• تاریخ: آذر 16, 1394
  • شناسه خبر: 8708

اخلاق در انتخابات

مردم تخریب دیگران را بی تقوایی می دانند و بر این باور هستند که‌ این بداخلاقی‌ها زیبنده کسی که می‌خواهد وظیفه قانونگذاری را بر عهده بگیرد و زبان گویای مردم حوزه انتخابیه خود باشد نبوده و نیست ...

Untitle,,d

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای چاراویماق، وحید نوری در یاداشتی نوشت:

انتخابات فرایندی دموکراتیک می باشد که بخاطر مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خود صورت می گیرد و یک عامل مهم برای تشکیل ارگان‌های حکومتی در جوامع مدنی است . در انتخابات معمولاً افرادی که برای تصدی مسئولیت‌های حکومتی نامزد شده‌اند اقدام به تبلیغات گسترده می‌نمایند و مردم بر اساس نوع برنامه ، خط مشی و کارنامه این افراد ، رای خود را به صندوق‌های رای می‌اندازند و منجر به برگزیده شدن فرد یا افرادی از سوی اکثریت مردم می شود که اجرا و انجام این سلسله اقدامات و عملیات را اصطلاحاْ کارزار انتخاباتی می نامند و این کارزار انتخاباتی دستخوش بازیهای سیاسی و حوادث بسیاری می تواند باشد.

انتخابات مجلس شورای اسلامی پیش رو به لحاظ تغییر رویکرد دولت تدبیر و امید در مسائل کلان ملی و به خاطر اهمیتی که به لحاظ برخی دیدگاه های رایجی که در بین مردم و مسئولین وجود دارد از اهمیت و ویژگی خاصی برخوردار می باشد و با نزدیک شدن به زمان انتخابات فضای حاکم بر آن نیز سنگین تر می شود که حوزه انتخابیه هشترود و چاراویماق نیز از این قضیه مستثنی نمی باشد اما چیزی که بسیار حائز اهمیت می باشد کارزار انتخاباتی آن است که می تواند فضایی سالم و رقابتی و یا ناسالم و مخرب باشد که هر کدام از نامزدهای انتخاباتی در چگونگی به وجود آمدن این فضا نقش به سزایی دارند .

فضای سالم و رقابتی انتخابات می تواند زمینه را برای پیشرفت و توسعه شهر فراهم نماید و موجب می شود مردم با فراغ خاطر، با دیدگاه درست و با عقلانیت نامزد انتخاباتی مورد نظر خود را روانه مجلس کنند تا پیگیر مطالبات و خواسته های آنان در سطح ملی باشد که این رقابت سالم نیازمند فضایی بدور از بداخلاقی ، تحقیر ، توهین و تخریب می باشد تا نامزدهای انتخاباتی به تناسب برنامه هایی که ارائه می دهند و با تشریح سوابق و عملکرد خود پا به عرصه رقابت انتخاباتی بگذارند تا مردم نیز با شناخت و آگاهی لازم از روی برنامه ها و عملکرد نامزدها سرنوشت چهار ساله شهر خود را رقم بزنند .

اما متاسفانه آنچه که به روشنی پیداست بعضی از نامزدهای انتخاباتی در اتاق فکر خود نقشه های شومی را تدارک می بینند و سعی در مسموم سازی فضای انتخاباتی دارند و در صدد جریان سازی و تخریب، توهین و ترور شخصیتی کاندیداهای انتخاباتی می باشند . لیدرها و طراحان این گونه جریانها با تشکیل اتاق فکری در تلاش هستند تا با یک تیر و دونشان خود ، ضمن تخریب نامزدهای احتمالی بتوانند ازآب گل آلود ماهی گرفته و خود را به اثبات برسانند .این گروه از نامزدهای انتخاتی به خاطر عدم مقبولیتی که در بین مردم دارند و اندیشه های پوچ و واهی که در ذهن خود دارند نه از مردم بلکه در مقابل مردم هستند و دیدگاه ها و طرز فکر آنها گویای این است که آنها به هیچ قانونی پایبند نیستند و تنها قانون آنها رسیدن به منفعت طلبی های شخصی و گروهی با هر وسیله ای می باشد حتی اگر اخلاق اسلامی را نیز زیر پا بگذارند .

استفاده از تاکتیک کهنه تخریب دیگران فقط مخصوص کسانی است که می‌دانند در عرصه انتخابات از اقبال عمومی برخوردار نیستند و تنها با برهم زدن آرامش و ایجاد تنش می‌توانند به هدف خود برسند. اینها کسانی هستند که چیزی برای عرضه نداشته و نیز توان مقابله گفتمانی را ندارند و سعی دارند همه چیز را سیاه نشان دهند و فضای غیراخلاقی و غیرمنطقی را ترویج کنند تا از این طریق ضعفهای خود را پنهان نمایند ، چون اگر کسی برنامه ای برای آینده و حرفی برای گفتن داشته باشد دیگر نیازی به توهین و تخریب دیگران ندارد. اما بهتر است این قبیل از افراد و کاندیداها بدانند که با این نوع اقدامات خود تاثیرات منفی و مخربی را در جامعه باقی می گذارند و تخریب چهره های انتخاباتی که سالها در مسئولیتها و سمت های مختلف خدمتگزار مردم بودند و برای رشد و تعالی شهر قدمی در خور حد و توان خود برداشته اند به هیچ عنوان کار شایسته و پسندیده ای نیست زیرا همه آنان محترم هستند و هرکدام در بین مردم جایگاه و محبوبیت خاص خود را دارند و تخریب آنها به معنی توهین به شعور و فهم مردم می باشد و نیز بدانند انتشار اینگونه مطالب نه تنها تاثیری بر جامعه نخواهد داشت بلکه باعث دلزدگی مخاطبان از چنین افکار و اندیشه های مسمومی خواهد شد و خوشبختانه مردم نیز به اندازه ای از فهم و شعور انتخاباتی رسیده اند که افراد مخرب و تخریب کننده که حرف و عملکردی برای گفتن ندارند و به هوچی گری و تخریب روی آوردند را به خوبی بشناسند و فریب حرفهای توخالی ، شوم و زیان‌بار آنها را نخورده و اسیر بد‌اخلاقی‌های سیاسی نشوند .

در پایان محض یادآوری و اطلاع شما کاندیداهای محترم خاطر نشان می شویم که نقش مردم در انتخابات عنصر کلیدی و عامل تعیین کننده می باشد. مردم تخریب دیگران را بی تقوایی می دانند و بر این باور هستند که‌ این بداخلاقی‌ها زیبنده کسی که می‌خواهد وظیفه قانونگذاری را بر عهده بگیرد و زبان گویای مردم حوزه انتخابیه خود باشد نبوده و نیست . از این رو مردم کاندیداها را با مراجعه به برنامه هایشان برای آینده و با نگاه به کارنامه مدیریتی، سیاسی ، فرهنگی ، اجتماعی و نیز کارنامه شان در دوران دفاع مقدس و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی خواهند شناخت و این موضوعات را به عنوان معیارهای بسیار مهم خود برای تصمیم گیری در نظر خواهند گرفت و از کسانی که در انتخابات دست به تخریب و توهین دیگران می زنند و سعی در ایجاد فضای نا آرام و غبار آلود انتخاباتی دارند روی برخواهند گرداند.

  • علی - آذر 17, 1394 در 4:22 ب.ظ

    با این مطالب دوستمون معلوم شد که سالها طرفدار چه کسی بوده است