صفحه اصلی / جدید ها / بیماری های کبدی در سگ ها (۱)

بیماری های کبدی در سگ ها (۱)

[ad_1]

بیماری های کبدی در سگ ها به انواع ویروسی، قارچی و باکتریایی تقسیم می شوند. انواع مختلفی از عفونت، از جمله بیماری های ویروسی، باکتریایی، قارچی و انگلی ها احتمال دارد بر کبد تأثیر بگذارد. کبد عضوی است که عملکردهای زیادی را انجام می دهد. این عضو ظرفیت ذخیره سازی زیاد و عملکردی دارد و قادر به بازسازی است. این خواص تا حدی کبد را از آسیب دائمی محافظت می کند با این حال، کبد به دلیل نقشی که در سوخت و ساز بدن، سم زدایی و ذخیره سازی ترکیبات مختلف سمی دارد، در معرض آسیب نیز قرار دارد.

علائم بیماری های کبدی در سگ

علائمی که نشان می دهد سگ به بیماری کبد مبتلا است، می تواند شامل موارد زیر باشند:

 • تب
 • اسهال
 • استفراغ
 • کاهش وزن
 • زخم معده
 • تغییر در اندازه کبد
 • از دست دادن اشتها
 • مشکلات انعقاد خون
 • تشنگی و ادرار بیش از حد
 • تشنج یا سایر مشکلات عصبی
 • آسیت یا جمع شدن مایعات در شکم
 • زردی (رنگ زرد در پوست، غشاهای مخاطی و چشم ها)
 •  خونریزی دستگاه گوارش در حیواناتی که به علت زخم یا مشکلات لخته شدن خون، مبتلا به بیماری کبد هستند، دیده می شود. تشخیص علت هر یک از این علائم به او کمک می کند بیماری را به موقع تشخیص داده و درمان مناسب را انجام دهد.

تشخیص بیماری های کبدی در سگ

آزمایشات خون می تواند در تشخیص  بیماری کبد مفید باشد. اشعه ایکس و سونوگرافی می تواند به دامپزشک کمک کند تا اندازه کبد و بی نظمی سنگ صفرا و بیماری های کیسه صفرا را تشخیص دهد. از آسپیراسیون یا بیوپسی می توان برای به دست آوردن نمونه هایی برای کشت باکتریایی، آنالیز سلول و بافت و در صورت لزوم، آنالیز سم شناسی استفاده کرد.

بیماری های کبدی

بیماری های کبدی در سگ ها (1)

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

بیماری های کبدی در سگ ها (1)بیماری های کبدی در سگ ها (1)

در سگ ها، انواع مختلفی از عفونت، از جمله بیماری های ویروسی، باکتریایی، قارچی و انگلی ها احتمال دارد بر کبد تأثیر بگذارد.

عفونت های ویروسی سگها

بیماری های ویروسی سگ ها که با اختلال عملکرد کبد همراه هستند شامل هپاتیت عفونی و ویروس تبخال هستند.

هپاتیت عفونی، ناشی از آدنو ویروس سگ، علاوه بر ایجاد مرگ برای بافت کبد، می تواند باعث التهاب طولانی مدت و ایجاد زخم در کبد شود. ویروس هرپس سگ باعث ایجاد بیماری کبدی شدید، اغلب کشنده در توله سگ ها می شود. تزریق واکسن بوردتلا داخل بینی به صورت تصادفی، باعث آسیب کبدی در برخی از سگ ها می شود.

لپتوسپیروز، یک عفونت باکتریایی است که توسط لپتوسپیرا interrogans ایجاد و می تواند منجر به بیماری کبد شود. تشخیص معمولاً با آزمایش خون یا شناسایی ارگانیسم موجود در نمونه های ادرار یا خون انجام می شود. درمان شامل مراقبت های حمایتی و تجویز آنتی بیوتیک های مناسب است. در هنگام دست زدن به سگ هایی که مشکوک به لپتوسپیروز هستند، اقدامات احتیاطی ویژه ای توصیه می شود، زیرا این ارگانیسم احتمال دارد انسان را نیز آلوده کند.

بیماری عفونی باکتریایی

انواع دیگر عفونت های باکتریایی، مانند عفونت های ناشی از گونه های کلستریدیوم پیلفیومه یا مایکوباکتریوم، می توانند باعث آسیب کبدی شوند. عفونت در سایر قسمت های بدن نیزمی تواند به بافت کبد حمله کرده و باعث آسیب یا اختلال در عملکرد شود. از آنجا که کبد می تواند به محافظت از بدن در برابر عفونت های باکتریایی کمک کند، سگ های مبتلا به نارسایی کبدی یا مبتلا به بیماری کبدی طولانی مدت در معرض ابتلا به بسیاری از انواع عفونت های باکتریایی هستند.

عفونت های قارچی در سگ ها

بیماری های کبدی در سگ ها (1)

شایع ترین عفونت های قارچی مرتبط با اختلال عملکرد کبد، کوکسیدیوئیدومایکوزیس و هیستوپلاسموز است. علائم اختلال عملکرد کبد شامل تجمع مایعات در شکم، زردی و بزرگ شدن کبد است. برای درمان هیستوپلاسموز به طور کلی یک یا چند داروی ضد قارچ تجویز می شود. بسته به سطح بیماری، وضعیت بهبودی احتمال دارد ضعیف باشد. کوکسیدیوئیدومایکوزیس با استفاده طولانی مدت (۶ تا ۱۲ ماه) از داروهای ضد قارچ قابل درمان است. با این حال، بعضی اوقات بیشتر می شود و شاید درمان مادام العمر برای برخی از سگ ها لازم باشد.

توکسوپلاسموز یک بیماری انگلی است که می تواند سلول های کبدی را از بین ببرد و باعث نارسایی ناگهانی کبد شود.

زردی، تب، بی حالی، استفراغ، افزایش مایعات شکمی و اسهال علاوه بر علائم درگیری سیستم عصبی مرکزی، ریه یا چشم دیده می شود. بیماری کبدی همراه با توکسوپلاسموز در سگها اغلب در سگ های جوان یا کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند دیده می شود. برخی از سگهای مبتلا به توکسوپلاسموز نیز به ویروس بیماری سگ آلوده هستند که در این صورت بیماری ناگهانی شروع و به سرعت کشنده است. تشخیص می تواند دشوار باشد. درمان معمولاً شامل آنتی بیوتیک های مناسب است. وضعیت بهبودی به شدت بیماری بستگی دارد.

لیشمانیوز یک بیماری بسیار کشنده است که توسط گونه تک یاخته ای لیشمانیا ایجاد می شود. این بیماری اندام های مختلفی از جمله کبد را درگیر می کند. چندین دارو برای درمان در دسترس است، اما به ندرت بیماری را درمان می کنند. درمان مادام العمر احتمال دارد لازم باشد. این بیماری می تواند به افراد، به ویژه افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف تری هستند، منتقل شود. بهبودی در سگ هایی که به شدت آسیب دیده اند ضعیف است.

هپاتیت مزمن سگ

هپاتیت مزمن، التهاب طولانی مدت کبد است. این بیماری در سگها بیشتر از گربه ها دیده می شود.

نژادهای مختلفی از سگها مستعد این بیماری هستند، از جمله: Bedlington Terriers، Labrador Retrievers، Cocker Spaniels، Doberman Pinschers، Skye Terriers، Standard Poodles، Springer Spaniels، Chihuahuas، Maltese و West Highland White Terriers.

در برخی موارد می توان علت آن را تشخیص داد. اما در بسیاری از موارد علت هپاتیت مزمن ناشناخته مانده است. تجمع مس و آهن غالباً در سگ های مبتلا به هپاتیت مزمن دیده می شود.

سایر مواردی که با هپاتیت مزمن همراه بوده اند شامل عفونت ویروسی (مانند هپاتیت سگ عفونی)، لپتوسپیروز، قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی یا سموم و مسمومیت دارویی است.

تجمع غیر طبیعی مس می تواند منجر به هپاتوپاتی مرتبط با مس، یکی از شایع ترین دلایل هپاتیت مزمن شود. افزودن روی به رژیم غذایی با جلوگیری از جذب مس از روده در این موارد می تواند به محافظت از کبد کمک کند. دامپزشک بسته به علائم، علت (در صورت مشخص بودن) و نژاد و سابقه سگ، برنامه مناسب برای درمان و مدیریت هپاتیت مزمن را تعیین می کند.

کلانژیو هپاتیت سگ

بیماری های کبدی در سگ ها (1)

التهاب کبد همچنین می تواند به دلیل عفونت در اطراف مجاری صفراوی رخ دهد که صفرا را از داخل کبد به روده کوچک منتقل می کند. این عفونت ها از مجرای روده عبور می کنند که اغلب به دلیل حرکت کند صفرا، سنگ صفرا یا سایر اختلالات دستگاه صفراوی است. این بیماری که کلانژیوپاتیت نام دارد، در سگ ها نادر است. برای درمان عفونت به آنتی بیوتیک نیاز است و بسته به علت، جراحی می تواند لازم باشد.

بیماری های غدد درون ریز موثر بر کبد

چندین بیماری درگیر غدد درون ریز می توانند باعث بروز مشکلات کبدی در سگ ها شوند. این بیماری ها شامل دیابت شیرین، بیماری کوشینگ و پرکاری تیروئید است. سگ های مبتلا به دیابت به ندرت می توانند اختلال عملکرد کبدی مربوط با بیماری خود داشته باشند. سگ های دیابتی احتمال التهاب پانکراس (پانکراتیت) را افزایش می دهند. حتی می تواند منجر به برخی از انواع بیماری های کبدی شود. برخی از سگهای دیابتی دچار سندرم هپاتوکوتان می شوند که اغلب کشنده است.

همچنین احتمال دارد خطر ابتلا به انحطاط چربی کبد را افزایش دهند. زیرا دیابت شیرین متابولیسم و ​​تحرک چربی ها را افزایش می دهد.  انسولین درمانی می تواند این مشکل ذخیره سازی را اصلاح کند یا نکند.

سگ های مبتلا به hyperadrenocorticism احتمالاً تغییراتی در کبد مانند آنچه در مصرف بیش از حد داروهای کورتیکواستروئیدها مشاهده می شود، ایجاد می کنند. این مشکلات هنگام درمان اختلال کنترل می شوند. تغییرات کبدی را می توان در سگهای مبتلا به کم کاری تیروئید نیز مشاهده کرد.

کیست های کبد و هایپرپلازی ندولار در سگ ها

بیماری های کبدی در سگ ها (1)

کیست های کبدی می توانند اکتسابی (معمولاً کیست های منفرد) یا در بدو تولد وجود داشته باشند (معمولاً کیست های متعدد).

بیماری پلی کیستیک مادرزادی کبد در کرن تریر، بول تریر، بیگلز و وست هیلند وایت تریر گزارش شده است. گاهی اوقات، کیست ها بزرگ تر شده و باعث التهاب شکم و علائم دیگری مانند بی حالی، استفراغ و تشنگی بیش از حد می شوند.

دامپزشک احتمال دارد توده هایی را در شکم احساس کند که معمولاً دردناک نیستند. یا شاید مایعی در شکم جمع شود. با استفاده از اشعه ایکس یا سونوگرافی می توان مشکل را تشخیص داد. اگرچه تشخیص قطعی با نمونه برداری است. برداشتن کیست با جراحی معمولاً شرایط را درمان می کند.

هپاتوپاتی سگ واکولار

کبد، انرژی را به صورت گلیکوژن تولید و ذخیره می کند. گلیکوژن برای کمک به حفظ سطح قند خون در طول روز ترشح می شود. با این حال، در سگ هایی که دچار آسیب کبدی هستند، مقادیر غیرطبیعی گلیکوژن در سلول های کبدی تجمع می یابد و باعث تمایل آنها می شود. این یک سندرم کبدی شایع است که به طور معمول با نتایج نمونه برداری از بافت کبد آشکار می شود. این سندرم اغلب با عملکرد بیش از حد غده فوق کلیه (hyperadrenocorticism) یا با استرس طولانی مدت، بیماری ها، التهاب یا سرطان همراه است. داروهای خاص نیز می توانند این سندرم را ایجاد کنند.

 احتمال دارد در سگهایی که دارای هایپرپلازی ندولار و انواع خاصی از سرطان کبد هستند این سندرم نیز وجود داشته باشد. دامپزشکان علت اصلی این تغییرات کبدی را تعیین و درمان می کنند. آنها همچنین احتمال دارد تغییر در غذای سگ، افزودن یک مکمل ویتامین یا سایر روش های درمانی را توصیه کنند. نوعی از این سندرم در تریرهای اسکاتلندی رایج است. سگ های مبتلا به این نژاد می توانند به آرامی یا به سرعت دچار بیماری شدید کبدی شوند. هیپرپلازی ندولر یک بیماری غیر شایع و مرتبط با سن در سگ ها است. معمولاً باعث بیماری نمی شود و بر عملکرد کبد تأثیر نمی گذارد. احتمال دارد برای جدا سازی این تغییرات از تغییرات ناشی از سایر بیماری های جدی کبدی، به نمونه برداری نیاز باشد.

منبع:

https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/digestive-disorders-of-dogs/disorders-of-the-liver-and-gallbladder-in-dogs

[ad_2]
منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

افزایش فروش در اینستاگرام

افزایش فروش در اینستاگرام – سپند جام

[ad_1] اینستاگرام با داشتن بیش از چندین میلیون کاربر فعال به یکی از بهترین پلتفرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *