• تاریخ: شهریور 17, 1394
  • شناسه خبر: 6832

هیأت اتریش در ایران چه برنامه‌هایی دارد؟

رایزن فرهنگی ایران در وین با اشاره به سفر هیات اتریشی به ایران گفت: برنامه‌های گسترده فرهنگی در راستای حضور این هیات تدارک دیده شده که از آن جمله می‌توان به امضای تفاهمنامه‌های کتبی و مذاکره با معاون وزیر ارشاد که طی ۲ ر ...

به گزارش ندای چاراویماق به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا، محمدرضا وصفی رایزن فرهنگی ایران در وین در گفت‌وگو با فارس پیرامون آنچه در سفر رییس جمهور اتریش در بخش علوم و فرهنگ و هنر تدارک شده و قرار است توسط هیات اتریشی در ایران و مذاکره با مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد اظهار داشت: این هیات امروز عصر با هواپیمای اختصاصی به تهران می‌رسد و روز سه شنبه را به کار و آخر شب راهی اصفهان و چهارشنبه از آنجا به اتریش باز می‌گردند.

وصفی با بیان اینکه دست کم بیست و پنج مدیر فرهنگی و رییس دانشگاه در جمع این هایت وجود دارد، ابراز داشت: نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در اتریش طی ۴۰ روز گذشته تمام سعی و کوشش خود را به کار برد تا سفر رئیس جمهوری اتریش و هیات همراه در آنچه که مربوط به حوزه دانش و فرهنگ و هنر است با موفقیت همراه بوده و موجب برکت برای ایران باشد.

رایزن ایران در اتریش با تشکر از پیگیری های شایسته دکتر گشتر و پرفسور ریتر به منظور تدارک این مقدمات و نیز سفارت جمهور اسلامی ایران در اتریش تصریح کرد: در تهران فعالیت‌های و برنامه‌هایی برای این گروه در نظر گرفته شده و برخلاف آنچه متاسفانه در رسانه‌ها منعکس شده این هیئت اقتصادی و سیاسی محض نبوده بلکه کاروانی از مدیران فرهنگی و روسای دانشگاه های مهم است.

وی به برخی برنامه‌ها اشاره کرد و گفت: تفاهم کتبی بین OAD اتریش (مرکز شبیه وظایف بین المللی DAD آلمان، در بخش تبادلات بین‌المللی و وزارت علوم و تحقیقات و فن آوری، البته تاکنون بخش ایران در OAD فعال نبوده و در کمال شگفتی ایران و عراق و یمن در یک بسته قرار داشتند. از این رو مذاکرات مقدماتی و فشرده به منظور اعمال اصلاحات به عمل آمد.

وصفی به بخشی دیگر اشاره کرد و گفت: تفاهمنامه کتبی بین دانشگاه مونتان اتریش (دانشگاه تخصصی در بخش معدن و نفت ، با رتبه یازدهم بین المللی و دانشگاه تهران. البته اصلاحات متن هفته گذشته در سفر رئیس دانشگاه تهران به وین در هفته پیش صورت گرفته است.

این مسئول ایرانی تصریح کرد: بند سوم نشان می دهد: قرار است تفاهمنامه کتبی بین دانشگاه مونتان و دانشگاه امیرکبیر صورت گیرد، در ادامه تفاهمنامه کتبی بین دانشگاه مونتان و دانشگاه تبریز امضا می‌شود. قرار است تفاهمنامه کتبی بین پژوهشکده طب سنتی اتریش و دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران منعقد شود، ضمن اینکه تفاهمنامه کتبی بین موسسه آموزشی یوهان و دانشگاه علامه طباطبایی به امضا می‌رسد.

وصفی به برنامه‌های گسترده دیگر اشاره کرد و گفت: تفاهم شفاهی و تنظیم جدول کاری به منظور فعال سازی تفاهم سال ۱۳۸۲ بین دانشگاه وین و دانشگاه تهران . تفاهم شفاهی و کاری بین دانشگاه هنر گراتس و معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد می‌شود.

رایزن ایران در اتریش در ادامه با توجه به دو بند دیگر افزود: قرار است در سفر هیئت اتریشی به ایران تفاهمنامه شفاهی و کاری بین پردیس هنر و معماری دانشگاه تهران و دانشگاه گراتس به منظور تبادل استاد  و دانشجو صورت گیرد.

وی در پایان گفت: همچنین بنا شده مذاکره و تفاهم شفاهی بین همسر ریاست جمهوری اتریش و هیات همراه ایشان با معاونت هنری وزارت ارشاد با حضور رئیس موزه‌های بین‌المللی اتریش و معاونت فرهنگی بانک مرکزی اتریش صورت گیرد. سرفصل‌های مباحث طرف اتریشی به اطلاع معاون فرهنگی وزیر ارشاد یعنی آقای مرادخانی رسیده است. در نهایت قرار است بین موزه‌های اتریش و موزه‌های معاصر تهران به منظور نمایش گنجینه‌ موزه در اروپا مذاکره و تفاهم شفاهی صورت گیرد.

انتهای پیام/بخ