• تاریخ: آذر 11, 1396
  • شناسه خبر: 16392

دستگیری سه شکارچی بدون جواز در چاراویماق

رئیس اداره حفاظت محیط زیست چاراویماق از دستگیری سه شکارچی متخلف توسط یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان خبر داد. ...

هادی ناری  اظهار کرد: این شکارچیان در حین گشت و کنترل و جلوگیری از تخلف احتمالی شکار و صید توسط ماموران محیط زیست در مناطق آزاد و حفاظت شده چاراویماق دستگیرشدند.
وی افزود: از این شکارچیان یک قبضه سلاح شکاری بدون جواز و ۲ قبضه سلاح شکاری مجاز و مقداری فشنگ و ۲ قطعه کبک کشف و ضبط و پس از تشکیل پرونده به مقامات قضایی تحویل داده شدند.
نادری گفت: به هیچ عنوان پروانه شکار حیات وحش در این شهرستان صادر نمی شود و در صورت مشاهده هرگونه شکار، مراتب به دستگاه های قضایی ارجاع داده شده و با شخص یا اشخاص متخلف به شدت برخورد می شود.
منطقه شکار ممنوع چاراویماق در بین آذربایجان شرقی با زنجان واقع شده این منطقه از سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکارممنوع و سپس طی مصوبه شماره ۳۶۸ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیربنائی دولت) با مساحت ۷۳۹۲۷ هکتار به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافت.
حیات وحش این منطقه شامل قوچ و میش وحشی، سیاه گوش، کفتار، رودک، تشی، راسو، جوجه تیغی، سمور سنگی، گراز، گرگ، روباه، خرگوش، سنجاب زمینی، خفاش نعل اسبی مدیترانه ای و انواع مختلفی از جوندگان است.
گونه های پرندگان خشکزی بومی منطقه شامل عقاب طلایی، کرکس، سارگپه، سنقرگندم زار، دلیجه، لیل، بحری، لاچین، کبک معمولی، چیل، تیهو، بلدرچین، حواصیل خاکستری و ارغوانی، حاجی لک لک، چنگر، آبچیلک پاسرخ و آوازخوان، ماهی خورک کوچک و چلچله رودخانه ای در این منطقه زندگی می کنند.
همچنین تعدادی از گونه های خزنده و دوزیست در منطقه وجود دارد.