صفحه اصلی / اجتماعی / استخدام پرستاران جدید | تقدیر از مدافعان سلامت

استخدام پرستاران جدید | تقدیر از مدافعان سلامت

[ad_1]

به گزارش پایگاه خبری کولاک نیوز، در سال ۹۸ از ۱۰ هزار مجوز جذب در وزارت بهداشت بیش از چهار هزار نفر به گروه پرستاری تعلق گرفت که جذب آنان انجام شد و در سال ۹۹ نیز مجوز جذب سه هزار نیروی پیمانی اخذ شد که بیش از دو هزار نفر به پرستاری اختصاص داده شد و درحال جذب هستند.

استخدام پرستاران جدید | تقدیر از مدافعان سلامت
مریم حضرتی

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از استخدام نیروهای جدید پرستار، ادغام مراکز مشاوره پرستاری در شبکه بهداشتی کشور و قدردانی وزارت بهداشت از یکهزار پرستار فعال در بیمارستانهای ارجاعی کرونا خبر داد.

مریم حضرتی در جلسه ویدیوکنفرانس با مدیران پرستاری سراسر کشور، از تلاش‌های ۹ ماهه پرستاران برای مدیریت و مقابله با بیماری کووید ۱۹ قدردانی کرد و افزود: پیرو دستور وزیر بهداشت مبنی بر تقدیر از گروه‌های پرستاری منتخبی که تلاشهای شبانه روزی در راستای کووید ۱۹ در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داشتند، از هزار نفر از پرستاران فعال در بیمارستانهای ریفرال کووید ۱۹ تقدیر می‌شود.

وی از تلاش برای به روز شدن پرداخت معوقات پرستاران خبر داد و گفت: اکنون تاخیر در پرداخت‌کارانه از ۱۸ ماه به ۶ ماه و پرداخت اضافه کار هم به سه ماه کاهش پیدا کرده است. البته در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز پرداخت اضافه کار به روز شده است ممکن است در برخی دانشگاه‌ها پرداخت اضافه کار پرستاران با تاخیر طولانی انجام شود که نیاز به پیگیری است.

استخدام پرستار در وزارت بهداشت صورت می‌گیرد

معاون پرستاری وزیر بهداشت جذب نیروی پرستار را از اولویت‌های معاونت پرستاری بر شمرد و افزود: در سال ۹۸ از ۱۰ هزار مجوز جذب در وزارت بهداشت بیش از چهار هزار نفر به گروه پرستاری تعلق گرفت که جذب آنان انجام شد و در سال ۹۹ نیز مجوز جذب سه هزار نیروی پیمانی اخذ شد که بیش از دو هزار نفر به پرستاری اختصاص داده شد و درحال جذب هستند. همچنین مجوز بیش از ۲ هزار نیروی قرارداد کار معین انجام شد که بیش از ۱۱۴۲ نفر سهمیه گروه پرستاری است و در ۱۴ شهریور امسال آزمون آنان برگزار شد و مراحل جذب آنان نیز در دست انجام است.

حضرتی همچنین از اخذ مجوز هفت هزار نیروی دیگر در سال جاری خبر داد و گفت: امیدوار هستیم که درصد قابلا توجهی از این مجوزها با توجه به وضعیت بحران موجود به گروه پرستاری تعلق گیرد.

وی گفت: در زمان شیوع کرونا دانشگاه‌های علوم پزشکی برای رفع کمبود نیرو به جذب نیروهای ۸۹ روزه اقدام کردند و در حال حاضر حدود ۹ ماه از این موضوع می‌گذرد.

معاون پرستاری از دانشگاههای علوم پزشکی که نیروهای ۸۹ روزه را بکارگیری یا نیروهایی را به صورت طرحی، تمدید طرح یا به صورت شرکتی به کار گماردند قدردانی کرد و از مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی خواست، هر چه سریعتر تکلیف این نیروها را مشخص کنند.

وی افزود: پیشنهاد تبدیل وضعیت استخدامی پرستاران شاغل در بیمارستانهای درگیر با کرونا به یک مرحله بالاتر و پایدارتر، در دست پیگیری است و پیشنهاد آن به سازمان اداری استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه ارسال شده است که منتظر پاسخ آن‌ها هستیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری نخستین آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران، گفت: آزمون صلاحیت به عنوان یکی از آرزوهای دیرینه پرستاری، برگ زرینی در ذهن ما خواهد ماند.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای توانمندسازی پرستاران ویژه آی. سی. یو و بخش‌های مراقبت ویژه، افزود: برنامه آموزشی این دوره در مرکز ملی مهارتی مصوب شده و بر این اساس ۶۵۰ نفر از پرستاران از سراسر کشور آموزشهای لازم را می‌بینند و در ادامه به صوت آبشاری در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های کشور به آموزش سایر پرستاران می‌پردازند.

حضرتی گفت: ساعت کار دانشجویان پرستاری پنج هزار تومان است که با افزایش در سال ۱۳۹۷ به ۵۵۰۰ تومان رسیده و نیاز به بازنگری دارد. البته بسیاری از دانشگاههای علوم پزشکی این موضوع را در هیات امنا مطرح و مسئله را حل کردند. کمترین کار این است که سایر دانشگاه‌ها نیز این اقدام را انجام دهند.

مراکز مشاوره پرستاری با مراکز ۱۶ساعته بهداشتی ادغام می‌شود

حضرتی از طرح ادغام مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل با مراکز ۱۶ساعته بهداشت خبر داد و گفت: این اقدام کار بزرگ و ارزشمندی است به ویژه در دوران کرونا که باعث بار کرونا به مراکز درمانی می‌شود.

حضرتی افزود: قبل از شیوع کووید ۱۹ و با توجه به نامگذاری سال ۲۰۲۰ به عنوان سال پرستاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی خواسته شد تا طرح‌های خود را در جهت اهداف معاونت پرستاری به این معاونت ارسال کنند۴۳ طرح ارسال شد، این طرح‌ها داوری شده است و تعدادی به عنوان طرح برتر انتخاب شدند که به دنبال اجرایی شدن آن هستیم.

مریم رسولی، مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری وزارت بهداشت نیز گفت: دستیابی به اهداف کارگروه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر که مسئولیت آن از سوی وزیر بهداشت به معاون پرستاری سپرده شده، بسیار حائز اهمیت است لذا دو طرح پرستار پیگیر و تاسیس واحدهای مراقبت تسکینی که از قبل در دستور کار این معاونت بوده، در قالب فعالیت‌های این کارگروه بازتعریف شدند.

وی از دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، شیراز و بجنورد به دلیل اجرای طرح آزمایشی پرستار پیگیر تقدیر کرد و افزود: برای بیماری‌های CVA، CHF و COPD طرح پرستار پیگیر تدوین و دستورالعمل مربوطه برای سه دانشگاه پایلوت ارسال شده است. در قالب این دستورالعمل، بیمارانی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند به مدت ۶ ماه تا یکسال پیگیری می‌شوند که در صورت تایید اثربخشی به صورت طرح ملی اجرا می‌شود.

مدیرکل دفتر ارتقای سلامت معاونت پرستاری درباره کلینیک‌های مراقبت تسکینی نیز گفت: به واسطه شیوع بالای سرطان در کشور به عنوان سومین علت مرگ، این کلینیک‌ها با محوریت پرستاران و به منظور مراقبت از بیماران به صورت سرپایی و با هدف پیشگیری از بستری مجدد و مراجعات غیر ضروری به اورژانس تاسیس می‌شوند. در این طرح، هم کودکان مبتلا به سرطان و هم بزرگسالان پیگیری می‌شوند.

رسولی با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر طیف وسیعی را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: اکنون برای چهار بیماری برنامه ریزی کردیم که در صورت تمایل و اعلام آمادگی دانشگاه ها، تدوین دستورالعمل سایر بیماری‌ها به آن‌ها واگذار می‌شود. در قالب همین دستورالعمل‌ها امکان راه اندازی کلینیک‌های پرستاری وجود خواهد داشت تا در تمام کشور به صورت یک برنامه واحد و یکسان اجرا شود.

رسولی به ثبت گزارش‌های پرستاری به صورت الکترونیکی اشاره کرد و گفت: با همکاری معاونت درمان وزارت بهداشت اوراق پرونده که به نوعی به پرستاری مرتبط می‌شود بازنگری شده و قرار است در فاز بعدی این برنامه در خصوص نحوه الکترونیکی‌سازی این گزارش‌ها براساس کدگذاری بین المللی اقدام شود. این سیستم‌ها قابلیت اتصال به HIS بیمارستانها را دارند و امیدواریم بعد از پشت سرگذاشتن مراحل مقدماتی برنامه، پرستاران وقت بیشتری برای ارائه مراقبت مستقیم به بیماران داشته باشند.

[ad_2]
منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

فعالیت مشاغل گروه های ١ و ٢ در شهرهای وضعیت نارنجی مجاز است

فعالیت مشاغل گروه های ١ و ٢ در شهرهای وضعیت نارنجی مجاز است

[ad_1] استاندار تهران تاکید کرد: فعالیت مشاغل گروه های ١ و ٢ در شهرهای وضعیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *