• تاریخ: مرداد 19, 1396
  • شناسه خبر: 16005

تنها ۳۶ درصد از کشاورزان محصولات خود را بیمه کرده اند /خسارت های ۹۰ تا ۱۰۰ درصدی در بخش کشت گندم

امینی، نماینده چاراویماق و هشترود در دیدار با مدیر عامل بانک کشاورزی گفت:متاسفانه با توجه به بدعهدی های بیمه کشاورزی در سال های گذشته، امسال تنها ۳۶درصد کشاورزان محصولات کشاورزی خود را بیمه کرده اند که به دلیل خشکسالی و ...

به گزارش ندای چاراویماق، امینی، نماینده چاراویماق و هشترود در دیدار با مدیر عامل بانک کشاورزی به خشکسالی و سرمازدگی سال زراعی گذشته اشاره کرد و گفت: امسال با توجه به عدم توازن بارندگی، کشاورزان این منطقه متحمل خسارت های ۹۰ تا ۱۰۰ درصدی در بخش کشت گندم شده اند.
سیدحمزه امینی ادامه داد: متاسفانه با توجه به بدعهدی های بیمه کشاورزی در سال های گذشته، امسال تنها ۳۶درصد کشاورزان محصولات کشاورزی خود را بیمه کرده اند که به دلیل خشکسالی و کاهش تولید و در نتیجه کاهش درآمد، بیشتر کشاورزان قدرت خرید بذر برای سال زراعی آینده را ندارند.

مدیرعامل بانک کشاورزی نیز با اشاره به خسارت بی سابقه کشاورزان شهرستان های چاراویماق و هشترود در اثر خشکسالی، گفت: پرداخت مطالبات کشاورزان خسارت دیده در دستور کار این بانک قرار دارد.

مرتضی شهیدزاده همچنین با تاکید براهمیت دراختیار گرفتن بازار از سوی تولید کنندگان، افزود: ورود کارگزاری بانک کشاورزی به بازار محصولات کشاورزی با هدف حمایت از کشاورزان از جمله اقدامات ارزنده دولت تدبیر و امید است.
فرماندار چاراویماق نیزدر این نشست به بررسی های کارشناسان جهاد کشاورزی در خصوص میزان خسارت وارد شده به کشاورزان اشاره کرد و گفت: با توجه به وسعت زمین های زراعی شهرستان چاراویماق، این شهرستان یکی از قطب های مهم تولید گندم در شمالغرب کشور است از این رو باید بذر مورد نیاز کشاورزان خسارت دیده تامین شود.
رحیم بلال زاده با اشاره به مشکلات کشاورزان در این منطقه خواستار پیگیری و همچنین استمهال وام های کشاورزی و ارائه تسهیلات به کشاورزان شد.
در سال زراعی جاری برداشت گندم در هشترود به دلیل سرمازدگی و خشکسالی ۱۰۰ هزار تن کاهش داشته و پیش بینی می شود ۳۵ هزار تن گندم از ۷۰ هزار هکتار اراضی زراعی این شهرستان برداشت شود.
شهرستان چاراویماق با حدود ۷۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی سالانه حدود ۱۱۴ هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می کند.
ایرنا