صفحه اصلی / آشنایی با دارو ها / آشنایی با کاربردهای درمانی آمپول اتیودیزداویل

آشنایی با کاربردهای درمانی آمپول اتیودیزداویل

موارد مصرف و عوارض جانبی اتیودیزداویل

اتیودیزداویل (Ethiodized Oil) برای عکسبرداری از رحم ولوله های رحمی، برای تشخیص تومورهای داخل لوله وگردن رحم وسایر اختلالات داخل لوله رحمی مصرف می شود. اتیودیزداویل همچنین برای عکسبرداری از سیستم لنفاوی به منظور تشخیص تومورهای سرطانی و ارزیابی آنها به کار می رود.

مکانیسم اثر اتیودیزداویل

داروهای جاجب یددار در حین عبور از مجرای مختلف بدن با جذب اشعه X میزان تمایز بافتی را افزایش داده وساختمانهای داخلی بدن را ترسیم می کنند. میزان ید این دارو ۳۷ درصد است.

مقدار و روش درست مصرف داروی اتیودیزداویل

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما در شناخت دارو کمک می‌کند و اطلاعات دارویی را راجع به دارو در اختیار شما قرار می‌دهد و شما را از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع می‌کند.

دوز و مقدار داروی اتیودیزداویل از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. پزشک با توجه به اینکه با استفاده از این ماده می‌خواهد چه چیزی را مشاهده کند، مقدار مورد نظر (به طور مثال برای مشاهده تومور، مقدار اتیودیزداویل تزریقی بستگی به اندازه تومور دارد) از این ماده را به جریان خون یا سلول و یا اندام مورد نظر تزریق می‌کند.

چند ساعت بعد از تزریق وریدی اتیودیزداویل امکان آمبولی مغزی و ریوی وجود دارد، بعد از تزریق اتیودیزداویل باید علائم و وضعیت شما تحت کنترل باشد.

آشنایی با کاربردهای درمانی آمپول اتیودیزداویل

مصرف اتیودیزداویل در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی اتیودیزداویل در دوران بارداری و شیردهی ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

موارد منع مصرف اتیودیزداویل

در صورت حساسیت مفرط به دارو یا ترکیبات یددار، دارو نباید مصرف گردد. همچنین این دارو نباید برای پرتونگاری از برونشها یا به صورت داخل عروقی یا داخل نخاعی استفاده شود.

عکسبرداری از رحم ولوله های رحمی در موارد ذیل ممنوع است: فاصله زمانی کوتاه (قبل یا بعد) از قاعدگی، حاملگی داخل رحمی، خونریزی داخل رحمی یا ۳۰ روز پس از کورتاژ یا نمونه برداری مخروطی از گردن رحم، برای بیماران مبتلا به بیماری التهابی حاد لگنی، ضایعات مشخص گردن رحم یا التهاب لایه داخلی گردن رحم همراه با خونریزی داخل رحمی،

عکسبرداری از مجاری لنفاوی در موارد ذیل ممنوع است: بیماران با شانت راست به چپ قلبی، مبتلایان به بیماریهای پیشرفته ریوی ودر بیمارانی که پرتودرمانی ریوی داشته اند.

عوارض جانبی اتیودیزداویل

ممکن است در پرتونگاری از رحم و لوله های آن با اتیودیزداویل واکنشهای حساسیتی، واکنشهای جسم خارجی و تشدید بیماری التهابی حاد لگنی رخ دهد. در پرتونگاری از مجاری لنفاوی احتمال آمبولی ریوی، ادم موقتی یا وخیم تر شدن موقتی ادم لنفاوی وجود دارد.

تداخلات دارویی اتیودیزداویل

از آنجا که داروهای حاجب یددار ممکن است نتایج آزمایشات عمل غده تیروئید را تغییر دهند، در صورت لزوم، اینگونه آزمایشات باید قبل از تجویز دارو انجام شود.

هشدار ها در رابطه با اتیودیزداویل

۱- در تمام اوقات تجهیزات کامل فوریتهای پزشکی واحیاء به آسانی قابل دسترسی باشد وپزشک تجویز کننده باید در تشخیص ودرمان علائم به هر میزان توانائی کافی داشته باشد.
۲- به دلیل حساسیت متقاطع، بیماران حساس به مواد حاجب رادیواکتیو یددار ممکن است نسبت به این دارو نیز حساسیت نشان بدهند.
۳- به دلیل احتمال بروزمرگهای ناشی از آمبولی، در بیماران دارای نقص ظرفیت انتشار ریوی و یا کاهش جریان خون ریوی مصرف داخل لنفاوی این دارو با احتیاط صورت گیرد.
۴- در صورت خونریزی رحم، نمونه برداری مخروطی از گردن رحم یا کورتاژ اخیر، و تزریق دارو تحت فشار زیاد، باعث ورود دارو به فضای داخل عروقی شده و ممکن است منجر به آمبولی ریوی شود.

توصیه های دارویی اتیودیزداویل

۱- باید به دقت و با رعایت اصول آسپتیک از اتیودیزداویل استفاده شود.
۲- تا ۲۴ ساعت بعد از عکسبرداری از رحم و لوله های آن، برای تشخیص نشت دارو به حفره صفاقی، بیمار باید تحت نظر باشد.
۳- اتیودیزداویل را باید در دمای ۳۰-۱۵ درجه سانتیگراد و به دور از نور نگهداری کرد.

بیشتر بخوانید:

معرفی داروی حاجب ایودیکسانول

همه چیز در مورد آمپول گادوبوترول

موارد مصرف گالیوم سیترات


منبع مطلب

این مطالب را نیز ببینید!

همه چیز درباره شربت آرژیتال

شربت آرژیتال و شناخت کاربرد ها و میزان تاثیر آن در رشد قد کودکان

از آنجایی که امروزه بیشتر مادران و پدران به دلیل داشتن رژیم غذایی نامطلوب فرزندانشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *