• تاریخ: آذر 13, 1395
  • شناسه خبر: 14039

احساس امنیت، اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین نیاز بشر/ لزوم خرید بیمه مسئولیت

احساس امنیت، اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین نیاز بشر است و از آنچنان درجه‌ای از اهمیت برخوردار است که می‌تواند دیگر نیازهای مادی و معنوی بشر را تحت تاثیر قرار دهد. ...

۸۸

به گزارش ندای چاراویماق، سیدعقیل مدنی نوشت: واژه بیمه، در لغت به اطمینان، ضمانت، حفظ و نگهداری در برابر حوادث و خطرات معنا شده و در اصطلاح، ضمانت مخصوصی است از جان یا مال که در تمدن جدید رواج یافته است.
احساس امنیت، اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین نیاز بشر است و از آنچنان درجه‌ای از اهمیت برخوردار است که می‌تواند دیگر نیازهای مادی و معنوی بشر را تحت تاثیر قرار دهد.
بیمه روشی برای جبران خسارت
بیمه، در حقیقت روشی برای جبران خسارت است؛ یعنی با پرداخت مبالغ جزئی، اما در سطح گسترده و وسیع، صندوقی برای اطمینان دادن به انسان هایی که ممکن است دچار آسیب و خسارت در شغل، تجارت، سرمایه گذاری، مسافرت، آتش سوزی و امثال آن شوند، فراهم می آید؛ زیرا زندگی روزمره ما، همواره همراه با خطر است و حوادث، هر لحظه زیان مالی و جانی به بار می آورند. از این رو، روشی که این نااطمینانی را به اطمینان تبدیل کند، اهمیت دارد و در این مورد، بیمه تنها روش موجود است؛ روشی که در واقع، جبران خسارت و تقسیم خطر است و مکانیزم توزیع خسارت بین افراد به شمار می آید که وظیفه برنامه ریزی مالی خطر یا خطرپذیری را انجام می دهد و به مفهوم عام خود، آینده نگری است.
در یک تقسیم‌بندی بیمه به دو دسته بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های بازرگانی تقسیم‌ می‌شود
انواع بیمه
در یک تقسیم‌بندی کلی، بیمه به دو دسته بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های بازرگانی تقسیم‌بندی می‌شود. بیمه‌های اجتماعی، عمدتا بیمه‌های اجباری و ناشی از قانون هستند و مشخصه آنها این است که شخص دیگری (مانند کارفرما) در پرداخت بخش زیادی از حق بیمه مشارکت دارد. در بیمه‌های اجتماعی، حق بیمه به‌صورت درصدی از دستمزد تعیین می‌شود؛ در حالی که در بیمه‌های بازرگانی حق بیمه متناسب با ریسک تعیین می‌شود. در ایران، سازمان تامین اجتماعی مهمترین مرجع بیمه‌های اجتماعی است.
در مورد بیمه‌های بازرگانی، تقسیم‌بندی‌های مختلفی وجود دارد. برخی از روش‌های تقسیم‌بندی انواع بیمه از این قرار است:
بیمه‌های دریایی در مقابل بیمه‌های غیردریایی
بیمه‌های اموال در مقابل بیمه‌های اشخاص
بیمه‌های زندگی در مقابل بیمه‌های غیرزندگی.
در پایان ضمن تبریک روز بیمه به کلیه همکاران در صنعت بیمه خصوصا عزیزان و همکارانم در زمینه ارزیابی و کارشناسی خسارت توجه عزیزان را به معرفی یکی از رشته های موجود در صنعت بیمه جلب میکنم.
***لزوم خرید بیمه مسئولیت***
با توجه به گستردگی محدوده تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی می توان گفت به نوعی کلیه اقشار جامعه اعم ازکارفرمایان، پیمانکاران، مهندسین ناظر طراح و محاسب،تولیدکنندگان، پزشکان و پیراپزشکان، کلیه مدیران (مدیران مراکز آموزشی، مدیران مجموعه های ورزشی، مدیران هتل های مسافرتی و مراکز اقامتی،‌ مدیران مهدهای کودک، مدیران شهربازی و…)، متصدیان حمل و نقل، شرکت های نصب کننده آسانسور و … به این بیمه نیاز دارند.
این افراد می توانند با پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه در صورت وقوع حوادثی که منشاء آن اعمال غیرعمدی همچون بی احتیاطی، غفلت یا اشتباه شخص بطور مستقیم یا به دلیل نظارت بر امور واگذار شده به افراد دیگر باشد، از طریق خرید بیمه نامه، مسئولیت خود را به بیمه گر منتقل کنند تا خسارت وارده به افراد زیان دیده توسط بیمه گر پرداخت گردد.
سید عقیل مدنی کارشناس بیمه

 

 

پایان پیام/م.ا