان مثال، ممکن است شریک زندگی شما به این دلیل احساس ناامنی کند که شما به عنوان یک زن و شوهر وقت زیادی را با هم نمی گذرانید. یا اینکه، این ازدواج به دلیل خیانت دیگر برای شما قابل اعتماد نیست. سعی کنید بفهمید که حسادت از کجا ناشی می شود و برای رفع آن چه کاری می توان انجام داد.

اعتمادسازی کنید.

یکی از بهترین راه های پیشگیری از حسادت ایجاد فضای اعتماد است. این روند با قابل اعتماد بودن هر دو شریک زندگی آغاز می شود. به عبارت دیگر، زن و شهر باید وفادار، متعهد و صادق باشند. افراد قابل اعتماد در مورد اینکه چگونه وقت خود را می گذرانند، به هم دروغ نمی گویند. همچنین یک زن و شوهر وفادار به یکدیگر خیانت نمی کنند. اگر هر دوی شما جو اعتماد را ایجاد کنید، اعتماد به رابطه افزایش یافته و حسادت از بین می رود.

با حسادت خود مقابله کنید.  

حسادت در رابطه عاطفی - سپند جام

اگر شما فردی هستید که در روابط خود حسادت را تجربه می کنید، باید سعی کنید دلیل آن را پیدا کنید. به عنوان مثال، ممکن است حسادت شما به دلیل نداشتن عزت نفس کافی باشد. یا ممکن است ترس داشته باشید که همسرتان شما را ترک کند. در برخی موارد هم علت حسادت این است که همسرتان در گذشته خیانت کرده و شما نگران هستید که این اتفاق دوباره تکرار شود. در هر صورت، باید با احساساتتان کنار بیایید.

 بهترین راه برای انجام این کار یافتن یک مشاور یا درمانگر است که به شما کمک کند تا حسادت خود را از راه های سالم مدیریت کنید. حسادت هم مانند بسیاری دیگر از تجربیات عاطفی مخرب، اگر به درستی درمان نشود، می تواند باعث از بین رفتن زندگی زناشویی شما شود. فهمیدن علت حسادت می تواند اولین قدم در افزایش خودآگاهی و درک بیشتر هم برای شما و هم برای همسرتان باشد. راهکارهای زیر به شما کمک می کند که بر بتوانید بر احساس حسادت خود غلبه کنید:

 • درباره ریشه حسادت خود بحث کنید.
 • برای تغییر رفتار خود تصمیم بگیرید.
 • در مسائل خصوصی همسرتان جاسوسی نکنید.
 • اعتراف کنید که به همسر خود حسادت می کنید.
 • بپذیرید که حسادت به ازدواج شما آسیب می زند.
 • قوانین عادلانه ای تنظیم کرده و هر دو به آنها پایبند باشید.
 • در صورت لزوم به عنوان زوج از یک مشاور کمک بگیرید.
 • قبول کنید که نمی توانید شخص دیگری را کنترل کنید، اما واکنش شما قابل کنترل است.
رابطه خودتان را تقویت کنید.

راه هایی برای گذراندن وقت با هم پیدا کنید. این کار باعث تقویت پیوند زناشویی شما می شود. ازدواج، پیوندی فراتر از زندگی مشترک و تختخواب مشترک است. ازدواج در زن و شوهر دلبستگی عمیقی را ایجاد می کند. هر گونه تهدید این پیوستگی باید باعث نگرانی شود.

حسادت ناسالم را تشخیص دهید.

حسادت در پاسخ به تهدید رابطه، کاملا طبیعی است. اما، اگر همسر شما بدون دلیل حسادت می کند، باید بدانید که این نشانه خطر است. به خصوص اگر این حسادت همراه با عصبانیت شدید، انتظارات غیرمنطقی و اتهامات بی اساس باشد. حسادت یک الگوی رفتاری است که بارها و بارها در زندگی تکرار می شود. مشخصه دیگر حسادت ناسالم، تلاش برای اعمال کنترل بر شخص دیگر و همچنین وارد کردن اتهامات عجیب است. اگر در برابر سوالات نامعقول یا اتهام های شریک زندگی تان دائم در حال دفاع از خود هستید، باید بدانید که همسر شما دچار حسادت ناسالم و مخرب شده است. بنابراین پیش از اینکه کنترل این مشکل از دست شما خارج شود باید حتما از یک مشاور کمک بگیرید.

سخن آخر

به طور کلی حسادت ناسالم می تواند روابط یک زوج را از بین ببرد.  به همین دلیل، اگر حسادت زیادی را تجربه می کنید که سلامت زندگی زناشویی شما را به خطر انداخته است حتما از یک درمانگر یا مشاور کمک بگیرید. مشاور می تواند روش های مناسبی را برای کنار آمدن با حسادت به شما آموزش دهد.

منبع:

https://www.verywellmind.com/overcome-jealousy-in-your-marriage-

 

[ad_2]
منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فروش در اینستاگرام

افزایش فروش در اینستاگرام – سپند جام

[ad_1] اینستاگرام با داشتن بیش از چندین میلیون کاربر فعال به یکی از بهترین پلتفرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *