صفحه اصلی / آرشیو بدون موضوع / اعتیاد به نیکوتین خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

اعتیاد به نیکوتین خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد

محققان مدرسه پزشکی آیکان در مانت ساینای واقع در آمریکا توانستند یک مدار عصبی در مغز موش ها بیابند که مصرف سیگار را با خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط می کند.
در این تحقیقات مشخص شد استعمال سیگار از طریق یک مدار مغزی با عملکرد پانکراس ارتباط دارد و مصرف نیکوتین موجب کاهش ترشح انسولین در پانکراس می شود، در نتیجه میزان قند خون افزایش یافته و خطر ابتلا به دیابت نیز افزایش می یابد.
به طور خاص محققان دریافتند پروتئینی که توسط یک ژن مرتبط با دیابت موسوم به Tcf۷l۲ رمزگذاری می شود، یک مدار سیگنال دهنده را کنترل می کند که نورون های فعال شده مغز در اثر دریافت نیکوتین را با فرایند تنظیم قند خون توسط پانکراس مرتبط می کند.
به گفته محققان، یافته های این تحقیق مکانیزمی را توصیف می کند که خصوصیات اعتیادآور نیکوتین را کنترل می کند و نکته قابل توجه این که همان خصوصیات اعتیاد آور مدارهای مغزی در بروز بیماری های ناشی از مصرف سیگار نقش دارند. در حالی که پیش از این تصور می شد این بیماری ها در اثر عملکرد نیکوتین در خارج از مغز رخ می دهند. این نتایج نشان می دهد که حداقل برخی از کارکردهای بیماری زای نیکوتین توسط همان مدارهای مغزی ایجاد می شود که خصوصیات اعتیاد آور ماده مخدر را کنترل می کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه منتشر Nature شده است.ایرنا


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

سپند جام

تاب آوری چیست؟ – سپند جام

تاب آوری ظرفیتی برای مقاومت در برابر استرس و فاجعه است. روانشناسان همیشه سعی کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *