• تاریخ: فروردین 29, 1394
  • شناسه خبر: 3255

نشست هشترودو چاراویماقی های مقیم پایتخت، هم اندیشی و همدلی بود یا ؟؟؟

مجلس بزرگ دید و بازدید هشترود و چاراویماقی های مقیم پایتخت در روز جمعه بیست و هشتم فروردین ماه ۱۳۹۴ در مجتمع چند منظوره تالار سمرقند واقع در جنت آباد تهران از ساعت ۱۱ الی ۲ بعد از ظهر برگزار گردید. این مجلس درواقع اولین ...

مجلس بزرگ دید و بازدید هشترود و چاراویماقی های مقیم پایتخت در روز جمعه بیست و هشتم فروردین ماه ۱۳۹۴ در مجتمع چند منظوره تالار سمرقند واقع در جنت آباد تهران از ساعت ۱۱ الی ۲ بعد از ظهر برگزار گردید. این مجلس درواقع اولین اجتماع بزرگ هشترودو چاراویماقی های مقیم پایتخت بشمار می رفت که  شرکت کنندگان اعم از مسئولین حال حاضر منطقه (آقای غلامحسین شیری نماینده محترم اهالی شریف منطقه)، مسئولین ادوار گذشته منطقه( آقای غفار اسماعیلی- حجت الاسلام محمد شاهی عربلو)، مقامات کشوری و لشکری (بسیاری از مدیران ارشد و رده میانی)، سیاستمداران (چهره های مشهوری چون آقای الیاس حضرتی نماینده سه دوره گیلان و نماینده  تهران در دور ششم و سر دبیر روزنامه اعتماد ملی)، فرهیختگان – روشنفکران – دانشگاهیان و همچنین فعالان اقتصادی – اهالی کسبه – بازاریان (حدوداً ۲۵۰ الی ۳۰۰ نفر) را شامل می شد.

جلسه با قرائت آیاتی از کلام الله مجید شروع شد. بعد مجری برنامه (آقای واعظی) ۲ سئوال کلی تحت عنوان “علل اصلی عقب ماندگی و نقطه ثقل راه حل مشکلات کلان منطقه هشترودو چاراویماق ” را مطرح کرد، پاسخ هر دو تاحدودی مکمل و مرتبط بهم بود، از حاضرین خواسته شد.  لذا حاضرین اول از پیشنهادات و نظرات بزرگان جلسه بشرح ذیل مستفیض گردیدند:

۱ – حجت الاسلام حاج محمد شاهی عربلو ضمن قدردانی از مردم نجیب و صبور منطقه، عنوان کرد «درمنطقه هشترود و چاراویماق مشکلاتی بوده و هست که علل اصلی آنها از عدم توانایی مسئولین بویژه نماینده منتخب مردم ناشی می شود، البته بنده خودم نیز ۲ دوره بمدت ۸ سال نماینده منطقه بوده ام و صراحتاً اعلام می کنم که متاسفانه نتوانستم آنگونه که باید و شاید از تواناییهای خود جهت پیشرفت و شکوفایی منطقه استفاده کنم”.

 ۲ – آقای غلامحسین شیری ضمن تبریک سال نو و عرض ادب و ارادت خدمت مردم شریف منطقه هشترود و چاراویماق، تفرقه افکنی و ایجاد اختلاف را اصلی ترین مشکل منطقه عنوان کرد و تصریح نمود ” متاسفانه انرژی یک عده ای از مسئولین منطقه بجای همفکری و کمک به حل مشکلات و معضلات، صرف تخریب نخبگان، تفرقه افکنی و گسترش تنگ نظری می شود …”.

نماینده منطقه هشترود و چارایماق در دفاع از کارنامه ۳ ساله خود اعلام کرد ” درست است که پیشرفت در جنبه های مختلف منطقه در حد ایده آل نمی باشد اما در بسیاری از حوزه های اقدامات اساسی صورت پذیرفته و اگر انصاف را رعایت کنیم نسبت به ادوار گذشته رشد و شکوفایی منطقه هشترود برای اهالی محترم محسوس و ملموس است و این بدست نیامده جز با همکاری مردم. از همین تریبون اعلام می کنم هر کس بخواهد با دامن زدن به تفرقه افکنی آرامش و وفاق مردم منطقه را بهم بزند، برخورد خواهد شد. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته”

۳ – الیاس حضرتی سومین سخنران نشست بود که با توجه به تجربیات ۴ دوره نمایندگی در مجلس شورای اسلامی، بیانات مهم و کلیدی در خصوص وظائف نمایندگان هر منطقه جهت اعتلا و پیشرفت حوزه های مربوط به خود عنوان کرد. سردبیر روزنامه اعتماد ملی ضمن انتقاد شدید از تخریب، نخبه کشی و جناح بازی و سیاسی کاری اضافه کرد:”ما آذریها هیچ وقت خودمان را باور نکردیم و بر توانائیهای خود واقف نبوده و نیستیم و تنها کسی که ما را قبول ندارد خودمانیم، اطرافیانمان است و این عدم اعتماد به نفس و عدم اعتماد به همسایه، همولایتی و همشهری بزرگترین مشکل مناطق آذربایجان است”

سناتور زاده شده و بزرگ شده «روستای ایده لی خلیفه لو» شهرستان هشترود با ایراد  خاطره ای از زمان تصدیگری شغل مدیریتی خود در وزارت کشور، سخنان خود را اینگونه خاتمه داد: “در زمان دولت اصلاحات قرار بود فردی از مسئولین استان برای تصدی کرسی استانداری آذربایجان شرقی انتخاب شود که بدلیل اختلافات مسئولین استان و تنگ نظری آنها نسبت به همدیگر، وزارت کشور مجبور شد شخصی را از استان اصفهان به بالاترین، کلیدی ترین و مهمترین پست تبریز بگمارد، بنظر شما در اوج اختلافات مسئولین استان وزارت کشور چه تصمیمی باید لحاظ می کرد؟ و غیر از اهالی استان، کس دیگری ضرر کرد … ؟؟”

۴ – حجت الاسلام سهراب هاشمی هشترودی، اولین جمله ای که گفت این بود ” جمع اضداد محال است این جلسه در نوع خود از استناعات است”، وی ضمن انتقاد از جناح بازی و سیاسی کاری، عنوان کرد: منطقه هشترود از نبود ریش سفید و بزرگان مورد اعتماد منطقه رنج می برد چرا ما نیز مثل بسیاری از شهرستانها مانند بروجرد، مشکلات سیاسی و اجتماعی خود را توسط بزرگان خود حل و فصل نکنیم.

این را نیز بگویم ما اهالی هشترود با گذشت ۳۶ سال از عمر نظام مقدس ج.ا.ایران هنوز نتوانسته ایم حق مسلم خود را از حاکمیت بگیریم، حقی که اکثر شهرستانهای هموزن و همپای هشترود گرفته اند و دلیلش بی تفاوتی مسئولین نسبت به حقوق مردم منطقه است….

۵ – آقای غفار اسماعیلی تنها سناتور منطقه هشترود، با تبریک سال نو، صفا و صمیمیت را برای اهالی شریف منطقه خواستار شد. گویی بسیار حرف داشت اما بدلیل دیر آمدن و نامناسب بودن فضا مطلب خاصی را عنوان نکرد.

۶ – آقای اکبر صادقی، ابراز امید واری کرد که هشترودیهای مقیم پایتخت نیز مانند مراغه ایهای ساکن مرکز مکانی را برای اجتماع و حل و فصل مسائل خود در تهران تهیه نمایند. وی همچنین گلایه های زیادی از حق کشی داشت ولی به همین بسنده کرد که در صورت لازم و بوقتش به سمع و نظر مردم منطقه خواهد رساند…

۷– برخی از حاضرین نیز سوالاتی از مسئولین گذشته و حال حاضر منطقه مطرح کردند و برخی دیگر نیز پیشنهادات و نظرات سازنده ای عنوان نمودند که اشاره جزء جزء آنها خارج از حوصله این فضاست.

هرچند جای تک تک فعالان فضای مجازی و پایگاه های اطلاع رسانی منطقه هشترودو چاراویماق در این نشست تاریخی در نوع خود، خالی بود ولی اینجانب بعنوان یک شهروند هشترودی مقیم مرکز در این نشست جای همه را سبز نگه داشتم و موضوعی در رابطه با تحریر اساس نامه و ایجاد پایگاه اطلاع رسانی هیئت هشترودو چاراویماقی های مقیم تهران مطرح کردم که مورد توجه متولیان و دستاندرکاران هیئت قرار گرفت.

ناگفته نماند زمزمه و نگرانیهایی از سوی فعالان سیاسی و فضای مجازی منطقه درخصوص علل برگزاری جلسات سیاسی برای هشترودو چاراویماق در خارج از آن، در سالهای گذشته بگوش رسیده است که بنظر این دغدغه ها بجا و بنوبه خود قابل تامل است.

شایان ذکر است هرچند این نشست، نشست همدلی و همزبانی نامگذاری شده بود و ظاهراً دید-بازدید سال نوی هشترودو چاراویماقی های مقیم مرکز و غیر سیاسی اعلام شده بود اما در واقع هم ماهیت و هم هویت این نشست کاملاً سیاسی بود. با تمامی این تفاسیر چیزی که مهم بود و نظر اکثریت قریب به اتفاق چه چپی و چه راستی و یا اعتدال در آن اجماع داشتند، خروجی و بازده مثبت جلسه مذکور (گذشته از مسائل ریز) بود که همه به آن اذعان داشتند.

{به امید برداشته شدن کلمه محرومیت از منطقه همیشه دوست داشتنیم هشترودو چاراویماق، با همت و وجدان کاری مسئولینش و با از خود گذشتگی و تلاش مردم شریفش}

بدرود “آخارسو”

نویسنده: عسگر رضایی

  • علی - آبان 30, 1394 در 9:52 ق.ظ

    از قدیم گفته اند که مارا به خیر تو امید نیست شر مرسان .ما از مسئولین بخصوص نماینده گان چیزی نمی خواهیم فقط بگذارند امورات روال عادی خود را طی کند همین برای توسعه شهرستان بس است سالها شاهد این هستیم که تسهیلات بانکی در اختیار طیف خاص است ،اشتغال در اختیار همان طیف است ،امکانات دولتی بخصوص در بخش کشاورزی در اختیار آنهاست و۹۵درصد امورات ما در اختیار ۱۲۰۰۰نفری است که سالها شاهد نقش آفرینی آنها هستیم که برتمام شئونات جامعه ما تسلط دارند