• تاریخ: آبان 17, 1394
  • شناسه خبر: 8212

صدا و سیما: پخش “فیتیله” متوقف و با عوامل متخلف برخورد می شود / عذرخواهی تهیه کننده و کارگردان برنامه از مردم

صدا و سیما در واکنش به پخش نمایشی توهین آمیز در برنامه فیتلیه از توقف پخش این برنامه و برخورد با عوامل متخلف خبر داد. ...

صدا و سیما: پخش “فیتیله” متوقف و با عوامل متخلف برخورد می شود / عذرخواهی تهیه کننده و کارگردان برنامه از مردم

به گزارش ندای چاراویماق، روابط عمومی صدا و سیما با صدور اطلاعیه از توقف پخش برنامه فیتیله و برخورد با عوامل متخلف خبر داد.

متن این بیانیه به این شرح است:

در پی پخش برنامه” فتیله” روز جمعه ۱۵ آبان ماه از شبکه دو سیما که  بر اثر بی دقتی عوامل برنامه، موجبات رنجش خاطر هموطنان عزیز آذری پیش آمد، ضروری است توضیحات زیر به اطلاع ملت شریف ایران و خصوصا هموطنان عزیز آذری برسد.

قومیت‌های مختلف سرمایه سترگ و بی بدیل ایران اسلامی است که مبتنی بر احترام متقابل اقوام، احساس هویتی مشترک را برای همبستگی و اتحاد ملی فراهم آورده تا این کشور عزیز بر تندباد حوادث بپاید و کیان خویش حفظ کند.  در این میان، صداوسیما نیز به عنوان رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران، با درک این جایگاه و اهمیت احترام و حرمت همه اقوام و قشرهای جامعه بزرگ ایران در مقاطع مختلف، همواره عزم خود را برای تقویت این گنجینه و سرمایه ملی معطوف کرده است.

ولی با وجود این اراده و اقدامات مختلف ناشی از آن،  متاسفانه روز جمعه  ۱۵ آبان ماه، در یکی از بخش های برنامه “فیتیله” که از جمله برنامه‌های ویژه کودکان و نوجوانان در شبکه دو سیماست، به سبب اشتباه، بی‌دقتی و فقدان نظارت درست عوامل برنامه ساز و ناظر برنامه، دیالوگ‌هایی به زبان آذری بیان می شود که باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی هموطنان غیور و عزیز آذری زبان شده و شکایاتی را موجب می شود.

در این خصوص، رسانه ملی با وجود سهوی بودن این مساله، وظیفه خود می‎داند ضمن عذرخواهی از هموطنان و خصوصا آذری زبانان عزیز  و به دور از هر گونه توجیه رسانه‌ای، برای رفع  کوچک‌ترین ابهام و بدبینی هموطنان عزیز آذری‌زبان کشورمان برای فرزندان پرتلاش و خدمتگزارشان در صداوسیما، موارد و تصمیمات متخذه ذیل را به اطلاع این عزیزان و همه مخاطبان رسانه ملی برساند:

۱- با وجود سهوی بودن این اتفاق، مسئولان و عوامل دخیل  در تولید و پخش این برنامه، متخلف محسوب می شوند و این مساله تا آشکار شدن موضوع و ریشه های آن به طور جدی پی‌گیری خواهد شد.

۲- با وجود جایگاه مردمی این برنامه مطابق با نظرسنجی های مختلف سال های گذشته که از آن به عنوان برنامه ای باسابقه و پربیننده یاد شده است، به خاطر این بی دقتی صورت گرفته، تا انجام شدن بررسی های لازم  و رسیدن به نتیجه نهایی، پخش برنامه “فیتیله” فعلا متوقف می شود.

۳- مدیر پخش و مدیر گروه کودک شبکه دو به دلیل سهل‎انگاری توبیخ کتبی خواهند شد و جانشین مدیر پخش که مسئول نهایی نظارت برنامه هاست نیز توبیخ و از مسئولیت برکنار می شود.

۴- بدیهی است که سازمان صداوسیما پس از بررسی دقیق این موضوع و رسیدن به نتایج نهایی، موارد را به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.

گزارش ائل می افزاید تهیه کننده این برنامه نیز روز گذشته با انتشار نامه ای از مردم آذربایجان عذرخواهی کرده است. کارگردان این برنامه که یکی از سه بازیگر آن محسوب می شود؛ نیز عذرخواهی کرد.

 

محمد مسلمی کارگردان برنامه «فتیله» با انتشار متنی به حواشی اخیر این برنامه واکنش نشان داد و گفت: «سلام بر تمام ملت ایران. امروز؛ روز تلخی بر ما گذشت. گفتیم مانند همیشه با شما حرف بزنیم با شما که بیست و چهار سال هم صحبت و همدل بودیم. دلهای ما آنقدر بهم نزدیک بود که شما بیست و چهار سال ما را در جمع خود پذیرفتید. همیشه از دوستی و اتحاد گفتیم.

محبت بی چشم داشت شعارمان بود و لبخند را بر روی لبان کودکانتان نشاندیم. همیشه از ترک و لر و گیلکی در نمایش هایمان نماینده داشتیم از آن رو که ایران را با همه قومیت هایش زیبا می دانیم. مگر می شود و می توانیم به توهین و تحقیر فکر کنیم؟ مگر می توانیم به آزار هم میهنان مان بیاندیشیم.

به عنوان کارگردان «فتیله» افتخار کرده و می‌کنم که فرزند ایران و آذربایجانم. مگر می‌شود که عموهایی که بیست و چهار سال با شما زندگی کرده اند در مقام توهین به ملت غیور آذربایجان نمایشی را اجرا کنند. ما خدمتگزار شماییم امید ما شمایید. نمی‌گوییم در این چند سال اشتباه نکرده ایم اما می دانید و می دانیم که گل بی عیب فقط خداست.»

همچنین علیرضا آقائی تهیه‌کننده این برنامه با انتشار متنی از مردم شریف و انقلابی آذربایجان دلجویی کرد و گفت: “دوستان و همراهان گرامی در تاریخ  ۱۵ آبان در برنامه «فتیله» نمایشی پخش شد که باعث آزرده خاطر شدن عده‌ای از عزیزان مخاطب گردید در این باره نکات زیر را به استحضار می‌رسانم:

۱-سابقه فعالیت گروه «فتیله» گواه این ادعا است که اقوام و طوایف ایران همواره مورد احترام بوده و این گروه هیچ‌گاه به خود اجازه نمی‌دهد به ایشان توهین یا جسارتی روا نماید.

۲- اصالت بازیگران اصلی این برنامه از اقوام اصیل ایران همچون آذری، گیلک و لر بوده و هیچگاه به خواستگاهی که از آن بر آمده‌اند توهین نمی‌کنند.

۳- مفهوم نمایش مورد اشاره در زمینه آموزش استفاده مسواک بوده و مانند نمایش‌های دیگر ترکیبی فانتزی از گویش و لهجه های مختلف در فضای نمایش استفاده شده است و این به معنای جسارت به قوم و یا لهجه خاصی نمی باشد.

در آخر این گروه صمیمانه از سو تفاهم پیش آمده از همه بینندگان باارزش برنامه «فتیله» عذرخواهی کرده و بار دیگر تاکید می‌کنم بقای برنامه «فتیله» و هر برنامه تلویزیونی دیگر متکی به نگاه پر مهر بینندگان آن برنامه می‌باشد و رضایت قلبی ایشان آرزو همیشگی این برنامه  است.