• تاریخ: فروردین 23, 1395
  • شناسه خبر: 10754

بی سوادی ۲هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت ۳۲ هزار نفری

فرماندار شهرستان چارایماق به آمار بی سوادی شهرستان طبق سرشماری سال ۹۰ نیز اشاره کرد و افزود: طبق آخرین سرشماری حدود ۳۹۰۰ نفر بی سواد در شهرستان شناسایی شده بودند که تاکنون از این تعداد بالغ بر ۱۴۰۰ نفر آموزش دیده اند.ک ...

شکوهی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ندای چاراویماق به نقل از روابط عمومی فرمانداری چاراویماق، فرماندار شهرستان چارایماق  به آمار بی سوادی شهرستان طبق سرشماری سال ۹۰ نیز اشاره کرد و افزود: طبق آخرین سرشماری حدود ۳۹۰۰ نفر بی سواد در شهرستان شناسایی شده بودند که تاکنون از این تعداد بالغ بر ۱۴۰۰ نفر آموزش دیده اند.که اکنون ۲۵۰۰ نفر در شهرستان چاراویماق بی سواد هستند که یک آمار نگران کننده برای شهرستان مستعدی همچون چاراویماق به شمار میرود.

شکوهی در ادامه  به اهمیت سوادآموزی اشاره کرد و افزود: تمامی معضلات اجتماعی به نوعی ریشه در بی سوادی دارند.آمارهایی که توسط نهادهای گوناگون درخصوص بزهکاری منتشر میشود همه حاکی از وجود بی سوادی در بین قشر بزهکار است.
وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با فرمان تاریخی امام راحل که فرمودند:« ایران را مدرسه می کنیم.»، برنامه ریزان نهضت سواد آموزی اعلام کردند که نزدیک به ۵۲ درصد جمعیت کشور بی سواد بودند. اکنون پس از گذشت ۳۸ سال از انقلاب اسلامی این آمار به کمتر از ۲ درصد رسیده است که این کار عظیم به تنهایی از عهده یک نهاد و یک سازمان بر نمی آمد.تمامی ظرفیتها و پتانسیلهای سازمانی و همچنین نیروی مردمی در این کار بزرگ سهیم بوده اند.
فرماندار شهرستان تأکید کرد: در هزاره سوم که به گفته محققان زمان با سرعت کوانتومی در حال حرکت و پیشرفت است حتی این ۲ درصد آمار بی سوادی در نظام جمهوری اسلامی ایران قابل توجیه نیست. باید از تمامی ظرفیتهای موجود کلیه ارگانها و سازمانها در راستای سوادآموزی استفاده کنیم تا این آمار را به صفر برسانیم.

وی ضمن قدردانی از زحمات مدیریت آموزش و پرورش این شهرستان در شناسایی، جذب و آموزش ۱۰۰ درصدی سهمیه اعلامی ستاد پشتیبانی سوادآموزی برای شهرستان چاراویماق، خواستار پیگیری جدی و سریع در خصوص آموزش مابقی افراد بی سواد و کم سواد این شهرستان شد.
گفتنی است طبق سهمیه اعلامی ستاد پشتیبانی سواد آموزی از ۴۰۰ نفر سهمیه در مقطع سوادآموزی ۳۱۶ نفر، از ۲۵۶ نفر سهمیه در مقطع تحکیم ۲۸۷ نفر و از ۹۹ نفر سهمیه در مقطع انتقال ۹۹ نفر از بی سوادان در شهرستان چاراویماق جذب، نگهداری و آموزش دیده اند.