• تاریخ: آبان 14, 1394
  • شناسه خبر: 8153

ظریف به تبریز می‌آید/ دولت دهم روابط ایران و آذربایجان را خدشه‌‌دار کرد/ پدر تاجران را در می‌آورم!

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: وزیر امور خارجه آذربایجان از برگزاری نشست وزرای خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در تبریز استقبال کرد و احتمال برگزاری این نشست مشترک در تبریز وجود دارد. ...

به گزارش ندای چاراویماق به نقل از آناج، اسماعیل جبارزاده در جمع صنت‌گران و تجار آذربایجان‌شرقی با اشاره به سفر سه روزه تیم استانداری به جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: بعد از رفع تحریم‌ها باید اولین قدم را برای آغاز روابط اقتصادی با سایر کشورها محکم‌تر برمی‌داشتیم و از آنجایی که کشور آذربایجان از لحاظ فرهنگی و تاریخی مشترکات زیادی با ایران داشت، این کشور را به عنوان اولین مقصد آغاز مذاکرات اقتصادی و علمی در بین کشورهای همجوار انتخاب کردیم.

علاقه روحانی به آذربایجان

وی ادامه داد: از طرفی دیگر آقای روحانی علاقه خاصی به کشور آذربایجان دارند و از زمان شروع به کار دولت یازدهم ۴ بار با الهام علی اف دیدار داشته‌اند، این علاقه دو طرفه است و بنده هنگامی که در آذربایجان با رئیس جمهور این کشور دیدار داشتم آقای علی اف از رئیس جمهوری و رهبری ایران به نیکی سخن می‌گفت.

بازار نخجوان در اختیار تاجران تبریزی قرار گرفت

وی خاطرنشان کرد: در این سفر سه روزه با رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان دیدارهایی صورت گرفت و مسئولین نخجوان برای همکاری با تبریز در زمینه تجاری، پزشکی و علمی اعلام آمادگی کردند. نخجوانی‌ها در روسیه نفوذ بسیاری دارند و بازارهای شرق را تصاحب کرده‌اند لذا لازم است تاجران ایرانی این فرصت به دستن آمده را غنیمت بشمارند. تاجران تبریزی از تمامی پتانسیل‌های موجود در نخجوان می‌توانند بهره ببرند.

جزئیات دیدار جبارزاده با الهام علی اف

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به سیاست های دولت تدبیر و امید مبنی بر توسعه‌ی روابط استان‌ها با کشورهای همجوار خود، بیان داشت: شخص اول دولت ایران خواهان توسعه روابط با آذربایجان است و در این میان آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز بیشترین مسئولیت را عهده‌دار است. در دیدار بنده و رئیس جمهور آذربایجان در رابطه با همکاری‌های علمی دانشگاهی در رابطه با مسایل پزشکی، حضور تجار ایرانی در بازارهای آذربایجان و تولید محصولات مشترک برای صادرات بحث و تبادل نظر شد.

برگزاری جلسه کمیسیون مشترک ایران آذربایجان در تبریز

وی افزود: در این دیدار بنده از آقای علی اف درخواست کردم تا جلسه کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان در تبریز برگزار شود و آقای علی اف این امر را پذیرفت. همچنین در دیدار با وزیر صنایع و معادن آذربایجان مسئولین این وزارت خانه آمادگی خود را برای حضور در تبریز با همراهی بیش از ۱۰۰ صنعت گر و تاجر اعلام کردند.

احداث سیستم آنلاین مدیریت بحران در شهر اولین‌ها

وی یادآور شد: در دیدار با وزیر امور غیرمترقبه جمهوری آذربایجان که نقش مدیریت بحران را ایفا می‌کند تجارب زیادی را کسب کردیم و می‌خواهیم سیستمی را که آنان در آنجا راه‌اندازی کرده‌اند و به صورت آنلاین تمام شهرها و منابع طبیعی را تحت نظر دارند، در تبریز هم راه‌اندازی کنیم.

برای از دست دادن فرصت‌ها توجیهی جز بی عرضگی‌مان نداریم

نماینده دولت یازدهم در استان خواستار استفاده صد درصدی تجار از فرصت به دست آمده شد و گفت: اگر این فرصت‌ها را از دست دهیم هیچ توجیهی به جز بی عرضگی نخواهیم داشت، وظیفه استاندار فراهم کردن زمینه برای توسعه روابط و ایجاد فضای صمیمی است که بنده این امر را محقق کردم، حال نوبت شرکت‌های خصوصی است که وارد عرصه شوند.

دولت دهم روابط ایران و آذربایجان را خدشه‌‌دار کرد

وی مدعی شد: الهام علی اف می‌گفت” ۷ سال است که روابط ما با ایران دچار مشکل شده است”؛ متاسفانه در دولت دهم ارتباط ایران با این کشور به خاطر سیاست خارجه ضعیف قطع شده بود و یکی از اولویت‌های دولت تدبیر از همان ابتدا تحکیم و توسعه روابط با همسایگان بود.

تولیدکنندگان استان اجناس خود را در باکو به فروش برسانند

وی در ادامه خواستار ایجاد بازار تبریز در شهر باکو برای فروش اجناس تولید شده در داخل شد و اعلام کرد: متاسفانه شرکت‌های ایرانی برای فروش اجناس خود در کشورهای خارجی با مشکلاتی مواجه هستند و از آنجایی که کشورهای زیادی محصولات مورد نیاز خود را از آذربایجان تهیه می‌کنند و این کشور عضو “سی‌آی‌اس” است، تولیدکنندگان آذربایجان‌شرقی می‌توانند اجناس خود را در داخل تولید و در آنجا به فروش برسانند.

در دولت احمدی نژاد اعتبار تاجران استان پایمال شد

جبارزاده با بیان اینکه در دولت احمدی نژاد اعتبار تاجران ایرانی و استان پایمال شده بود، اذعان داشت: هیچ تاجرنمایی حق ندارد اجناس بی کیفیتی را به آذربایجان ببرد و به صورت انفرادی خرید و فروش کند، متاسفانه در دولت قبلی تاجران به تقلب متوسل می‌شدند و در داخل اجناس سنگ و گربه مرده پیدا می‌شد.

پدر تاجران را در می‌آورم!!/این الفاظ مال دولتمردان قبلی است اما مجبورم استفاده کنم!

وی اضافه کرد: چنانچه تاجری جنس بی کیفیت به آذربایجان ببرد و یا به تقلب متوسل شود بنده پدرش را در می‌آورم! این بیانات مال دولتمردان قبل از ماست و بنده مجبورم از این الفاظ استفاده کنم! نمی‌گذاریم این فرصت توسط تاجرنماهایی که تنها نوک بینی خود را می‌بینند و آینده نگر نیستند خراب شود.

تجارت باید از طریق هولدینگ‌ها صورت گیرد

وی ابراز کرد: هولدینگ‌های معتبر به منظور حضور تولیدکنندگان در آذربایجان باید تشکیل شود تا افراد خرده فروشی نکنند. هاب پستی در استان ایجاد شده است و از این پس تاجران می‌توانند محموله‌های خود را به آسانی جابجا کنند.

احتمال حضور ظریف در تبریز با برگزاری نشست وزرای خارجه در شهر اولین‌ها

استاندار آذربایجان‌شرقی از برگزاری نشست مشترک وزرای خارجه ایران، آذربایجان و ترکیه در تبریز خبر داد و توضیح داد: بنده از وزرا درخواست کردم این نشست یک بار هم در شهر اولین‌ها برگزار شود و نام تبریز نمایان شود، قطعا برگزاری این نشست در استان برای ما مفید خواهد بود.

از تاجران خواهش نمی‌کنم؛ تاجران باید در بازار باکو حضور یابند

وی ادامه داد: بازارهای آذربایجان به تمام محصولات ایرانی از جمله لوازم خانگی، مبلمان، شیرینی و شکلات، پوشاک، کفش و فرش نیاز دارند و ما می‌توانیم از این فرصت استفاده کنیم. منطقه‌ای برای اسکان تولیدکنندگان تبریزی در نظر گرفته شده است که تاجران می‌توانند از طریق اتاق بازرگانی کارهای اداری لازم را برای حضور در بازار باکو انجام دهند. این فرصتی برای ورود به بازار قفقاز است و بنده از تاجران تبریزی برای حضور در این باز خواهش نمی‌کنم؛ تاجران باید حضور یابند!

عرضه نداریم قسمتی از بازار قفقاز را تصاحب کنیم؟

وی تاکید کرد: چنانچه تاجران تبریزی بخواهند می‌توانند بازارهای جهانی را تسخیر کنند، زمانی بازارها در دست ایران بود و امروز ما واردکننده شدیم، اگر بازرگانان اراده کنند هیچ فردی توان رقابت با آنها را نخواهد داشت. تولیدکنندگان گذشته را فراموش کنند و درفضای پسا تحریم با شور و شوق به سمت رقابت قدم بردارند، آیا واقعا عرضه نداریم قسمتی از بازار قفقاز را تصاحب کنیم؟

مذاکره برای پرواز مستقیم تبریز-باکو/نام گذاری خیابانی به نام تبریز در شهر گنجه

نماینده دولت در استان با اشاره به سفر خود به شهر گنجه آذربایجان و دیدار با استاندار این شهر، اظهار کرد: والی این شهر به دنبال توسعه روابط با تبریز است و مردم آنجا دوست دارند به تبریز سفر کنند لذا لازم است تورهای گردشگری با هزینه‌های مناسب وارد کار شوند، ما در خصوص پرواز مستقیم تبریز-باکو رایزنی کردیم و در آینده این پروازها صورت خواهد گرفت. در این سفر به شهر گنجه خیابانی به نام تبریز نام‌گذاری شد.

احداث بیمارستان ایرانیان در باکو

وی افزود: باید بیمارستان ایرانیان در باکو احداث شود و ما علم پزشکان خود را به آذربایجان منتقل کنیم، علاوه بر آن لازم است مقالات مشترک علمی ما بین دانشگاه‌های دوکشور به چاپ برسد.

مشکل مبادله ارز را حل می‌کنیم

وی در پاسخ به سوالات یکی از صنعت گران در خصوص مشکلات مبادله ارز نیز گفت: تمامی مشکلات سر راه این همکاری ها را ما به زودی حل خواهیم کرد. تنها لازم است هیئتی از طرف اتاق بازرگانی به منظور بررسی شرایط به آذربایجان اعزام و مذاکرات انجام یافته عملی شود.